şükela:  tümü | bugün soru sor
  • charles allan dinsmore, the topography of dante's spıritua/ world [dante' nin spritüel dünyasının topoğrafyası] adlı makalesinde şunları yazar: "o [dante dünya'nın yuvarlak olduğu ve ortasında kudüs denilen yarım küre şeklinde bir ülke olduğu görüşündeydi. bu ülke başta küre şeklindeydi, ancak cennet'ten atılan lucifer onun üzerine düşecekken 'toprak kendini suyla örttü" ve kürenin öteki tarafından dışarı çıktı böylece biri toprak biri sudan oluşan iki yarım küre meydana geldi.
    lucifer'in düşmesi sırasında dünyanın içi de geri çekildi ve ardında yerin merkezinden insanların yaşadığı dış kabuğa kadar uzanan koni biçiminde bir boşluk bıraktı. iblis'in dünyada yarattığı boşluk kayıp ruhların ikametgahıdır ve dokuz çembere bölünmüştür. bu çemberlerden yedincisi üç daha küçük çembere, sekizincisi on kuyuya ve dokuzuncusu dört mıntıkaya bölünmüştür. dünyanın merkezinde, yani tanrı' dan en uzak noktada başı bir yarımkürede, ayağı diğer yarımkürede olan lusifer yaşar. bu yüzdendir ki virgil ve dante onun kalçasından dönerek ağırlık merkezini geride bırakmış ve bir yarımküreden ötekine geçmiştir." su yarımküresinin ortasında yedi basamakla yükselen koni biçiminde bir dağ (araf) bulunur.

    bu dağın zirvesinde dante'nin beatrice'le karşılaştığı semavi cennet, yani eden bahçesi vardır. i
    lahi komedi'ye göre ruh araf'ın yedi basamağını tırmanırken yedi ölümcül günahından kurtulur ve ptolemici evrenin yedi küresi boyunca yükselir. her gezegene yedi erdemden biri tayin edilmiştir. sekizinci kürede ruh ruhani hakikatlerin bilgisini alır, dokuzuncu ve en yüksek kürede semavi sırlar tarafından çekilir.

    alıntı: tçgi