şükela:  tümü | bugün
  • iktisatçıların espri anlayışları
    efendim okulda gördüğüm kadarıyla iktisatçılar sürekli varsayımcı tipler. espri anlayışları da biraz anormal ve hatta kötü. abuk subuk şeylere gülüp on numara espriye burun kıvırırlar.
    en azından adem kalça öyleydi.
    varsayalım şöyleydi, varsayalım böyle olsun deyip dururlar.
    bunu tabii ki gündelik hayat için demiyorum. ders için bu varsayım hastalığı söz konusudur.
    konuyu da sayın yüksel bilgili’ye ait olan –karşılaştırmalı iktisat okulları ders notları- kitabının arka kapağında bulunan fıkrayla pekiştirmek istiyorum.
    “bir civciv karşıdan karşıya geçerken otomobil tarafından ezilmiştir.”
    merkantilistler: ülkenin zenginliğinde azalma oldu. daha çok civciv üretip ihraç etmeliyiz.
    fizyokratlar: doğal düzen düzenler. toprağı bol olsun.

klasikler: görünmez el düzenler. kalan sağlar bizimdir.

neo-klasikler: diğer şeyler sabitken (ceteris paribus) civciv karşıya geçebilirdi.

keynesyenler: üst geçit yapılmış olsaydı (devlet müdahalesi) civciv ezilmezdi. uzun dönemde bütün civcivler ölüdür.

monetaristler: para cezaları gereğinden az olduğu için civciv ezilmiştir. ( yanlış uygulanan para politikaları) geçmişte ezilmediği için yine ezilmeyeceği varsayılmıştır. (adaptif beklenti varsayımı)
    belli sayıda civcivin ölmesi doğaldır. (doğal oran hipotezi) civciv, kurala göre geçmediği için ezilmiştir. (rasyonel beklentiler)
    yeni klasikler: ezildiğini fark etmesiyle birlikte bir daha ezilmeyecektir. (rasyonel beklentiler) öngörülen otomobiller civcivleri ezmeyecek; sadece öngörülmeyen (sürpriz) otomobiller ezecektir.

yeni keynesyenler: hem öngörülen hem de öngörülmeyen otomobiller civcivleri ezecektir. ama öngörülmeyen otomobiller daha çok ezecektir.
    otomobil hızlı gittiğinden (ahlaki tehlike) haberi olmayan civciv (asimetrik bilgi) karşıya geçmek istediği için (ters seçim) ezilmiştir.

post-keynesyenler: otomobilin geçeceği belirsiz olduğu için civciv ezilmiştir. civciv hızla geçmek, otomobil de hızla gitmek istediği için civciv ezilmiştir.
    arz yanlı iktisatçılar: civciv kaybını telafi etmek için vergiler düşürülüp civciv üretimi teşvik edilmelidir.

anayasal iktisatçılar: otomobiller hızlı gitmesi anayasa ile engellenmelidir.
    reel konjoktür teorileri: otomobil icat edilmeseydi (teknolojek şok) civciv ezilmeyecekti.

durum böyle işte. güya bir fıkra ile teoriler anlatılmaya çalışılmış ve komik olduğu bile sanılmıştır.
    sayın yüksel hocam evvela noktalamaları ben düzeltmeye çalıştım.
    -ıp, -ip, -en, -an ile biten kelimeden sonra virgül gelmez.
    mesela; yavaş yavaş yürüyen adam arabayı kaçırıp yaya olarak işe gitti.
    yürüyen ve kaçırıp kelimesinden sonra virgül gelmez hocam.

neyse konu bu değildi zaten.
    iktisatçılar berbat espri anlayışına sahip tiplerdir. diyorum ve kaçıyorum.
  • başarılı olanları vardır.
    https://pbs.twimg.com/media/cfuekanukaaswgi.jpg