• bu akşam izlemekte olduğum filmdir. roma'nın kurucusu iki kardeşin hayatını işliyor.

aşağıdaki linkten siz de izleyebilirsiniz:

https://720p-izle.com/…zle/altyazi/il-primo-re.html
  • yönetmenliğini matteo rovere'nin yaptığı, roma'nın kurucusu iki kardeş, remus ve romulus'un hayatını ele alan, tamamen orijinal arkaik latince dilinde çekilen, 2019 yılında beyaz perdeyle buluşacak, italyan yapımı film.

(bkz: the first king)

trailer
  • --- spoiler ---

romulus'un yata yata krallığa konduğu filmdir... bütün ağır yükü remus çeksin, krallığı kursun, belli bir düzeni getirsin, sonra gel yok tanrılar, yok kutsal sınır, yok ateş deyip kardeşinin kurduğu düzenin üzerine çök.

--- spoiler ---
  • başarılı bir tarih filmi için orjinal dil kullanımının hayati rol oynadığını bir kez daha gösteren filmdir. ayrıca hollywood şişirmesi oyuncular ve uzun gereksiz savaş sahneleri,cgi olmamasıyla oldukça gerçekçi bir havası vardır.

bir de alpha isimli film vardı, bunu beğenen onu da beğenir.
  • fena film değildir. beğendim ama senaryoyu çok beğendiğimi iddia edemem, sanırım o benim tarihe tam sadık senaryo isteğimden kaynaklı. ama 10/6.5 veririm filme.

edit: devam filmi olsa tadından yenmez ama. kuruluş efsanelerinden çok yükseliş efsanelerinin aydınlatılması çok güzel olurdu.
  • öncelikle neden çok entry girilmediğine hayret ettim. arkaik latince olmasından dolayı benim gibi meraklıkarı açısından oldukça mutlu edici bir film. şişirilmiş sahneler, efektler ve oyunculuklar yok. dönemin ilkelliği bazen ruhunuzu bile sıkıyor. aksiyon ve holivud filmi izlemek isteyenlerin yanından geçmemesini önereceğim. tarih ile ilgililer ise mutlaka izlemeli.

--- spoiler ---

geyik sahnesini ponçikliğim nedeniyle izleyememiş olsam da, benim gibilerin de geyiğin ölümünden sonra parçalama sahnesini izlememelerini tavsiye
    ederim.
    romulus yata yata krallığa kondu denilse de, remus gerçekten kardeşi için mücadele vermiş olsa da krallığını ilan ettiği saniyeden itibaren adeta bir göt oğlan gibi davrandığı için ölümü beni pek de üzmedi açıkçası.
    --- spoiler ---
  • efsanelerin lüzumsuz abartısından uzak, çok daha akla mantığa yatkın bir senaryoyla kurgulanmış bir film.
    evet sığ diyaloglar, insanı sıkan muhabbetler var ama neden? çünkü bu adamlar 2000 yıl önce yaşamış, mağara adamın hallice tipler. yani bu konuda da dönem için oldukça mantıklı bir yol izlenmiş.
    o dönemde yaşanan destansı savaşlar da bunlar işte 15-20 kişinin meydan kavgası.
    artıları saymaya devam edersek, latince konuşulmasını çok beğendim, izleyiciyi döneme adapte etmek konusunda çok doğru bir tercih olmuş. oyunculuklar, figürasyon dışında çok doğal. aksiyon sahneleri oldukça gerçekçi.
    beklentimin çok üzerinde bir film izlemiş oldum ve hatta beğendim.
  • kalite kelimesinin hakkını veren, sizi adeta o yıllarda yaşatacak muazzam bir yapım.
    10\7.8
  • burada yazıldığı gibi roma'nın kuruluş hikâyesi olmayan film. bu filmde anlatılan roma'nın kuruluşuyla ilgili bir efsane sadece. tabi bu filmin ayakları daha çok yere basıyor. efsaneye göre bu filmde anlatılan kardesler romulus ve remus dişi bir kurt tarafından emzirilerek büyütüldü
  • italyanlar maalesef bu işi beceremiyor. 1961 yılında la guerra di troia (truva savaşı), 1962 yılında da la leggenda di enea (aeneas efsanesi) isimli film o dönemki emsallerine göre kötüydü. halbuki bu filmlerden 3 yıl önce yapılan 1959 yapımı ben-hur efsane bir film. yine 1963 yapımı jason and the argonauts filmi gayet başarılı.

il primo re, 60'larda yapılan emsallerine göre iyi ama günümüzde yapılanlarla kıyasla vasatın altında kalmakta. bu sene çıkan the northman prens amleth efsanesini işliyor ama gayet başarılı. bilmiyorum ama italyan sineması tarih, destan ve mitolojik konulu filmlerden bence uzak durmalı.
hesabın var mı? giriş yap