• istanbul/ fatih ilçesi iyi parti adayı ilay aksoy’un fatihin 4 köşesine astığı ırkçı , mide bulandırıcı, aşağılayıcı seçim çalışmasını görmenizi istiyorum. bunların da iktidardan hiçbir farkı yok

pankart

edit: insani değerlere saygısı olmayan bir bireyin mide bulandıran kısmını anlamasını beklemiyorum zaten. yıllardır ülkede din/dil/ırk üzerinden ayrıştırarak başa gelenler bunu yapmaya devam ettiği sürece ortadoğu bataklığında boğulmaya devam edeceğiz. destek verenleri çok insan yerine koyduğumu söyleyemeyeceğim.

edit2: hamam böceği gibi dünyanın heryerine yayılan bizim halka çıt çıkarmayıp suriyeliler ülkesine geldi diye kuduran tek milletiz :d ha madem sınırlara bu kadar takılıyorsunuz akrabalarınıza falan söyleyin türkiyeye geri dönsün hepsi. avrupa size vize vermediğinde de zırlamayın

gelen hakaret dolu mesajlar üzerine son edit :
    avrupadaki türkler emekçidir nasıl bir tutarsın tavrı ve hakaretleri göz ardı ediyorum. avrupanın çoğunluğunda bir kısım türkleri ayırt ettikten sonra türk vatandaşlarının büyük bir kısmının işsizlik maaşı ve çocuk bakım paraları ile yatarak geçindiğini size bildirmek isterim. bugün birçok parlementoda türk vatandaşı varken tek biri çıkıp laf söylese kafa tascı avrupa diye kendinizi yırtarsınız. bu pankartı kim savunuyor ise açık ve net bi şekilde eğitilemezdir

sevgili fatihliler bu kadar şikayet eden siz , evinizi işyerinizi kiraya veren siz. bu ne denli bir tutarsızlıktır
  • arkadaş suriyeli galiba.

(bkz: suri)
  • yazi yazip, cevap verenleri insan yerine koymuyorsan, burda buyuk bir kibir soz konusu.
  • suriyeliden 100km kuzeyde dünyaya geldin diye böylesi bir aşağılamayı insan kendine hak görebiliyorsa yazıklar olsun. ortada olan bir sorunun çözümü bu değil, olmamalı.
  • bm'nin tanımı ile mülteci, "ırkı, dini, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkusu nedeniyle geri dönmeyen veya dönmek istemeyen kişi"dir.

dini bayramlari, dugunleri ve baska gerekceleriyle ulkelerine geri donen, ama sonra da tekrar turkiye'ye gelen kisiler multeci degildir.

geri donus 1
    geri donus 2

bu kisilerin turkiye'de sadece ulkenin kaynaklarini (bizim vergilerimizi) yiyerek beslenmesi hic mantikli degil. bm, nato, ab, sangay 5'lisi, afrika birligi, artik kim olursa bu 'multecilerin' bakimini ustlenecek mi ya da ustleniyor mu? hayir!

bir siyasi parti adayinin secim vaadidir. irkci ya da mide bulandirici bir tarafi da yoktur.

gelen mesajlar uzerine edit: turkiye'deki suriyeliler 'multeci' statusunde bile degilmis.
    "1951 cenevre konvansiyonu haricinde, 2013 yılında türkiye iltica hukukuna ilişkin en önemli yasal düzenleme olan 6458 sayılı “yabancılar ve uluslararası koruma kanunu” kabul edildi. bu kanunla “geçici koruma” adı altında farklı bir hukuki statü oluşturuldu" diyor bilenler.
    kaynak

tabi bu bilgi ne isimize yarayacak ben de bilmiyorum. (edit: ogrendim)

edit: turkiye 1951 cenevre konvansiyonu olarak da bilinen “mültecilerin hukuki durumuna ilişkin sözleşme”yi 3 kisitlama ile imzalamistir. bu kisitlamalara ilave olarak bakanlar kurulu tarafından 2014 yılında geçici koruma yönetmeliğiyle de "avrupa dışından gelen bireysel iltica başvuruları için de üçüncü bir ülkeye yerleştirilinceye kadar türkiye’de kabul edilecek olan şartlı mültecilik statüsü getirildi." maddesiyle de isteklerini lehine cevirebilmistir.

bununla turkiye'nin kazanimi suriyelileri multeci olarak degil de sartli multeci ya da gecici koruma statusunde bulundurmasi.
    peki bu ne ise yariyor? bu hakla turkiye istedigi zaman suriyeli ya da diger ulke vatandaslarini ulkelerine gonderebilir. (cenevre konvansiyonuna gore multecileri kafamiza gore ulkelerine gonderemiyormusuz)
    peki ne zaman? bu sorunun cevabi sanirim biraz zor bulunur.
  • midesi bulanan deve sidiği içici yaratıkları, suriyelilerin arasına karıştırarak ufak ufak sınır dışına itelenmesi gerektiğini bizlere gösteren başlık.

destek vereni de insan yerine koymuyormuş haspam... nasıl bir üzüntü şimdi, nasıl bir yıkılmak!
    acaba bir suriyeli ile menfaatin çatıştığında o seni insan yerine koyacak mı? bir deneyin isterseniz... insanlıkta nirvanaya ulaşırsınız, dünyaya geri dönün diye ponçik bünyenize minnoş pıçak darbeleri atarlar.

daha 2 gün önce fatih'te cezayirli-suriyeli savaşı çıktı, millet hala ırkçılık falan...
    he anam, he gülüm.
  • yapılan imla hatasıyla mide bulandırandır.

yanlış: suriye'lilere
    doğru: suriyelilere

içerik umrumda değil. siz tartışmaya devam edin.

ekleme:

aynı hata başlık için de yapılmış.

yanlış: ilay aksoyun
    doğru: ilay aksoy'un

türkçeyi doğru kullanamadan başlık açıp tartışmaya devam...

düzeltme: arkadaşlar uyardı eksik olmasınlar:

yanlış: türkçe'yi
    doğru: türkçeyi

içine sinmeyen adam eklemesi:

özel isimlere gelen yapım eki özel ismi yine bir özel isim yapıyorsa ona gelen çekim eki ayrılır mı?

adanalı belirli bir kişiyi tanımlamazken, türkçe belirli bir dili tanımlıyor. türkçe hala özel isim. tdk kuralları geçerli derseniz diyecek lafım yok. yine de insan düşünüyor, sorguluyor.
  • benim midemi hiç de bulandırmamış pankarttır.
    bundan midesi bulanan kişiye "yediği" başka birşey dokunmuştur.
  • kimisinin ırkçı, kimisinin şahane bulacağı pankarttır.

ama kabul edelim ki tüm türkiye'nin gönlünden geçeni alenen ifade etmiştir. keşke bunu malum kişiler söyleseydi zamanında.

araplaşıyoruz. bunu engellemek için ırkçı diye yaftalanmak gerekiyorsa, so fucking be it!
  • şu pankarttan rahatsız olanların samimi olması için evlerinde bir zahmet suriyeli bakmaları lazım. öyle kuru kuru beni rahatsız etti ile olmaz samimiyetinizi görelim.
hesabın var mı? giriş yap