şükela:  tümü | bugün
 • her iki kurum da bireyi veyahut bireylerin düşüncelerini ve hareketlerini değiştirmek uğruna yapıldığından aynı amaca hizmet etsede birbirlerinden ayrıldıkları ince çizgiler vardır.

  ikna* insanların birşey yapmalarına ya da inanmalarına neden olan eylemdir.

  manipülasyon kişinin, insanları amacına hizmet etmesi için haksız ve hileli yollarla düşünce ve hareketlerinin değiştirilmesi eylemidir.

  yani ikna, manipülasyonun daha ahlaki ve erdemli çerçeveye oturtulmuş halidir. lakin daha ahlaki ve erdemli olması iknanın manipülasyondan daha yumuşak ve daha etkisiz olduğu anlamına gelmez.

  ikna her insanın sahip olduğu bir meziyettir. gündelik yaşamda insanlar çevresindekileri ikna etmek için çabalarlar. bu durum genelde bilinçsiz yapılır. çünkü hepimizin içgüdülerinde ikna kabiliyeti bulunur. fakat her insanın ikna yeteneği kişinin karakteri ve toplumdaki kabul görme oranına göre değişiklik gösterir.

  manipülasyon, makyavelizmi sonuna kadar benimsemiş bireylerin uygulamaktan çekinmediği bir eylemdir. psikopat, sosyopat ve narsist kişiliklerin oldukça kuvvetli manipülasyon yetenekleri vardır. bir manipülatör tamamen kendi çıkarları doğrultusunda hareket eder. avın çıkarı göz ardı edilir.

  ikna için güzel bir kaynak olan robert cialdini'nin kitabı the psychology of persuasion, manipülasyon için robert greene'in the 48 laws of power kitabı okunabilir.
 • manipülasyonla karşı tarafın düşünce akışını tespit eder, gerekirse değiştirirsin. yani istenilen şeyi düşüneceği koşulları düzenlersin. düşünme şeklini etkilersin.

  iknada ise düşünme şeklini etkilemeden istenilen şeyi direkt olarak almaya çalışırsın.

  özetle manipülasyon herkesin harcı değildir. gerekli kişilik özelliklerine sahip değilseniz(pratik zeka, mantık, biraz şeytan tüyü) bunu yapamazsınız, uğraş ister.

  ama çok isterseniz istediğiniz şeyi kabul ettirilebilirsiniz buna da ikna denir.
 • ikna delikanlı işidir argümanlar kapışır, iknaya başvuracak sağduyudan yoksun sinsi yavşaklar da manipüle etmeye çalışır.
 • aradaki ince çizgiye gaslighting denir.