şükela:  tümü | bugün
  • memleketin şiirsever kitlesinin çoğu tarafından baştacı edilen bir şiir akımına ait web sitesi olması gerekirken; birileri bu domaini neden almadı bilemiyorum ama çelik motor* sen tut ikinci el otomobil arttırma sitesi olarak rahat rahat işbu domaini al. olacak iş mi bu?

nerede o bizim ikinci yeni sevdalıları nerede o bizim şiirseverler?
  • başlığı görünce ikinci yeni şairleri veya şiirleriyle ilgili bir site olduğunu düşünüp bir an için sevinmiştim. ama ikinci el araba sitesi çıktı. üstte de yazılmış, böyle bir domainin böyle saçma bir site için alınması biz şiir severler adına utançtır.
  • ilgilendiginiz araca teklif vermek icin kredi kartindan 500 tl teminat yatirmanin gerektigi sistemin adresidir.

araclarin ekspertizleri guzel ve detayli yapilmis gibi duruyor ancak karosere ve ic mekanin kozmetik durumuna cok fazla takilmislar. sahsi fikrim motor ve kalan kisimlar arasinda %50-%50 gibi dagilmasi gereken ekspertiz agirligi hep motor disi kisimlara kaymis, bu sebeple sol arka reflektor catlak gibi cok da onemli olmayan bir teshisi gorebilirken amortisorler, klima kompresoru ya da ne bileyim turbo gibi hayati kisimlar ile ilgili bir yorum goremiyorsunuz. yine de hakkini verelim ve tekrarlayalim karoser ve ic mekan incelemesinden "ben tatmin oldum".

teminat kismini hallettikten sonra herhangi bir bilgilendirme maili gelmiyor, bir araca teklif verdiginizde de herhangi bir bilgilendirme maili gelmiyor, teklif verdiginiz aracin acik arttirma suresinin sonuna yaklasirken de herhangi bir bilgilendirme maili gelmiyor, teklif verdiginiz araci kazanamazsaniz da herhangi bir bilgilendirme maili gelmiyor velhasil daha da uzatmayayim bu site sizi bilgilendirme konusunda pek hevesli degil, ben yeni acildigini saniyordum ama sozluk sagolsun 2013 yilinin mayis ayinda dahi acik durumda oldugunu gorebildim dolayisiyla mazur gordugum yukaridaki eksiklikler bu kadar zamana ragmen cozulmedigi icin biraz dusunmenin faydali olacagina inaniyorum yoksa fikir olarak cok guzel, anadolu grubunun otomotiv sektorunde hem satis hem de kiralama tarafindaki tecrubesi de siteye olan inancimi destekliyor ama sorunlar da malesef cok acemice.

sonuc olarak ufak iyilestirmelerle ikinci el piyasasi icin cok gecerli bir alternatif yaratabilme potansiyeli olan bir site ve sistem ama yoneticileri o ufak iyilestirmeleri yapma konusunda pek istekli olmayabilir.
  • kia çelik motor araçların detaylı expertizini yapıyor. araçta ufak bir çizik de olsa yakın resimlerini çekip koyuyorlar. sonra bu araçları piyasa fiyatlarının altından iki gün öncesinden ihaleyle satışa çıkarıyolar.

hemen aklıma, şayet ihale birine baya uygun fiyata kalacaksa, içerden biri de teklif vererek fiyatı yükseltebilir diye geldi. şayet bu konuda müşterinin güvenini sağlarlarsa güzel bir sistem.

ihaleye girebilmeniz için kartınızdan 500 lira teminat çekiyolar. şayet ihale size kalmazsa bu parayı geri ödüyorlar. size kalırsa araç miktarından düşüyor sanırım. sitenin bilgilendirmesi baya eksikmiş. (hala eksikmiş) yani diyelim ki bi fiyat verdiniz, o fiyatı verip vermediğini bilemiyomuşsunuz falan. bu çok kötü.
    sadece ihale size kaldığında tek mail gönderiyolarmış.

burda akla gelen bir durum da şu; çelik motor filo araç kiralama alanında faaliyet gösteren taşaklı firmalardan biri. dolayısıyla bu sattıkları araçlar kiralama araçları olabilir mi? aracını satmak isteyen şahısların araçlarını ihaleyle sattıklarını hiç sanmıyorum.
  • daha önceki bi entry imde yazmıştım; insanın aklına ilk olarak içerden birilerinin ihaleyi yükseltebileceği fikri geliyor diye. sonradan da yok ya koskoca çelik motor yapmaz demiştim.
    ama tam da dediğim gibi, belli bi taban fiyatın altında kaldığında sistem aracı kendisine satıyor.

daha önce satıldı görünen araç
    bu da satıldı görünen aynı aracın tekrar ihalesi

başka bi aracın satıldı görünmesi
    satıldı görünen aynı aracın tekrar ihalesi

expertizleri güvenilir, depo dolu veriyorlar (hep öyle mi bilmiyorum)

edit: bu araçların tekrar ihaleye çıkma nedeni aracı alanların 500 lira teminatlarını yakıp caymaları yüzünden olabilir sanırım.
  • sattıkları otomobillerin kimin otomobili olduğunu gizlemeyen, herhangi bir soru sorduğunuzda da bizzat sizi arayıp tüm sorularınızı yanıtlayabilen çelik motor'un ikinci el otomobil satan markası.

