şükela:  tümü | bugün
 • küresel ve bölgesel ısınma nedeniyle iklimlerin değişmesi olayı
 • insanların fark edemediği ufak değişiklikler bile doğanın dengesini sarsmaya yeterken günümüzde insanların rahatlıkla gözleyebileceği değişiklik. 20 yıl önce ankara'da diz boyu kar olurdu. bir kaç sene önceye kadar kar ankara'ya yağar istanbullular biz de kar isteriz diye homurdanırdı. oysa son bir kaç senedir ankara kelimenin tam anlamıyla kururken, istanbul her geçen yıl daha yoğun şekilde karla karşılaşmaktadır.
 • son 50 yıldır gözlemlenen küresel ısınmanın ve dolayısıyla neden olduğu iklim değişikliğinin çoğunlukla insan elinden çıktığı ispatlanmıştır. 1750 yılından bu yana atmosferdeki co2 konsantrasyonunu % 30 artırarak tavanlara sıçratmışız. bunun en büyük nedeni tüm dünyanın kullandığı enerjinin %80'ninin petrol kaynaklı olmasıymış. rüzgarımız vardı da biz mi sakladık? suyla çalışan araba var mı ki binelim soruları gelebilir akla. cevabını vermeyi çevre dostlarına bırakıyorum, benim yerim dar.

  bu arada sadece atmosferi boğmakla kalmamış, suları da taşırmışız. 20. yüzyılda su seviyesi 10 ila 20 cm artarken, bu su basımı olayının 2100'de 88 cm'e çıkması bekleniyormuş. en kötüsü, kıyı nüfusunun çok yoğun olduğu bangladeş gibi ülkelerle, bazı ada ülkelerinin serin sular tarafından yutulması tehlikesi hiçte uzakta değil görünüyor. mesela maldivler'in tamamen ortadan kalkması sözkonusu olacak böyle bir durum gerçekleşirse.

  sera gazı emilimindeki düşüklük nedeniye kutuplardaki yaşam da bu ısınmadan nasibini alıp, canlı canlı eriyormuş.

  bunları öğrenince, dünyanın, uzaydan bakan biri için, çürümesi için sıcak bir ortamda masa üstüne bırakılmış bir portakalın geçirdiği evrelerin, kameraya kaydedilerek hızlandırılmış görüntüsüne benzediğini hayal ettim bir an.
 • tehlikeli değişim. 6 ekim 2006. ağaçlar yaprak dökme hazırlığını bırakmış, yaz geldi coşkusu ile çiçeklerini doğaya sunmuş. karşımda bir kestane ağacı, ki iç anadolu bölgesinde olmaması gerektiği kadar coşkulu vermiş meyvelerini. ve üzerindeki meyvelere aldırmadan bir kez daha çiçek açmış. meyvelerin yanı başında açan çiçekler, doğanın uyarı alarmı. zemine bakıyorum, kır çiçekleri baharı kutluyor. rengarenk patlayarak, baharın o çok sevilen seramonisine ortak oluyorlar. biz insanlık bir kez daha sadece çiçeklerin güzelliğine takılıyoruz, doğaya neler olduğunu düşünmek, ve bu uyarıyı değerlendirmek yerine. iklimsel değişim artık alarm çanlarını çalıyor. ben demiştim diyen zibidilerden olma kaygısı duyarak, afet yıllarının korkusu gözlerimde bir damla göz yaşına dönüşüyor. açıyorum önüme bir harita. doğu karadenize uzun uzun bakıyorum. bu cennette yaşanma ihtimali olan, doğasal savaş beni korkutuyor. doğal afetlerden çok çekmiş bir coğrafyanın evladı olarak, doğa yanlış alarm vermiş olsun diyorum. ki doğanın bugüne kadar verdiği alarmlarda hiç yanılmadığını bilerek. insanlık doğaya acımasızca saldırdı. doğa'nın gücüne aldırmadan. doğa ise büyüklüğünün etkisi ile sabırlıdır, ama cevabını daima verir. ve doğa intikam hazırlığına başladı. korkuyorum. insanlık güçlü doğaya saldırırken, doğanın mı yok oluşuna yoksa vahşi insanlığın doğanın intikamından zarar görecek oluşuna mı üzülmem gerektiğini bilmeden.
 • cok karli bir biziniss.

  ornegin ingiltere, fakir ulkelerin iklim degisikligine ve kuresel isinmaya adaptasyonu icin 2007'de 800 milyon pound'luk bir iklim degisikligi fonu olusturmus, cevreci tribunlerden yuru be tezahuratlari toplamisti. lakin, son gelen bilgilere gore, yardim ve hibe olarak yansitilan bu paralarin, dunya bankasi araciligiyla fakir ulkelere yardim olarak degil faiziyle geri odenecek borc sistemi icinde verilecegi anlasildi. temmuzda japonya'da toplanicak g8 zirvesinde ingiltere, diger g8 uyelerinin de bu fona para yatirmasi icin kulis yapmakta. [*]

  gerci acim, oluyorum diyen ulkelere borc vererek acliga karsi calistigini iddia eden gelismis kapitalist ulkelerin, sular yukseldi, her yer gol oldu, boguluyorum diyen ulkelere de borc vermesi cok da sasirilacak bir sey olmasa gerek. piyasa her seyi cozer ya nasilsa, borc sistemi de bunun ustesinden gelecektir evelallah!

  (bkz: koktenpiyasacilik)

  * http://www.guardian.co.uk/…ationalaidanddevelopment
 • hakkında bazı temel bilgilerin edinilmesinin önem arz ettiği olgudur, zira ortalık saptırmalar, çarpıtma haberlerden geçilmemektedir.

  http://www.did-cevreorman.gov.tr/iklim.html