şükela:  tümü | bugün
  • ikiyüzlü türkler aptal kürtler
    bu yazıyı ikiyüzlü olan türkler ve aptallıklarına doymayan kürtler için yazmak istedim. elbette bir montaigne tadında olmayacak ama en azından bir konuda realist bir tavırla bir şeyler söylemek de güzeldir.
    türkler neden mi ikiyüzlü ve kürtler neden mi aptal?
    dünyada birçok ırk var neden bu ikisi hakkında yazma gereksinimi duydum?
    ben türkiyede yaşıyorum ve benim hayatımın her anında türkler ve kürtler var tabiidir ki ben de onlardaki izlenimlerimi yazmak istedim.
    ben üniversitede bir türk kıza aşık oldum. beş buçuk yıllık bir birliktelik yaşadım. burada ona olan aşkımı onun bana olan sevgisini anlatmama gerek duymuyorum. ikimiz birbirimize aşık olmuştuk ve birbirimizi tamamlıyorduk. bunu şahsen en çok dördüncü sınıfın sonlarına doğru yüz felci geçirdiğim zaman anlamıştım. onca moral bozukluğu varken beni ayakta tutan o olmuştu.
    neyse oralara çok girmek istemiyorum zira derdim başka.
    efendim gittim karabük’e iki defa, babası hariç bütün ailesi ile tanıştım. beni sevdiler ya da ben öyle sandım. işi iyice artık evlilik mevzusuna geldi tabii ki. bu mevzu da uzun mevzu.
    neticede babası istemedi. bin dereden su getirdi ipe unu serdi ama kızımı vermem dedi. rızam yok dedi.
    büyük bir hüzün ile baş başa kaldık. kaçabilirdik elbette ama bir ailenin tek çocuğunun gönlünü aldık diye böyle bir zaaftan yararlanmayı doğru bulmadım. ve artık dayanamayıp kızın babasına gitti ailem. ve en sonunda o acı gerçek gün yüzüne çıktı.
    babası tek bir şey için razı gelmiyordu. bizim kürt olmamız. evet ne yazık ki gerçek çok acımasızdı ve o acımasız yüzünü bize göstermişti.
    kendisi eski ülkücü yeni akapeli bir zattı. ona göre kürtler bir çeşit çingene bir çeşit dilenci ve bir çeşit vatan toprağına göz koymuş haindiler.
    hem ben hem kız arkadaşım günlerce bu konularda adamla konuşmaya çalıştık ama bizimle konuşmak dahi istemedi, kızına biraz da kırılmıştı bir kürdü sevdi diye.
    peki bu sadece beni mi bulmuştu acaba?
    hiç sanmıyorum. birçok sosyolojik ankette çok acımasız gerçeklere ulaştım. hoş gerçi yaşayarak da bunu görmüştüm ama ekşi ahalisi bilim aşığı olduğu için benim yaşadıklarım para etmez onların gözünde.
    buyurun bakalım.

genar'ın araştırması…

türkler ve kürtler birbirini ne kadar seviyor?
    çalışmanın bu bölümünde türklere ve kürtlere karşılıklı olmak üzere birbirlerini sevip sevmedikleri soruldu. bu soru ilk olarak haziran 2012'de sorulmuş, daha sonra ocak 2013'te ve nisan 2013'te tekrarlanmıştır. alınan sonuçlara baktığımızda türklerin %72.8'inin kürtleri sevdiği görülmüştür. bu oran ocak 2013'te %68.7'ye düşmüş, sonra nisan 2013'te %80.7'ye yükselmiştir. barış süreci tedirginliğinde bir düşüş yaşayan bu duygu, sürecin olumlu seyri karşısında daha yüksek oranlara çıkmıştır. aynı soruyu türkler için kürtlere sorduğumuzda kürtlerin türklere olan sevgisinin çok daha yüksek olduğu görülmüştür. şöyle ki, haziran 2012'de %94.1 olan bu oran ocak 2013'te %91'e düşmüş, sonra nisan 2013'te %94.12'ye yükselmiştir.

türkler ve kürtler komşu olmaktan rahatsız mı?
    karşılıklı yoklama, sosyal bütünleşmenin en önemli parametrelerinden biri olan komşuluk üzerinden devam ettirilmiştir. bu manada aynı takvim sıralamasıyla türklerin %81.4'ü, %85.6'sı ve son olarak %87.3'ü kürtlerle komşu olmaktan rahatsızlık duymayacaklarını söylerken; bu oranlar kürtlerde türkler için çok daha yüksektir. tersinden söyleyecek olursak, kürtlerin türklerle komşu olmaktan rahatsızlık duyma oranları yok denecek kadar azdır (%3.1).

başka başka anketlere de baktım.
    özellikle evlilik ile ilgili yapılan çalışmalarda
    kürt deneklere “bir türk ile evlenir misin?” sorusuna –evet- cevabı, türk deneklere sorulan aynı soruya verilen evet cevabının 3.5 katına çıkmaktadır.
    peki bu anketler neyi mi ifade ediyor.
    kısa ve net olarak şunu ifade ediyor. türkler ikiyüzlü ve kürtler de aptaldır.