şükela:  tümü | bugün
  • adaletsiz bir uygulamadır. mesela taşrada bir şehirde deprem meydana gelir, televizyonlar "istanbul'da deprem", "izmir'de deprem" olarak haber verirler. sözlükler başlığı bu şekilde açar. o küçük şehirde ölenler, etkilenenler kimsenin umrunda değildir. istanbul'u düşünürler sadece. işleri güçleri "büyük istanbul depremi'ni tetikler mi?" olur.

    böyle bir uygulama da taşradaki küçük şehirler "ne haliniz varsa görün" anlamına gelir. ve genelde o şehrin insanları da "bizde virüs yok demek" diye düşünmesine sebep olur.

    ve zaten sanayi şehirleri üretimi durdurursa tüm ülke yine etkilenecektir bundan ekonomik olarak. ürünler tedarik edilemeyecektir. bunun yerine komple sokağa çıkma yasağı daha uygundur.

    istanbul'daki de can, bayburt'taki de can. virüs her yerde var.
  • almanya ve avusturya'nın başarılı şekilde gerçekleştirdiği uygulamadır. bazı bölgelerde uygulanmasına ve tam tecrit değil de kısmî tecrit olmasına rağmen sonuçları etkilidir.

    bizde de uygulanmasını temenni ederim ama nasıl elimize yüzümüze bulaştıracağımızı düşündükçe bir o kadar da ürküyorum. daha illeri açıklamadılar bile. şimdiye kadar artan panik havasının da etkisiyle bu saatten sonra yapılacak bölgesel tecrit, aynı italya örneğinde olduğu gibi kıyametimiz olabilir. hele cami kapalıyken kapısını tekmeleyip girmeye çalışan, kahvehanede kepenk kapatıp içeride kağıt oynayan tiplerin varlığını ve bolluğunu da düşünürsek, italya'ya rahmet okutabiliriz...