şükela:  tümü | bugün
478 entry daha
 • iyi, kötü, çirkin filmindeki karakterleri psikoloji alanından biri elbette id, ego ve süper ego olarak yorumlayacaktır.

  bize göre de oradaki karakterler şu üç kategoriyi temsil ederler:

  iyi= ruh

  çirkin= nefs

  kötü= şeytan

  üçü de altınların peşinde...altınlar en sonunda ruh ve nefsin ortaklığına kalıyor. şeytan ise etkisiz hale getiriliyor. altın burada en yüksek marifeti yani allah'ı bilmeyi ve bulmayı temsil ediyor.

  ilginç bir nokta ise altınların mezarlıkta ve bir mezarda gizlenmiş olmasıdır. ölmeden önce ölmeksizin, yani fenaya ulaşmaksızın o altına(hakka) ulaşamazsın demektir.

  "şimdi bu yaptığın gelişigüzel bir yakıştırmadır" diyeceksiniz belki, ama o iş öyle değil maalesef.

  bu filmin senaristi bir insan değil mi?

  o insan gerek kişisel, gerekse evrensel bilinçaltı sembollerinden, arketiplerinden, manalarından bağımsız davranma şansına sahip midir?

  işte tam da bu nedenle herhangi bir insan ürününde(isterse çocuk masalı olsun), tüm insanlığın bilinç ve bilinçaltı birikiminin izlerini, etkilerini görebiliriz.

  dolayısıyla bizim de bu filmi kendi zaviyemizden değerlendirmeye hakkımız vardır. üstelik bu yaptığımız kültürel bir katkı, açılım ve zenginliktir...

  türkiye gibi gelişimini tamamlayamamış bir ülkeye göre fazla lüks kaçıyor tüm bunlar elbette. farkındayız ama yapacak bir şey yok maalesef...elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. gerisi allah'a havale...
 • (bkz: #122015250)

  filmin yüzü suyu hürmetin ey yönetim, bu entriyi kaldırın.
1 entry daha