• adamdır...ayrıca bir tanımlamaya ihtiyaç duymaz....yalakaların iktidara hoş gözükmek adına anasının, bacısının da dahil olduğu milletini gözünü kırpmadan satabildiği bir ülkede "türk" olduğunu gururla söyleyebilen bir adama edilen hakaretlere ancak gülünür...inşallah sevgili hocam da kıçıyla gülüyordur barış pıtırcığı, sevgi kelebeklerine....
  • ulan adam elimdeki almanca metinden simultene fransizca ders anlatiyor, bazi anasi sikilmis orospu cocuklari hala capini olcmeye calisiyor. seni ve surekani alir, badem yedirir ruhun duymaz. oyle maklubeli sohbete benzemiyor sakirt kopek!
  • facebook'ta dolasan sozun kendisine ait olmadıgını dusundugum bilim adamı.

kelimeler ve kelimelerin aldıgı eklere gore anlamlar cıkartmaya ihtiyaç duyacak, "öküz" içeren bir metin hazırlayacağına veya sözlü demeç vereceğine inanmıyorum.
  • argüman yeteneği sıfır, vakanüvislikten öteye gidemeyen "tarih" pazarlamacısı.

"coğrafyayla kimlik edinilmez. mesela fransa memleketin adıdır. hiç kimseye fransa'dan türeme bir isim verilmez. bizim adımızın da türkiye'den mülhem olması şart değil. türkiye bir memleketin adıdır. 'türkler'in ülkesi' demektir. eskiden türkmen de denildiği için anadolu'ya 'türkmenya' , 'turkia' veya 'türkmeniya' diye 12.asrın italyanları ad koymuştur. bu coğrafyadaki etnik grupların kendi kimliklerini, dillerini, kültürlerini yaşatmak haklarıdır. tabii bunu yapmak için de bilhassa onların münevverlerinin çok gayretli ve çalışkan olmaları gerekir. önemli olan bu değil. mühim mesele herkes kendi kimliğine sahip olur, kendi adını söyler, kendi dilini öğrenir, kendi kültürüne sahip olmaya çalışır. fakat siz kalkıp da bu yüzden öbürünün kimliğini kaldırmasını isteyemezsiniz. bu gülünç olur, mantık dışıdır bir kere.''

''türkiye'de yaşayıp 'ben türk değil kürt'üm' diyebilir, ne var bunda. şimdi o kürt oldu diye ben mi türklük'ten çıkacağım. (...) öyle bir şey olabilir mi? ne kadar anlamsız bir çıkış bu ve bunu çıkartan da maalesef birkaç tane orijinal olmak isteyen münevverler. coğrafya bilmiyorlar, hiçbir şey bilmiyorlar ve aslında kimliğini saklamak isteyen belki de rahatsız olan adamlar bunlar. önce kendi kimliğine kendisi sahip çıksın o zaman zaten mesele kalmaz." (link)

ahahahah. lafa bak çay demle. haydi türkiyeli'yi kabul etmeyelim. "türklük" madem etnik bi vurgu içermiyor; neden kürtçülükten veya ermenicilikten çekiniliyor peki? neden "millet"te ve/veya "milliyetçilik"te "türklük" haricinde "kürtlük" ve "ermenilik" sembolleri kullanılmıyor ya da sadece "türklük"e ait kılınıyor? şimdiyi bırakın, pkk öncesine dönelim hadi. azınlık statüleri neden sadece gayrimüslimleri kapsadı? islâm'ın "millet"in yapıtaşı olmasından ileri gelmesin? başından itibaren, laiklik din ve inanç özgürlüğünün teminatı değil sünnilik çerçevesinden kurgulandığından gayrimüslümlere yabancı gözüyle bakıldı, kürt ve diğer müslüman unsurlar ise "türklük" hiyerarşisi altında asimilasyona uğradı.

