şükela:  tümü | bugün
 • tekrar başlamazlarsa çocuğumu keserim.

  lütfen yalvarırım başlayın bi daha.

  ulusal kanallar olmasa da olur. yutubtan verin periskoptan verin ama yapın bişiler.

  beni köprü korkuluklarına çıkartıp kameralara "ilber ve celal buraya gelsin" dedirtmeyin.

  kırk yılın başında ekrandan bişiler takip etme zevki tattırdınız. bi parmak bal çaldınız gittiniz.

  hadi yapın be hocalar.
 • bu günlerde eksikliğini çok daha fazla hissettiğim programlar. şimdiye dek yaptıkları programları defalarca izleyip notlar aldığımdan, ağızlarından çıkan her bir kelimenin, insanı farklı yerlere götürdüğünden, araştırmaya teşvik ettiğinden yola çıkarsak, hele hele, ülkenin iyiden iyiye cehalet, görgüsüzlük ve dalalet içine düştüğünü de hesap edersek, bu tarz programlara ihtiyacımız, çarpı yüzbinle falan çarpılmalı diye düşünüyorum.

  adamların bir programda söyledikleri şeyler kitap halinde satılsa, 100-200 lira vermek gerekirdi sanırım o kitaplara ama, amme hizmeti gibi programlardı gerçekten. geri dönse o kadar sevinirim ki, gerçekten anlatamam.
 • genelde bilgilenme sürecinde kolaya kaçan insanların dört gözle beklediği programlar. bu adamların yazdığı onlarca kitap, o kitaplar üzerinden alıntılayıp, okuyucuyu yönlendirdiği binlerce kitap, o binlerce kitabın da refere edeceği on binlerce kitap ve yazar var. ama birilerinin işin "sıkıcı" kısmı olan araştırma ve okumayı yapıp bize direk söylemesi daha hoşumuza gidiyor çünkü şüphesiz çok daha zahmetsiz. insanların belki ömürlerinin yarısını harcayıp yaptığı okumaları bize birer ikişer saatlik programlarda küçük bilgi hapları halinde kırıntı miktarı ile vermesi bizi tatmin ediyor. hiç yoktan iyidir nasıl olsa!

  oysa bu insanların zaten bugüne kadar yaptığı programlar incelenirse sizi en az önünüdeki 5 yıl okunacak kitap, yazar ve konu bakımından doyurur, 5 yıllık bir kitap listesi yaptırır.

  mesela ilber ortaylı neden ünlü oldu? insanlara istedikleri şeyi verdi çünkü. baktı kimsenin okuduğu yok çıktı televizyona masal saati tadında anlatmaya başladı. insanların da işine geldi. halil inalcık'ın yazdığı onca makale, araştırma vs. yi kim okuyacak tabii...

  işin kısası okumak lazım. ben ki çok üşengeç bir adamım ama bilgiye erişmeye erinmemek lazım. imkan varsa çin'de de olsa gidip almak lazım. geçen gün celal hoca'nın kütüphanesini gösterdiler. bir değil iki belki üç ömürlük kitap vardı. hesap edin. biz çeyrek ömürlük bile okusak yeter... ne kadar sevmesem de celal şengör'ü takdir etmek lazım.