• sanılanın aksine yaratıcıya aşık olmak sonradan edinilen bi hal değildir,karşılığı olmayan,soyut bir aşk değildir.ilahi aşk hatırlanandır.hep bildiğimizdir.ilahi aşk ilk kez yaratıcının duyduğudur.koşulsuz olandır.ilahi aşkta gönlün mevkileri vardır,onlarda ilerledikçe kozmosla bir olmaya yaklaşılır.ama bi kere idrak ettiğinizde yaradılışın ne demek olduğunu zaten sevgiliyi her yerde görmeye başlarsınız.ayakları yerden kesik,uçuk bi aşk diildir.inziva gerektirmez.an be an deneyimlersiniz aşkı.kalbinizde öyle bir doluluk oluşur ki en kral mdma halteder onun yanında.bi nefes alırsınız erirsiniz,nefes verirsiniz yokolursunuz, tekrar nefes aldığınızda midenizdeki kelebek kanatları ayyuka çıkar ve verdiğinizde varoluşun ne olduğunu anlamaya başlarsınız.ilahi aşk mana alemine açılan kapıdır.anahtarların anahtarıdır.hakikatte bütün aşklar ilahidir.ama biz gerçekte öyle olmasa da pek çok ilişkiye aşk demeyi pek severiz.gerçekten bir insana aşık olmayı bile bilmeyen çok fazla insan vardır.ama ilahi aşkla seven sevgililer de hep olmuştur ne mutlu ki.
  • olmayan aşk..

aşk tektir diye öğretti büyüklerimiz.. ilahisi, nefsanisi, evladisi, sürahisi olmaz.. aşk yegane bir varlıktır.. makama göre zuhuratı değişir.. hepsi o.. evladını baba gibi, öğrencini hoca gibi, karını koca gibi, allahı kul gibi seversin.. bunlar birbirinden farklı şeyler değildir..

aynı elektriğin farklı dirençteki telleri farklı ışıtması gibi.. 45 mumluk ampulden o kadar ışık çıkar, floreasndan kendine göre, ledden yine kendi nispetince..

ama elektrik aynı.. tek.. farklı yerlerde farklı ışıyor.. hepsi o..

misal dengesiz, sözler kifayetsiz.. böyle bir başlığa yazacak kadar değiliz ya, maksat, tutulması gereken kıymetli bir sözü not etmek olsun..

misali ko gitsin.. mesele sarih;

"aşk tektir"
  • mecnun, leyla'sının aşkından çölde divane gibi dolanırken koskoca çölde geçecek bir yer kalmamış gibi, namaz kılan bir adamın önünden geçer. adam, namazını hemen bozar.

meçhul: ya kardeşim, koskoca çölde, namaz kılan bir adamın önünden geçecek başka bir yer bulamadın mı?

mecnun: kusura bakma. ben seni leyla'nın aşkından göremedim; sen, beni mevla'nın aşkından nasıl gördün, hayret?!
  • insan yayınlarınca çıkmış ibn i arabi ye ait bir kitap. mahmut kanık çevirmiş. şöyle yazıyor arkasında:
    "yüzyılların ötesinden ibn arabî gibi bir zâtın dilinden sevginin ve ilâhî sevginin mahiyeti üstündeki perdeyi, bu küçük hacimli ama yoğun kitapla aralayabilirsiniz. kur'an'da aşıkların nasıl vasıflandırıldığını, aşıkların hangi sıfatları taşıdığını... dupduru bir dilden okumak ve sevgi deryasına dalmak isteyenler için. ... bil ki, sevgi makâmı çok yüce bir makamdır. gene bil ki, sevgi varoluşun aslıdır. "
  • yozlasmis askin verdigi aciya karsilik, bu; karsilik beklememektedir. beklenti olmadigi icin hayal kirikligi ve uzuntu/mutsuzluk yoktur. ilahi ask ile baglanilan varlik, artik sizin icin sadece ismen vardir, somut olarak yoktur. sahiplenmek gibi bencilce sorunlari soz konusu dahi degildir, böylelikle insanin ben'lik bilinci ve egosu sifira yakinlasmis olur. "ben seni seviyorum ve bu sekilde mutluyum" diyebilmek, ilahi askin baslangic kapilarindan birisidir.
  • kendinden öteye duyulan aşk. seslendirilmişi henüz piyasaya çıkmadı, halen bir iç ses, bir nefes...
  • hınzır, insana garip şeyler yaptıran aşka söylenen "sen nelere kadirsin" ile devam eden cümle öbekçiği.
  • "benim halimden haber sorarsan,
    bir cift sozum var sana, yurekten
    sevginle girecegim topraga,
    sevginle cikacagım topraktan."*

daha iyi tanimlanamayacak, yasanamayacak ask.
    her ask'da bir parcasi vardir ve aslinda her dürüst ask; ilahîdir.
  • muhiddin ibni arabi'nin, futuhatu’l mekkiye adlı başeserinin 178nci fi ma'rifeti makamı'l mahabbeh (sevgi makamının bilinmesine dair) bölümünün içinde ilahi aşkı anlatan ve bu adla türkçeleştirilip, insan yayınlarınca kitaplaştırılan kısmı, islam uygarlığının endülüs'te doğan sufi duyarlılığını günümüze taşır.

şeyhu'l ekber'in kaleminden dökülen şu dizeler bu duyarlılığı en güzel ifade eder:
    "biz aşktan südur ettik
    aşk üzerine yaratıldık
    aşka doğru yöneldik
    aşka verdik gönlümüzü."
  • "allah kendi güzelliğini sevgiliye verirmiş, aşığının gözünden de kendisini seyredermiş.."
hesabın var mı? giriş yap