• “bazı cahiller sanıyor ki, atatürk sağlıklı bir osmanlıyı bitirdi. bre gerzek, ölmüş bir imparatorluğu cumhuriyet ile canlandıran o adam.”
  • celal doğana benziyor.
  • eski tempo dergilerinden birinde rastladığım röportajında, istanbul'da öncelikli olarak gezilmesi gereken, tarihi 11 mekanı şöyle sıralayan tarihçi:

1. topkapı sarayı
    2. ayasofya
    3. arkeoloji müzesi
    4. islam eserleri müzesi
    5. kariye
    6. sadberk hanım müzesi
    7. pera müzesi
    8. askeri müze
    9. sakıp sabancı müzesi
    10. rahmi m. koç sanayi müzesi
    11. miniatürk
  • ilber ortaylı özgüveni diye bir şey var.
    önüne geleni aşağılayıp cahillikle yaftalıyorsun.
    düşünsene her şeyin bileni sensin.
  • mhp'liymiş diyolla. şimdi anlaşıldı vikipediya'ya göre 14 biliyor. ama bu toprakların kadim halklarından biri olan ve bu toprakların tarihinde kimine göre önemsiz bile olsa kürtçe kaç kelime biliyor. çok merak ediyordum. mhp'li olduğunu öğrendikten sonra soru işaretleri ortadan kayboldu birden.
  • kürtçeye farsçanın sikik bir lehçesi diyebilen gerzeklerce saygı gören tarihçi. he anam kürçe yok zaten. bir dörtlük bile bırakmamış. o yüzden gerek yokmuş. he amk bir tek siz zekisiniz siz bilirsiniz kürtçe var mı yok mu diye.
  • trt muhabirine "cahil" demesiyle ünlü olan bir kişidir. cahil demeden önce de ünlüydü. yalnız cahil insanlarla karşılaşınca daha da ünlüleşen, ünlüleştikçe bilgilileşen ve bilgilileştikçe mna koduğum cahillerini tiksinç bulan bi eleman. arada yavşaklık ettiği de bir gerçek. lan bilmiyorsa bilmiyordur ne var yani onu yerin dibine sokacak. ya tamam abicim haklısın bende sevmem öyle gerizekalıları ama onlarda bu hayatın bir parçası mesela onlar olmazsa bilgililiğinin aq diyecek milyonlarca insan olur. netice itibariyle bilgisiyle övünen biriğ
  • mhpli olma ihtimali yoktur. adam entelektuel bi defa.
  • benim takip ettğim kadarıyla rusça, almanca, ingilizce, fransızca, farsça, arapça, latince bilen kişi.

bir tarihçi için dil bilme konusu övünmeden çok bir ihtiyaç meselesidir. tarihçinin bir dili öğrenmesi için sadece o toprakların kadim halkı olması gibi saçma bir neden olamaz.

kafaya bak; o dili kullanan halkın tarihe olan etkisi, o dilin bıraktığı kaynakların eskiliği, doğruluğu ve önemi, çeviri yerine dili öğrenerek kaynağından okumanın faydaları gibi onlarca sebebi geçeceksin;

'e bu toprakların kadim halklarından birinin dilinden kaç kelime biliyor ?'

farsça bildiğine göre bayağı biliyordur?

dil öğrenme konusunda çok yüzeysel genel bir bilgi; (bkz: #23543500)
hesabın var mı? giriş yap