sattıkları otomobiller tabii ki kendi otomobilleri. anadolu grubu ve çelik motor'a ait otomobiller. e garenta da onların olduğuna göre ve garenta'da 10 ya da 15bin km sözleri olduğuna göre bu otomobiller bu kilometrelere geldiği anda kiralamadan çekiyorlar ve satıyorlar demek.

gizli bir bilgi değil bu. otomobil fotoğraflarından bazılarında plakada direkt garenta logosu oluyor zaten. diğerlerinde de çelik motor vb..
  • başıma notlarda yazılmamış eksik ekspertiz vakası gelen site. iade süreci her ne kadar garantili deseler de mekanlarına gidip gelmek, yetkisi olmayan call center elemanlarıyla muhattap olmak zorunda kalmak gibi sıkıntılar yaşadığım ve iyi niyetliyiz aslında yapmasakta olur ama iyi niyetimizi görün lafı altında tatlı sert hizaya getirildiğim site.

özet geç diyenler için benim gibi pimpirikliyseniz, çeki kapağı açılmış 10 bin kmdeki araba bozulmuş mudur başıma bela açar mı diyorsanız iyi düşünmeniz gereken site. bunun dışında galerilerin hasara masara bakmadan alım yaptıkları site.
  • üyelik sözleşmesinden bir madde;

"6.10. her açık artırma, ilan edilen sürenin dolması ile birlikte sona erecektir. açık artırma süresinin sonunda araç, çelik motor tarafından belirlenmiş olan açık artırma minimum satış fiyatı’nı geçmesi ve ihalenin çelik motor tarafından onaylanması kaydı ile en yüksek bedeli verene satılır. belirlenen açık artırma minimum satış fiyatını geçmeyen araç satılmaz. belirtilen fiyatlar kdv dahil peşin satış fiyatıdır."

benim bundan anladığım onlar kafasında bir minimum fiyat belirliyor, o fiyatı geçerseniz alırsınız. bu arada sabah müşteri hizmetlerini arayıp böyle bir şey olmadığına dair bilgi almıştım. yani ya müşteri hizmetleri olaya hakim değil ya da düpedüz sözleşmeye aykırı şeyleri söylüyorlar.
  • sattıklrı arabalarrın detaylı expertizlerini sunuyorlar. fiziki olan kısmı beni tatmin etti. en ufak çiziği bile fotoğraflayıp koyuyorlar. fakat asıl önemli olan mekanik expertizi hakkında pek bir detay yok.
    burdan yaklaşık bi 10 aracın ihalesie girdim. kelepir kalırsa alırım niyetiyle değil en yüksek fiyatı verip ihaleyi alabilmek maksadıyla girdim. fakat bir türlü başaramadım. tam 1 saniye kaldığı sırada 10 kişi birden tıklıyor ve o tıklayanların arasında sonuncu olmanız gerekiyor ihaleyi kazanabilmeniz için.

daha sonra aynı arabanı aynı özelliklerde (km si boyası model yılı vs..) olanını piyasadan almaya karar verdim ve inanın hemen hemen aynı paraya buldum. üstelik bir tane de değil. anadolu grubu verdiği güvn sayesinde milleti almak için sıraya sokarken sıradan vatandaş aynı fiyata ilan verip müşteri bekliyor. yani şunu diyebiliriz çoğu araçta çok cüzi avantajlar sağlıyor. mesela 60 bn liralık araçta 1000 en fazla 2000 lira avantaj sağlıyor. o km ye kadar kiralık olarak kullanılan araç için değer mi bu fark bilmem.

burdan alınan araçlara genelde rütuş ve detaylı iç temizlik gerekiyor, devri için aracıya gönderilen ücret ve vekalet ücreti derken aracı doğru düzgün çıkarmanız yaklaşık ihaleyi aldığınızın fiyatın 1000 lira fazlasına mal oluyor. araçların depoları genelde dolu ya da doluya yakın oluyor.

hepsi öylemi bilmiyorum ama vw grubunu vakti gelince kendi servislerinde bakıma sokuyorlar, dolayısıyla araçların garantisi bozulmuyor. yetkili servisler sattıkları aracı isterse 2000 km de olsun bakıma sokarlar ama bunlar zamanı gelmemişse bakıma sokmamış oluyorlar.

ihaleye girecekseniz benim nacizane önerim tıklayıp 100 lira artırmak şeklinde değil de, alana fiyat girip teklif vermeniz. diğer türlü son anda millet yüklendiğinden anormal fiyat artışından kaynaklı sürprizle karşılaşabilirsiniz.
  • bilmediğim bir ikinci yenici inceleme sitesi galiba ümidiyle girdiğim başlık. şiir bekliyorduk ama çıka çıka araba çıktı. ne umduk ne bulduk hesabı oldu biraz.

sincan piyasasının hanım galericisi olmak istediğim dönemlerde galerimin ismi bu şekilde olur diye düşünmüştüm. doğan görünümlü şahinler satacaktım. yazıklar olsun yani bunun bile sitesi yapılmış. epeyce üzdü...

ikinci yeni (ıı) mi yapsam? ya da ikinci yenii?