şükela:  tümü | bugün
  • 703 sayılı khk ile artık mümkündür.

edit:evet diğer lisans öğrencileri de buraya dahil fakat hepimiz çok iyi biliyoruz ki bütün insiyatifler ilahiyat mezunlarından yana kullanılacak. başlığın “ilahiyat mezunlarının hakim olabilmesi” olmasının sebebi de bu. algı yaratmaya falan çalışmıyorum, khknın nasıl uygulanacağına dikkat çekmek istiyorum sadece.

703 sayılı khk'da yer alan hüküm:

madde 136- 24/2/1983 tarihli ve 2802 sayılı hakimler ve savcılar kanununun;

a) 8 inci maddesinin (c) bendinin ikinci paragrafı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"idari yargı adayları için; hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de türkiye'de hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak ya da bakanlığın ihtiyaç durumuna göre belirleyeceği diğer alanlarda en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlanndan mezun olmak,"
  • 703 sayılı khk'ya göre mümkündür. fakat doğru değildir. bunu sadece ilahiyat içinde düşünmeyin, iletişim, iktisat, aktüerya ,ağaç işleri, animasyon, bankacılık, belge yönetimi, bitki yönetimi gibi a'dan z'ye onlarca 4 yıllık bölüm mezunu da hakim olabilecek demektir.
  • “ulan siz daha önce olamadıklarını mı sanıyordunuz?” diyerek tepki göstereceğim başlıktır.

bu devirde ilahiyat okuduysan peygamber bile olursun aq.
  • 4 yıllık okuyan herkesi hakim yapma kararı alan kişilere mi kızayım, 4 yıllık bütün bölümler söz konusuyken "ilahiyat" diye algı yapan sana mı kızayım bilemedim. yöneticisi muhalefetinden, muhalefeti yöneticisinden kötü. iki saat umutlanamıyoruz. ne zaman ülke için umutlansam kırıyorlar bir şekilde bunu. bu da her şeyden daha acı benim açımdan.
  • mecelle ile, ulema hükmü ile karar verirler artık.
  • zaten hali hazırda baş hakimimiz imam.

yeni bir şey değil yani.
  • konu ilahiyat ya da başka bölüm değil.
    o hukuk öğrencilerinin okudukları süre boyunca göbekleri çatlıyor, sonrasında çılgınlar gibi hakimlik sınavlarına hazırlanıyorlar. hani cidden merak ediyorum lisede eşek gibi çalışıp üniversite sınavında çok iyi bir puan aldıktan sonra okul süresince eşek gibi çalışmaya devam edip mezun olan, staj adı altında yine eşek gibi çalıştırılan öğrenci bile hakimlik sınavlarında yeterli bulunmaz çatır çutur elenirken ne hadlerine acaba istanbul, ankara gibi yerlerde okumak için bile ders çalışılmaya gerek duyulmayan bölümlerin mezunlarını hakim savcı yapmak.
    hukuksuzluk, adaletsizlik budur işte. o insan deli gibi çalışsın iyi bir liseye girsin, daha çok çalışsın ailesi dersanelere para döksün iyi bir üniversitede hukuk kazansın, o arada yine eşek gibi çalışsın sonra obaaa, "herkes hakim olabilecek bu ameleler boşuna çalıştı" diyin.
    bunun bir adım ilerisini çok merak ediyorum, mesela biz mühendislik öğrencileri de mezun olduktan sonra tus'a girip uzman doktor olabilecek miyiz?
    yoksa hayat kurtarmayı (o konuda) eğitimsiz birine emanet edemezken hukuk gibi bir kavram emanet edilebiliyor mu? adalet, hukuk da hayat korumak kurtarmak olarak görülmüyor mu?