şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son günlerde anketlerin pek iç açıcı sonuç vermemesi, dövizin ve faizlerin seyrinin sürekli negatife doğru gitmesi nedeniyle ilk kez "bu sefer kaybedebiliriz" havası hakim.

  iktidarın oyun planı şuydu:

  - ekonomi kötüye gidiyor, işler daha da kötüleşmeden muhalefet hazırlıksız yakalanıp baskın seçime gidilecek.
  - seçime hazırlıksız yakalanan saadet partisi eriyip tükenmek yerine iktidar vaadedilerek cumhur ittifakına dahil edilecek
  - iyi parti seçime sokulmayacak, akşener partisi seçime giremediği için itibar kaybedecek, beki 100.000 imza bile toplayamayacak.
  - ittifakın dışında geriye sadece hdp ve chp kalacak. halk iki kutup arasında seçime zorlanacak.
  - muhalif seçmen hem tercihsizlikten, hem de seçim güvenliği kaygılarından dolayı seçime daha az katılım gösterecek.
  - chp aday bulamayacak, kılıçdaroğlu gibi bir isim aday olacak
  - tayyip erdoğan seçimi açık ara farkla kazanacak

  önce bir sağ kroşe temel dede'den geldi, partisini satmadı. sol kroşe de chp'den geldi ve 15 vekil olayıyla birlikte iyi parti seçime sokuldu.

  bu olayların sonunda, tayyip erdoğan ysk kararı cumartesi verse bu 15'ler olayı olmazdı dedi.

  evet, ysk kararı cumartesi verse bu 15'ler olayı olmazdı ve iyi parti seçime sokulmazdı.

  bütün oyun planı bozulmuştu. ardı ardına gelen hamleler nedeniyle iktidar çevreleri nasıl savunmaya geçeceklerini bilemediler. çünkü bugüne kadar hep uyguladıkları strateji saldırmaktı, savunmak değil.
 • bu korku ve panik havası erdoğan gibi kurt bir siyasetçiye hiç yapmayacağı bir iletişim hatası yaptırdı ve “tamam” olayı patlak verdi. tam 90’dan kaleye giden bu golü çıkarmak için çırpındılar, “devam” kampanyaları yaptılar. ama bu kez olmadı. johnny sins’i bile bir gecede fetö’cü yaptılar. psikolojik üstünlük iyiden iyiye muhalefete geçmişti artık.

  bugüne kadar yapılan bütün seçimlerde (1 kasım hariç) ve referandumda hep akp’yi olduğundan 3-5 puan daha yüksek gösteren akp’ye yakın araştırma şirketlerinden mak danışmanlık’ın sahibi mehmet ali kulat dün yavuz oğhan’ın radyo programında, 1-2 gün önce tamamlanan araştırmalarında, akp’nin oyunun %40 hatta biraz daha altında olduğundan, erdoğan’ın 1. turda işi bitirmesinin çok zor olduğundan bahsetti.

  işler iyiye gitmiyordu. akp tarihinde ilk kez seçim ekonomisi uygulayarak emekli ikramiyesi, imar barışı, faiz indirimleri gibi şeyleri gündeme getirdi. artık iktidar çevresinde “galiba kaybediyoruz” havası esmeye başlamıştı. fakat bu sadece basit bir “galiba kaybediyoruz” havası değil. çünkü o kadar fazla yolsuzluk, hukuksuzluk, adaletsizlik yapılmıştı ve iktidar çevreleri o kadar fazla varlıklarını bu iktidarla özdeşleştirmişti ki, kendileri için en acı itiraf dün süleyman özışık’tan geldi:

  “eğer erdoğan kaybederse, 25 haziran sabahı en küçük sorunumuz seçim kaybetmek olacak, emin olabilirsiniz. bütün bunlara rağmen hâlâ aramızdan ayrılmak isteyen varsa, lütfen en yüksek binanın tepesinden atlayarak ayrılsın. zira bu, onlar için en iyi kurtuluş yolu olacak!”
  kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/…isik/602173.aspx

  resmen artık bir varlık-yokluk mücadelesi verdiklerinin ve kaybederlerse her şeyin bir günde uçup gideceğinin farkındalar.

  iktidar çevreleri bu dönemde 3 temel hata yaptı:
  1. ohal’in kurumsallaşması ile birlikte yabancı yatırımcıların ülkeden kaçması ve ekonominin gittikçe kötüye gitmesi.
  2. “ya hep ya hiç” kumarı oynamalarına neden olacak başkanlık sistemini getirmeleri
  3. ittifak yasası çıkararak sadece kendilerinin ittifak yapabileceklerini düşünmeleri

  bu sefer gerçekten de bir şeyler değişiyor. son 17 yıldır türkiye siyasetini yakından takip eden birisi olarak bu değişim tablosu bugün gittikçe netleşmiştir. iktidar çevrelerindeki korku ve panik havası da bunun en net delilidir.
 • (bkz: 13 mayıs 2018 yusuf yerkel'in özür dilemesi)

  bu korku ve panik havasını yansıtan olaylar ya da iktidar medyasında yazılar yayınlandıkça bu başlığa, korku ve panik havasını gösteren gelişmeleri ekleyeceğim.
 • tescilli reisçi fatih tezcan az önce şu tweet'i paylaşmıştır:

  --- spoiler ---

  ak parti sosyal medyası’nın başında kim var?

  dünyadaki hiçbir iktidar sm’da bu kadar sahipsiz değildir.

  şurada bir avuç yazar ve bir kaç gönüllü dışında erdoğan’ı savunan ve profesyonel saldırılara karşı koyan bir organizasyon yok.

  korkunç bir eksiklik.
  bedeli çok ağır olur.

  --- spoiler ---

  akp hiçbir zaman sosyal medyada üstünlüğü elde edememişti. ama ilk kez bugün "bedeli çok ağır olur" sözünü işitiyoruz.
 • her seçimde dile getirilen hede. her seferinde kendine daha çok inandırıyor, her seferinde daha büyük düş kırıklığı oluyor.
 • şu ana kadar hiçbir seçimde dile getirilmeyen hede. ilk kez erdoğan kaybetme ihtimalinden bahsediyor.

  not: anasol-d hükümetinden bu yana türk siyasetini çok yakınen takip eden kıdemli türkiye cumhuriyeti vatandaşı.