şükela:  tümü | bugün
 • ikametgahı, meskeni, işyeri olmayan kişiler mechul sayılır ve bu insanlara yapılan tebligat ilanen tebligattır. mahalle muhtarına veya köy muhtarına şerh verdirerek ya da bi başka deyişle bu insan meçhuldur yorumu yaptırdıktan sonra kişi hakkında bu cins tebligat yapılır. ilanen tebligat gazeteye ilan verilmesi veya tebliğ edilen kararın bir yere asılması şeklinde yapılır.

  örneğin üniversitede size bir şey tebliğ edilecek ve siz meçhul sayılır iseniz tebliğ edilen karar üniversitede herkesce bilinen bir yere asılır.

  ilanen tebligat yapıldıktan sonra 7 gün içinde yapılmış sayılır. bazı hallerde bu süre uzatabilir ama 15 günü geçmez.
 • boşanma davalarında kadınları mağdur etmek için kullanılan bir tebligat yoludur. sureten insan görünen beyefendi boşanma davasını açar, dava tebligatını da bir şekilde eşine ulaştırtmaz. sonra tutar mahkemeye "evden gitti, adresi belli değil, şu bu" diyerek tebligatın ulaşmadığını söyler ve ilanen tebligat yapılmasını ister. gazetede tebligat yapılır ve tebligat şartı yerine getirilir. pek doğal olarak kadın da tüm gazeteleri takip edip tebligat avcılığı yapacak olmadığından hiçbir şeyden haberi olmaz. davanın reddi istemini ya da tazminat-nafaka taleplerini, savunmalarını mahkemeye sunamaz. karar çıkar. kararı da ilanen tebliğ eder sözkonusu insanımsı. eş yine hiçbir şeyden haberdar değildir. hali ile temyiz süresi geçer ve kadına "seni boşadım" der. ve ortada hiçbir sosyal güvencesi, gidecek yeri olmayan cahil bir kadın kalır. hanzomuz ise hemen evlenir.
 • borçlunun haberi olmadan,
  zaman aşımını kesen ve kamunun çokça başvurduğu yöntem.
 • tebligat kanunu'na göre ikametgahı, meskeni veya iş yeri bulunamıyan kimsenin adresi meçhul sayılır ve bu kimselere tebilagat ilan vasıtası ile yapılır. buna ilanen tebligat denir. ilanlar genellikle bir gazete vasıtası ile yapılır. hergün gazete sayfaları arasında karşımıza çıkan mahkeme, icra müdürlüğü vs. ilanları buna örnektir.
 • ilanen tebligatla ilgili atlanmaması gereken bir hususta; tebliğ olunacak evrak ve ilan sureti bir ay süreyle tebliği çıkaran mercide herkesin kolayca görebileceği bir yere asılması gerektiğidir.