şükela:  tümü | bugün
 • iklim değişikliği kavramının yerine kullanılmaya başlanan tanımlama. dünyanın pek çok saygın medya kurumu artık iklim değişikliği demiyor ve onun yerine iklim krizi diyor. biz de artık değişiklik falan diyerek basitleştirmeyelim olayı. iklim krizini dibine kadar yaşıyoruz... değişiklik falan geçti, epeydir kriz dönemindeyiz ve dünyayı kurtarmayı beceremezsek sonrası da zaten tufan. kelime oyunu diil, baya o bildiin tufan... iklim krizi falan büyüklerin pek umrunda diil belki ama çocuklar seslerini duyurmak için yırtınıyorlar resmen. gelecek onların geleceği tabii. biz bitirdik, çocuklar ve gençler toplamaya çalışıyor...
  bkz konuyla ilgili bi twitter şeysi burada
  bir de bizden twitter şeysi burada
 • artık herkesin harekete geçip birşeyler yapması gereken krizdir.

  konu ile ilgili önemli fakat özellikle geri plana itilmiş bir makale için: https://www.lifeworth.com/deepadaptation.pdf

  ben de henüz araştırma aşamasındayım. bu entry yeni bilgi ve yorumlarla sürekli editlenecek.
 • dünyanın birinci sıra en önemli konusu. ve burada sadece bir entry görmekten üzüntü duydum. dünyada her gün bunu tehdit eden olaylar ve bu yönde alınan kararlar ve az da olsa çözümüne yönelik çalışan kişilerin toplulukların haberleri var.
  önümüzdeki elli yıl taze kalacak bu entry'yi tarihsel bir pano ve bilinçlendirme kanalı yapalım.
 • iklim krizi sistematik insan vahşeti sonucu ortaya çıkmaktadır en basit tabiri de budur. endüstrinin para hırsı bürümüş gözleri, cahil bırakılan yığınlar ve duyarsızlık...

  aslında soruna hep bireysel yaklaşıyor kapitalist düzen. oysa çevre kirliliği, kapsayıcı ve bilinçlendirici sağlık politikaları, market raflarınının dizaynı, kozmetik ve sanayi gibi unsurlar insan ve iklim için doğrudan etkili konular. peki kaç kişi bu konularda temel bilinç düzeyine sahip ve bir şeyler yapıyor. iklim krizi popüler kültürde ne bir futbol maçı kadar ilgiye sahip ne de futbol endüstrisi kadar bütçeye. yapay tatların esiri olmuş ve gerçeklikten kopuk yığınlar bakalım nereye kadar kobayı olacak malum endüstrinin.
 • bundan sonra aşağıdaki linkteki dava kazanılırsa çocuk hakları krizi olarak anılacak.gayet yerinde.en ayrıcalıklı sınıfın çocuklar olduğunun emperyalist yamyamlar tarafından da öğrenileceği dava.

  ref:
 • durumun geldiği noktanın özeti. medya bunu doğa gizlemeyene kadar gizleyebilir fakat biz artık görmeliyiz.

  devrimegidenyol
 • “medeniyetin çöküşü başlamış olabilir bile” başlıklı, vice'ta yayınlanmış, bilimsel dayanakları bol, konuyla ilgili bir makale şuradan okunabilir.
 • avrupa parlamentosu (ap), iklim değişimi konusunda olağanüstü hal ilan eden tasarıyı onayladı. 429 kabul, 225 ret, 19 çekimser oyla geçen tasarı ab'nin çevreyle ilgili projelerinin küresel ısınma ve ekolojik krizi sınırlandırma hedefleriyle uyumlu olmasını öngörüyor. ayrıca kararda ab’deki sera gazı emisyon oranlarının azaltılması ve 2050 yılında avrupa’da iklim krizinin zararlarının en aza indirilmesi talep ediliyor.
 • anksiyeteden uyutmayan şey.
 • bizden geçti de çocuklar ne yapacak onu düşünüyorum. kuzey ülkelerinde denizden bayağı yüksek yerlere taşınmak lazım sanki. çok sıcak olacak. denizler yükselecek. tropik fırtınalar olacak alakasız yerlerde. insanlığın sonu gelmez ama çok farklı bir dünyada yaşayacak yeni nesiller.