şimdi sanki bunlar hiiiiç yaşanmamışcasına ya da hiiiiç bilmiyormuşcasına "ne yani? türk diyemicem mi kendime ben şimdi?" ağlaklığına girmesi komik. çünkü bu adam münevver falan değil. toplumu tanımıyor. fena halde soyut, çoktaaaan çürümüş ve kokmuş argümanlarla konuşuyor. hiçbir geçerliliği yoktur söylediklerinin ve temel sorunlara cevap vermekten çok uzak olmasının yanı sıra söyledikleri sorunun ta kendisi. eh, böyle olunca "türk milletine çağrı" gibi elalemin haberleri ve izinleri olmadan isimlerini kullanan sahtekâr tertipçilerinin abuk metinlerine imza atmaktan geri durmaz. metinde selçuklulardan bahsedilmiş, taa o zamanlardan bu yana batı ve osmanlı haritalarında "turkia"dan gayri "kurdistan" ya da "arz-ı ekrad" bölgelerinin geçtiği bilgisini ne yapacağız peki? açın bakın. yahu ortada "türklük" ve diğer etnik unsurlarla eşit ve ortak bi milletin olmadığını, türk etnik kimliği altında hiyerarşi kurulduğunu itiraf etmiyor mu aslında? eşit ve ortak milliyetçiliğin peşindeysen, kürtçülükten de, ermenicilikten de korkmayacan anacım. tepeden bakmayacan, "amasız" benimseyecen. "türklük" etnisitesini yücelten metinlere imza atmayacan.

yahu o metnin kimi imzacıları (ki gerçekten imzaladılarsa*) senelerce "kürt yoktur, türk vardır" tezinin bayraktarlığını yaptılar. ancak bu proce çöktü. ulusalcılar, kemalistler ve ülkücüleri doğu ve güneydoğu'de sikleyen yok.. bu procenin iflas ettiğini itiraf etmen lazım. "ya aslında şöyledir millet" gibi lagalugalara kimse itibar etmiyor, dalga konusu dahi yapılıyor. çünkü artık eşik aşıldı. ortaylı da ya akepe'ye ya da mehape'ye yalpalıyor -napsın? (bkz: ilber ortaylı/@ged) çünkü tüm söylediklerinin birer birer yanlışlandığını itiraf edemeyecek derecede kredisi tükendi, saygınlığı bitti.

valla "imparatorluğun en uzun yüzyılı" çok değerli çalışmadır. belki de türkiye tarihi'ne kazandırdıklarına paha biçilemez. kabul edeyim hadi. ancak şaşkınlığına da argumentum ad verecundiam kılıfı uydurmayın reca edecem. yoksa bana ne akepe'den ya da sakat yürüyen "süreç"ten?

"siz hiç ruslarla didişen bir azerbaycanlı ya da kazan'lı bir tatar gördünüz mü o coğrafyada? kendi milliyetini inşa etmek içini başkasına saldıran var mı? varsa da bu sağlıklı bir davranış değildir. sloganımız başka kültürleri sevin ya da sevmeyin ama saygı duymak zorundasınız. bu saygıyı da türkler de bekliyor. bütün mesele bu."

iyice şaşırmış artık bu. itiraf edemedeği, söyleyemediği her şey için tuhaf analojiler kuruyor.

facebook'daki laflar, elbette ona ait değil. yalnız bu moronlar "kansız", "soysuz" gibi etnik vurgu içeren hakaretleri bu adamı dinleyerek öğrendiler -benden değil.

edit: link yenilendi, birincil kaynak (rs fm) kondu.
  • eğer gerçekten "...li, ....lı '' ile bitenler soyu belirsizdir" diye bir laf etmişse çinlilere ayıp etmiştir. sadece çinliler mi ukraynalı, hollandalı, koreli, portekizli, iranlı, isveçli, norveçli, danimarkalı falan bunların da kendi dilleri ve soyları var. zaten pek ihtimal vermiyorum öyle saçma bişey diyeceğine.
  • kariyeri boyunca iktidar peşinde koşan organik aydın olmuştur. beyhude 12 eylül'ü meşrulaştırma çabalarından, fethullah gülen okullarını ballandıra ballandıra anlatan ısmarlama kitaplara kadar... şimdilik sonuncu konumu parrhesia falan değil, çöken proceyi bilmemkaçıncı kez parlatma girişiminden başka bişi değildir.

