şükela:  tümü | bugün
  • rus yapımı kargo ucagı. maksimum yuk kapasitesi yaklasık 45 tondur ancak ucak pilotuna ve personeline vereceginiz 500 dolar rusvetle bu kapasite 50 hatta 52 tona kadar cıkabilir. mekanik olarak harika ucaklardır ancak asırı gurultu cıkarmaları ve isletmecileri tarafından "dusene kadar ucururuz" mantıgıyla hic bakımı yapılmayan ucaklar oldugundan, avrupa birligi ulkelerine girisi yasaklanmıs olan ucaklardır. 4 motorlu olduklarından rakibi olan iki motorlu airbus a300 modelinden yuzde 50 daha fazla yakıt yakmaktadır. o yuzden modern havayolları tarafından tercih edilmez. ayrıca maliyetteki bu acıgını kapatmak icin eski dogu bloku ulkelerinde bulunan havayolları her turlu cambazlıgı yapmaktadır : kapasitenin uzerinde yuk alımı, benzin masrafını kısmak icin havada giderken motorları kapatıp bi muddet suzulerek gitme, sıfır bakım...
    ama yigidi oldurup hakkını da yememek lazım. ilyushin sınıfı ucaklar asla airbus ya da boeing gibi cıtkırıldım ucaklar degildir. hemen hemen her yuzeye inebilirler (kum, toprak,çim...) ve yukleme bosaltma yapmak icin de ekstra bir ekipman gerekmez. artık uretilmediginden onumuzdeki yıllarda pek havada goremeyecegimiz de bir gercektir.
  • modernlestirilmis ve yeniden dizayn edilmis modelinin onumuzdeki eylul 2005te test ucuslarına baslayacagı belirtilmis olan ucak modelidir. yeni 76nın yuk kapasitesinin daha fazla olacagı ve butun icaove iata standartlarına uyacagı acıklandı. bakalım gorecegiz diyor heyecanla bekliyoruz.
  • bu rus uçağı, havadan uyarı ve kontrol sistemi adaptesiyle a 50'ye dönü$üverir.
    sıcak servis yapınız.
    afiyet olsun..
  • bu sabah hartum havaalanina gurultulu sekilde indigini gordugum kocaman ucak apronda yakindan bir kac kare almayi ihmal etmedim tabi ki*
  • (bkz: il-76)
  • canlı olarak ilk defa görmemin üzerinden rastlantı sonucu bir yıl sonra bindiğim uçak... kabin çok gürültülü neredeyse kulaklık takmadan uçmak mümkün değil...allah wfpdan razı olsun...
  • büyük ataları il-2 dir ikinci dünya savaşının en efsane uçağıdır
  • atası efsanevi me-410'dan cakma tek motorlu il-2 olan uçak.
  • sabah sabah sovyetlere bok atmak isteyen almansever faşoları gösteren uçak