şükela:  tümü | bugün
  • genellikle kronik* hastalıklarda çok uzun süreli ya da ömür boyu kullanılacak ilaçlar için doktor heyeti tarafından onaylanan rapor çeşidi.
  • amaci hastanin hayatini kolaylastirmak olan/olmasi gereken bir kagit parcasidir fakat canini sevdigim memlekette formalitelerden nefes alamadigimiz icin, pratikte pek de boyle olmamaktadir. ornek vermek gerekirse, bu kagittan bana verdiler. uzerinde "su rahatsizliktan dolayi su ilaci su kadar doz, 1 sene sureyle kullanmasi gerekmektedir" yaziyor. bu ne demek? ben bir sene boyunca o ilactan bilmem kac kutu kullanacagim, bittikce alacagim/almak zorundayim, doktorlar bunu yazmis altina da imzasini atmis demek. bu durumda mantiken ben eczaneye gidip raporumu gosterip bu ilaci direk alabilmeliyim. ama olmaaaz, once saglik ocagina gidip doktora bu kagidi uzatip "bana su ilaci yazar misiniz?" demem gerekiyor. doktor suratima bile bakmadan 3 kutu yazacak ki ben bir elimde recete, bir elimde rapor eczaneye gidecegim, eczeneye de raporumun bir kopyasini biraktiktan sonra ancak ilaclarimi alabilecegim. pekiii, ben bu raporu suistimal edip, "oh oh devlet bana bedava ilac verdi soyle 10ar kutu alayim da karaborsadan satayim?" gibi katakulliler yapmayayim diye mi bu ilac yazdirma sistemi? hayir efendim, onu da gorduk.. bir elimde recete, bir elimde rapor gittim eczaneye. eczaci bana dedi ki:

-dur bakalim.. sen bunlarla geldin ama bakalim ilac alma hakkin var mi
    - nasil yani?
    -tabiiii, devlet ilaclarini sayiyor.
    -??!!??
    -tik tik pik pik (klavye efekti) hah tamam yarin bitiyormus ilacin, alabilirsin o zaman

evet devlet zaten eczacilarin sisteminden ben o ilaci ne zaman nerden almisin, gunde su kadar dozdan kac gunde bitiriyorum hesabini yapip seceremi cikariyor. birakin dolandiriciligi, hata kaza cantam calinsa icinde bi kutu ilacim gitse yenisini alamiyorum zamani gelmeden.
    bu durumda bu ilaclari yazan doktorun fonksiyonu nedir? benim o saglik ocagina gitme sebebim nedir? o doktor her gun 100 kisinin kagidina bakip recete doldurmak ve muhur basmak icin mi 6 yil tip egitimi almistir?hadi bu genc kizimiz gitti bu prosedurleri uyguladi, peki bu raporlari en cok kullanan 70 yas ustu insanlar nasil ugrassin bu formalitelerle? gibi sorular akliniza geldiyse, hemen bunlari kafanizdan kovup icinizden 10'a kadar sayin ve sunu dusunun: ya bu raporlar olmasaydi ve saglik ocagina degil de her defasinda uzman doktora gidip bu ilaclari yazdirmak zorunda kalsaydik? sukur halimize, allah devletimize milletimize zeval vermesin.
  • (bkz: heyet raporu)
  • eskiden ilaçların müstahzar adlarının yer aldığı şimdilerde ise jenerik adlarıyla hazırlanan bir nevi reçetedir. astım, diyabet, hipertansiyon, hipertiroidi hastaları bu raporları en çok kullanan kesimdir.
  • antidepresan,psikotik ve prostat ilaç raporları 1 er yıllıktır.diyabet,tansiyon,kalp grupları genelde 2 yıllık olur.burada ilk bakışta evet tekrar bir doktor ziyareti abes gözükse de (bir ara eczaneler e gidip saece rapor ile de alınıyordu ancak hemen kestiler yönetmeliği) siz doktıra gidip -ya hocam ben bu ilaçları kullanıyorum ama sanki etkili olmuyor ya da geçen kolesterolümü ölçtürdüm düzelmiş gibi kullanmaayabilirmiyim tarzı soruların çözümü açısından bazen etkili olabiliyor.ama %95 gereksiz bir işlemdir.devlet burada doktora 2,5 dk.lık bir mesai yaptırıp hastalardan min. 2 tl almaktadır.ulen zaten günde 20 hasta böyle gitse doktorumuzun maaşı burdan gelecek muayene ücretlerinden çıkacak.bir yerde (bkz: tamamen duygusal)
  • uzun takip süreci ve tetkiklerden sonra sürekli kullanımı kolaylaştırmak için verilen rapor. güzel yanı, raporunuz sisteme işli olduğundan aile hekimlerinin de bunu yazabiliyor olması. tekrar bir ilgili poliklinik muayenesine gerek kalmıyor.

antiepileptik kullanıyorum yaklaşık 1 yıldır ve rapor ile alıyorum ilaçlarımı. 3 aylık ilacım bittiği için aile hekimini aradım;

- emine hanım ben akck. nasılsınız?
    + akck, akck... nerelerdesin?
    - biraz tatilde, biraz da sağlık ve afiyette. benim raporlu ilaçlarım bitti acaba gelmeden yazıp e-reçete numarasını bildirme şansımız var mı?
    + olmaz! kaç aydır görmüyorum seni. gel bir bakayım.
    - (iç ses: kahve de içelim mi pampa?) tabi gelirim gelmem gerekiyorsa.
    + gel gel merak ettim son durumun nedir.
    - tamam. geliyorum.
    + bekliyorum. (ve çat...)

bundan sonra sevimli olanı öpsünler! yağmurda beni ayağına kadar götürüp sohbet ettirdi!
  • sahip olduğum kronik hastalıktan dolayı edindiğimdir.

ayrıca, herhangi bir sağlık ocağından yazılıyor mu ilaçlar rapor olduğunda ? ya da illa bağlı olduğun aile hekimine mi gitmelisin ? ya da başka yerden * yazdırılabilir mi ? kafamda deli sorular... bilen varsa yeşillendirebilir.