şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: başlıkta yazım hatası var yine lanetlemeyin lütfen.

dün eczaneden bir ilaç almam gerekti, fiyatı inanılmaz pahalı geldi dur dedim bi bakayım dışarıda ne kadar.
    ilacın fiyatı;
    güney afrika: 1850 rand (30 adet)
    usa : $109 dolar (14 adet)
    almanya : 80 euro (14 adet)
    cennet vatanım : 25,88 tl (14 adet)

edit : ilacların bulunamamasından şikayetçi arkadaşlar için (bkz: #88996144) çözüm aslında kolay.
  • doğrudur. çünkü ilaç sektöründe euro kuru 3.4 tl. evet 1 euro, sağlık bakanlığı tarafından belirlenen 3.4 lira olarak işlem görüyor ve fiyatlamalar da bunun üzerinden yapılıyor.

kısa bir zaman öncesine kadar ilaç sektöründeki euro kuru 2.69 tl idi. bu da resmen ilaçların maliyetinin de altında satılmasını istemek anlamına geliyordu. bildiğiniz üzere bu dönemde pek çok ilaç konusunda sıkıntı yaşadık. ilaç firmaları haklı olarak ilaçlarını vermediler. şimdi euro 3.4 tl, ama bu bile ilaçların türkiye'de daha düşük karlarla satılması anlamına geliyor.

ilaç krizi olduğu dönemlerde, zar zor bulduğum göz damlalarımı almanya'dan alayım demiştim. almanya'da 15 euro (96tl) olan damla, türkiye'de şu an 50 55 tl arasında. bunun nedeni de bu kur işte.

o yüzden bulabiliyorsanız, ilaçlarınızı ilkin türkiye'den alın, buradan depolayın.
  • doğrudur.

"hay derdini sikeyim" diyebilirsiniz. ben de sonunda "derdimi sikeyim" diyip sonunda ilaçtan vazgeçmişliğim var.

(bkz: #73471452)