şükela:  tümü | bugün
  • düzenli kullanılması gereken ilacın içilip içilmediğini unutma halidir. çok pistir içsen bir türlü içemesen başka bir türlü. hele ki iki veya aha fazlaysa bu günlük periyotla kullanılan ilaç daha beter. ya birini içtim ama diğerini içmiş miydim ! diye kemirir durur.
  • hatırlamıyorsanız bir daha almayın o dozu.

atladiginiz dozları da bir sonraki ilac içme zamanında çift doz almayın.
  • bunu alt etmenin yolu ilaç kutlusuyla değil de alacağınız miktar kadar ilaçla dolaşmak şöyle örnek verecek olursak, mesela sabah aç karnına yemeklerden 1 saat önce içmeniz gereken ilaç var. sabah kalkmadan önce saati 1 saat önceye kuruyorsunuz. uykusuzluk haliyle içip içmediğinizi hatırlayamayabilirsiniz. bu yüzden hap kutusunu baş ucuna koymaktansa bir tane hapı peçeteye sarıp, baş ucuna koymak mantıklı. bunların dışında yine unutmayı önlemek adına günlük içilecek hapları koymak için küçük kutular da satılıyor. bunu da babaannemden biliyorum. ilaç kutularını taşımayarak, içeceği miktarı yanında taşıyor. ilacını alıp almadığını bu şekilde anlıyor.
  • çok boktan bi durum.çaresi yoktur,ne yaparsan yap hep unutulur.uzun yıllardır kullanıyorsan acaba iyilestiğim icinmi unutuyorum dersin ama nafile bi tesselli oldugunu kabullendiginde hic bi seyin onemi kalmaz.boyle boyle gecer zaman....
  • günlük veya düzenli olarak alınan bir ilaçsa, kutuya başlanan günün kutu üzerine veya herhangi başka bir yere not alınmasıyla çözülebilecek sorundur.

(bkz: kendimden biliyorum)
  • ceketi sırtında ceket arayan birisi olarak sıkça düştüğüm vartadır. çare olarak ilacı tekrar almakta hiç bir zaman beis görmedim. turp gibiyim bir sıkıntı yaşamadım.
  • b12'lerimi alırken her akşam başıma gelen durum. oysa b12'nin hafızayı güçlendirmesi gerekiyordu.
  • yıllardır kullandığım, artık hayatımın bir gerçeği haline gelmiş, günde tek doz almam gereken fakat 10 dk önce içtiğimi bile unutup sık sık içmediğime dair kuşkulandığım bir ilaç var. 1 kutu ilacın içinde de 30 tane hap var. ben hangi tarihte yeni kutuya başladığımı not etmeyi genelde unuttuğum için ve o tarz hesaplamaları karmaşık bulduğum için çareyi şu yöntemde buldum;

her pazar günü boş ilaç kutusuna haftanın her günü için 7 tane ilaç koyuyorum. gelecek pazar kutunun içindeki 7'inci ilacı içtikten sonra o boş kutuya tekrar 7 tane ilaç koyuyorum. unutmam halinde pazartesiden itibaren saymaya başlıyorum. örneğin çarşamba günü ilaç içip içmediğimi hatırlamıyorsam ve kutunun içinde 5 tane ilaç varsa içmemişimdir, 4 ilaç varsa içmişimdir şeklinde daha az yorucu ve yanılma payı sıfır bir hesaplama yapıyorum.

hatta ben düzenli kullanmam gereken bir ilaç olduğunu unutup ilacımı yanıma almadan evden çıktığım ve ilaç saatinde küfür ede ede, apar topar eve yetişme telaşını çok yaşadığım için ilaç vaktinden en az 3 saat öncesinden itibaren saat başı ekranda "ilaç vaktine az kaldı!!!" uyarısıyla çalacak şekilde alarmlar kuruyorum ki, dışarıdaysam ve ilacımı yanıma almayı unuttuysam ilaç vaktinden önce eve yetişecek zamanım olsun.