şükela:  tümü | bugün
  • aslen ilkindi olan gunun 5 vakit namazindan ucuncusunun vaktinin girdigini bildiren ezandir. ogle ezani ile beraber uzunca okunmasi makbuldur.
  • orta namaz'ın(asr) ezânı; orta ezân. şehirlerde en az duyulan ezân. insanların en az kulak kesildiği* ezân.

(bkz: ikindi)
  • hicaz makamında okunur.
  • hicâz makâmında okunmasıyla bilinen ikindi ezanının nihavend makâmıyla(zor derler erbâbı) okunanı da içlere kor salar, lahûtî bir derinlikte yıkar inanan/inanmayan kalb ve his sahiblerini:

https://www.youtube.com/watch?v=p7msolb9zmw#t=64

subhânsın ya râb..
  • bir dönüm noktasıdır hayatımda ikindi ezanı. eylül'ün 5'i idi, güneşli bir sonbahar günü.. babam musalla taşında en sessiz haliyle yatmaktayken ikindinin vakti girdi, müezzin okumaya başladı nağmesiyle dolu dolu, hepimiz için namaz benim içinse vedalaşma vaktinin de girdiğinin göstergesiydi bu ezan. her sabah ezanı rabbimle kavuşma ise, her ikindi ezanı babamla vedalaşmanın gündönümüdür artık kalbimde...
  • (bkz: #56600851)
  • her duymamda çocukluğumdan anneannemin evinde bir elimde limonata diğer elimde de kek yediğim bir sahneyi beynimde canlandıran ezan. o anı binlerce kez kafamın içinde yaşadım. beynimin bir yerlerinde sonsuz loop'a girdi herhalde.
  • en sevdiğim ezandır.
    ikindi vaktini de ikindi ezanını da seviyorum.