şükela:  tümü | bugün
 • ... cesare pavese'nin ölümünden sonra bulunan günlük notlarından oluşturulmuş olan kitap.
  kitapta belirtilen son tarih 18 ağustos 1950 idir ve bundan 8 gün sonra da pavese intihar* etmiştir.
 • cesare pavese nin yasama ugrası olarak turkceye cevrilmis gunluklerinin orjinal adıdır.
 • 1935-1950 yılları arasında cesare pavese tuttugu gunluklerin toplandıgı kitabın turkce adı. cesare in intiharına kadar surer, yazarın kadınlardan dolayı cektigi acılar,ve bunun sonucunda hayata uyumsuzlukla sonuclanan bir film adeta.
 • "eylem, sadece eylem. artık yazmayacağım" der günlüğün son sayfalarında.
 • günlüklerini sırf okunsun diye yazmış olduğunu düşündüğüm italyan şair'in yabancı dillere çevrilmiş en önemli eseri. adam bilimsel bir makaleye atıfta bulunur gibi 3 ağustosdaki yazıma bakın diye notlar düşüyor.intiharındaki neden diğer 2.dünya savaşı mağdurlarının hissettiği yalnızlıklar ve ontolojik nedenler değil sanırım kadınlar tarafından reddedilmesidir.
  ayrıca günlükleri 1933-1950 yıllarını kapsasa da savaştan hiç bahsetmemesi ne kadar ayrı bir frekansta yaşadığını gösteriyor.intiharı ise tastamam bir kaçıştır. bu adamın bizdeki muadili ise tezer özlüolmasına rağmen intihar edemeyecek kadar yaşamı sevmeyi seçmiştir.
 • bu kitaptan gundelik hayat teorileri başlığına zibilyon tane entry çıkar. öyle de bişey..
 • bitse de kurtulsam diyerek okuduğum, fakat bir türlü de elimden bırakamadığım bir kitap. okuduklarımın %40'ını da anladığımdan şüpheliyim. oysaki la luna e il falo öyle mi. belli ki bunun birkaç kere daha üstünden geçmek gerekecek. neyse kurtulduk, şimdilik.
 • --- spoiler ---

  3 mart 1945

  birinden oc mu alacaksin? onu bagislamis gibi davran; birak, hayat oc alsin ondan. zamanin kendi kendine gecisi; kurbanin bir sey yapmasini gerektirmeden, nasil olsa korkunc acilar cektirir herkese.

  yalniz zaman degil. baskalari da ayni seyi yapar; dusmanini sana kotuluk etsin, seni incitsin diye senin uzerine salan insanlar da. birak, ne halleri varsa gorsunler. onlar alacaktir senin ocunu. hele dusmanin onlari seviyorsa. birak, yasasinlar. bu yeter. butun bu insanlar cevremizde olmasaydi, oc alma diye bir sey olur muydu?

  yasama ugrasi - can yayinlari - turkcesi: cevat capan

  --- spoiler ---
 • cesare pavese'nin edebiyat hakkındaki fikirlerini, kadınlara karşı duyduğu güvensizlik, nefret ve hayal kırıklıklarını çarpıcı ifadelerle belirttiği günlüklerinden oluşan kitap. pavese'nin neden intihar ettiğini anlamak için, kitabın herhangi bir sayfasından birkaç cümle okumak yeterlidir.
 • bugün sahaflardan bu kitabı alırken, kitabı satan adam şöyle demiştir,

  -aman ha bu kitabı yağmurlu kasvetli bi havada okuma, bir de yanında bir kadeh beyaz şarap filan da içeyim deme.

  "..acı çekmekten belimiz büküldüğü zaman da gene bu tanrısal havanın bizi sardığını görürüz. o kadar ki, duyduğumuz ilk sızı bir sevinç, bir gönül borcu bir umut yaratır bizde.. acıyı bekler durumda buluruz kendimizi."*