burası akademik bi ortam olmadığından, eleştirmek için üç kulhuvallah bir elham ile başlamaya gerek yoktur. kendisi de kıraathane ortamından farksız televizyon ve radyo programında konuşmuştur -herhangi bi makale kaleme almamıştır. halil berktay da çok iyi tarihçidir, ama örneğin 1 mayıs üzerinden sakat sol düşmanlığını eleştirmek için külliyatını devirme gerekliliği hissetmiyoruz. başkalarına tanınmayan kredinin ortaylı gibilerine gani gani verilmesi de hayli enteresan.

öte yandan, "allah'ın öküzü" ve "odun kafalı" tabirlerini yamayıp sağda solda paylaşanlar ortaylı'nın sezonluk fanboyları olduğundan, "eserlerini okuyun yav" çağrısının muhatabı ben ya da herhangi bi eleştirmen değildir.

"...partilerin insanlara değil, insanların partilere ayak uydurması lazım."

"... mhp’de çok dar bir kadroculuk var. 'bizim köyden, bizim kasabadan olacak' mantığı. böyle bir yaklaşımla milliyetçilik falan olmaz. çünkü milliyetçilik üniversal bir yetişme ve bakış ister. onun örneği gündüz aktan’dı. öyle kasaba tipi milliyetçilik olmaz. 'benim kasabalımdan başkasına itimat edemem' görüşüyle türkiye’yi falan kavrayamazsınız. türk dünyasını hiç kavrayamazsınız."

"... devlet devlettir, halk halktır. halk hepimiziz, devlet de bizim devletimiz. devlet ve toplum ayrı şeyler değildir. ayrı olduğunu söylemek son zamanlarda moda oldu. eski zamanın solcu ve devletçi münevverleri söylüyorlar bunu."

ilber ortaylı, 2008

edit: link yenilendi. birincil kaynağı (akşam) bulamadım maalesef.
  • türkiye'nin en önemli 2-3 tarihçisinden ve en saygın 15-20 akademisyeninden biridir . bu insanı karalamaya çalışmak medeniyet denen kavramı hiçe saymaktır.

hemen hemen her alanda beğenmediklerinin yerine kendi alternatif adamlarını ortaya çıkaran iktidarın tarih alanında ilber ortaylı ve halil inalcık gibi insanlara bir alternatif üretememesinin sebebi ilber ortaylı gibilerinin kimliğinden ziyade onların savundukları tezlerin apaçık gerçekliğindendir.
  • ırkçı ve ayrılıkçı sansarların saldırısına uğramışsa doğru bir şeyler söylemiştir demek ki, ben bunu bilir bunu söylerim.

zoruna mı gitti? incele.

(bkz: sansar)
  • son açıklamalarından sonra kürtçü götlekleri hırslarından kudurtmuştur. o kadar büyük bir tarihçi ki aptal adamlar adamın bilgisini, birikimi de inkar edemiyorlar ancak onu savunanları yaftalamaya çalışıyorlar.

hahahahaha acınası yaratıklar.
  • ergen fantazilerini memleket bütünlüğü üzerinde tatmin etmeye çalışanların hoşlaşmadığı bilim adamı.

entellektüel derinliği ile baş edemeyenlerin arkasından ahkam kestiği bilim insanı.

yüzünün kızarmamasıyla ünlü fatih altaylı'yı delirtip kıpkırmızı yapan adam.

seyretmek için
    --- spoiler ---

bir kavramın saçmalığını anlamak için yapacağınız ilk şey onu ilk evvela tercüme etmektir. türkiyeli gibi bir kavram başka dillere çevrilir mi? çevrilir dediğin zaman ne kadar gülünç olur ona bakacaksın. ikincisi dünyada türkiyeli olmayıp da türk olan vardır. türkiye bunun coğrafyasıdır. ben bunları fantezi, fikir jimnastiği olarak görüyorum.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap