şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şüphesiz ki kendisinin "artık bilim adamı olmaması"na neden olacaktır: https://www.ntv.com.tr/…azim,wuqeofaje0sxhwac1xzchw

  (bkz: aziz sancar'ın artık bilim adamı olmaması)
 • akli basinda olan herkesin yapmasi gereken projedir kanal istanbul. ilber hocaminda akli basinda olduguna göre, destek vermistir.

  (bkz: kanal istanbul'un eleştirilme saçmalığı)
 • kanal istanbul projesi isabetli bir projedir. türkiye'nin konumunu güçlendirecek projedir.desteklememek romantiklik olur.
 • "şimdi ilber ortaylı'ya kızsak olmaz, e kanal istanbul'a olumlu baksak da olmaz." ikilemini yaşayan sözlük camiasının hakkında fikir beyan etmediği/edemediği durum.
 • birazdan buraya “o tarihçi, ona ne ki” ciler gelecek.

  marmaray açılacağı zaman öyle kara propagandalar pompalanmıştı ki medyaya anlatsam aklın almaz. o birazdan geleceklerin yüzü kızaracak mı? hiç sanmam.

  lan marmaray açılırken tv kanallarına içmimarlar bağladılar “ben binmem, sevdiklerimi de bindirmem” diyorlardı. telefon ile programlara bağlanan tiplern ünvanına bakarak dehşet yaşıyorduk. x üniversitesi’nden öğretim görevlileri bağlanıyordu milletle dalga geçer gibi.

  kimse de “ya bu amına koduğum sanat tarihi hocası, ne sikime dinliyoruz ki bunu, ne anlar bu?” demiyordu.

  şimdi ilber hoca için bakın neler diyecekler. ne saygınlığı kalacak, ne tarihçiliği... yalaka olacak, satılmış olacak, çomar olacak.

  ikiyüzlülükleriniz yine bok kokacak. bekliyorum.
 • aklı başında kimsenin desteklememesi gereken projedir kanal istanbul. (bkz: biliyorum da konuşuyorum)
 • (bkz: so what)

  akp’lilerin profesörlerin yahut bilim insanlarının konuşmalarını işlerine gelince desteklemesi durumunu ortaya koymuştur.

  aynı ilber ortaylı imam hatipler aleyhinde de cümleler kuruyor, şu anki hükümetin birçok icraatini ve mensubunu kasaba siyasetçisi olarak nitelendiriyor.

  bu açıklamalara da kanal istanbul’u refere edenki kadar katılıyor musunuz?
 • ilber hoca tarihçi duyarlılığı ile konuya yaklaşmış ama ille de yapılsın dememiş. konunun uzmanları durumu aciklasin demiş.

  lafı bir tarafından anlayıp tribüne adam çekmeye çalışmayın.

  şunu da bırakalım, belki ilber hoca'nin dikkatinden kaçmıştır:

  https://www.google.com.tr/…ojik-yikima-sebep-olacak

  cumhurbaşkanı ve akp genel başkanı recep tayyip erdoğan’ın 2011 yılında duyurduğu ‘çılgın projesi’ kanal istanbul’un devasa bir ekolojik yıkıma sebep olacağını söyleyen çevre mühendisleri, iktidarın projeye ilişkin argümanlarını tek tek çürüttü. çevre mühendisleri odası istanbul şubesinin kanal istanbul ile ilgili kurduğu çalışma komisyonu, projenin hayata geçmesi durumunda marmara denizinde geri dönülemeyecek tahribatlar oluşacağını, orman ve verimli tarım arazilerinin yok olacağını anlattı.

  çevre mühendisleri odası istanbul şubesi proje komisyonu dün beyoğlu’nda bulunan ofislerinde kanal istanbul projesi’ne ilişkin forum düzenledi. kanal istanbul projesi’nin yaratacağı ekolojik yıkımları araştıran komisyon, hazırladıkları ön değerlendirme raporu ile projeden vazgeçilmesi yönünde çağrı yaptı. aralık 2017’de ön çed raporu yayınlanan projenin güzergahı küçükçekmece, sazlıdere, durusu koridoru boyunca 45 kilometrelik alanı kapsıyor. çed raporuna göre 5 yılda tamamlanması beklenen projede 2,7 metreküp hafriyat çıkması bekleniyor. yine raporda, projenin tamamlandığında 100 yıl hizmet vereceği söyleniyor. 2017 yılı bütçe açığı 47 milyar lira olan türkiye’de, ekolojik yıkıma sebep olması öngörülen projeye 65 milyar bütçe ayrıldı.

  kıyılarda göçükler oluşacak
  proje tamamlanırsa, 2009 yılında yapılan araştırmada dünyanın en önemli arkeolojik keşifler listesinde ilk 10’a giren küçükçekmece gölü ve başta sazlıdere olmak üzere gölü besleyen dereler yok olacak. forumda konuşan çevre mühendisleri odası kanal istanbul çalışma komisyonu üyesi hakan tekin’e göre, bu durumun geçimini balıkçılıktan ve hayvancılıktan sağlayan insanların da yaşam güvencelerini ellerinden alınmasına yol açacak. tekin, karadeniz’in tek boşalma noktasının istanbul boğazı olduğunu ancak kanal ile ikinci bir boşalma alanı oluşacağını anlatarak bunun yol açacağı sorunu şöyle izah etti: “akıntı ile birlikte küçükçekmece lagününün dibinde 115 milyon metreküplük bir dip çamuru kazı çalışması yapılacağı hesaplanmış. akıntıyla birlikte taban dip çamurun da kazılarak marmara denizine doğru taşınması kıyıların aşınarak göçükler oluşması anlamına gelmekte. küçükçekmece lagününde akıntıyla ve yapılacak hafriyatla taşınacak ağır metaller deniz ekosistemi için toksik etki yaratacak ve deniz ekosistemini tamamen yok edecek.”

  ‘hafriyat çalışması hava kirliliği yaratır’
  çed raporunda, küçükçekmece gölünden başlayarak 35 kilometre hafriyat çalışmasının yapılacağı projede çıkan hafriyatla marmara denizi'ne 3 grup ada yapılmasının planlandığı söyleniyor. 1,5 milyar metreküplük bir hafriyat çalışmasının söz konusu olduğu projede, küçükçekmece gölü tabanında da 115 milyon metreküplük çamur havzası var. karayollarının belirlediği kriterlere göre kamyonların çıkan hafriyatı nasıl taşıyacaklarına dair kaba bir hesap yaptıklarını anlatan tekin, “toplamda 2 milyar 550 milyon tonluk bir hafriyat söz konusu. bir kamyonun maksimum taşıma kapasitesi 27 ton. bu miktarda bir hafriyatı ancak 94 milyon 444 bin 444 seferde çıkarabilirsiniz. bu da araçların uzunluğu ve kapasitesine göre 1 saatte 2 bin 695 tane kamyonun yüklenip yola çıkması demek. bu durum da 50 kilometrelik bir kuyruğa sebebiyet verir. devasa bir hafriyat çalışmasından çıkacak partikül toz madde kirliliği bizim için ciddi bir hava kirliliği” dedi.

  ‘boğaz çürük yumurta kokacak’
  tatlı su kaynakları olan terkos ve sazlıdere’yi de içine alan proje, tatlı su artellerinin tamamen tuzlanması anlamını taşıyor. 25 metrekarelik üst tarafı karadeniz suyu, alt tarafı akdeniz suyu olan marmara denizinin dipteki oksijen sayısının yüzde 0.5 olduğunu aktaran tekin, “marmara, akdeniz ve karadeniz’in astımlı çocuğudur. kanal istanbul açılırsa ilk 10 yılda karadeniz’deki balıklar artacak. ancak ikinci 10 yılda alt tabakadaki oksijenin bitecek ve dip suyun kimyasının değişmesi sonucu istanbul boğazı çürük yumurta gibi kokacak” dedi.

  ‘gemi geçiş sayısı artmadı azaldı’
  gemilerin istanbul boğazı’ndan 1936 montrö boğazlar sözleşmesi’ne göre geçtiğini anımsatan tekin hükümet yanlısı gazetelerde çıkan birtakım yanlışlara da dikkat çekti: “montrö antlaşması’na göre boğazdan geçişlerde sadece karadeniz’e kıyısı olmayan ülkelerin askeri anlamda tonaj sınırlaması var. onun dışında uluslararası hukukun verdiği avantajla serbest geçiş hakkına sahip gemiler. serbest geçiş hakkı varsa boğazı kullanır 100 bin dolar verip neden kanaldan geçsin?” tekin, çed raporunda projenin yapılma gerekliliğinde boğazda yer alan gemi sayısının arttığından söz edildiğini ancak bunun gerçeği yansıtmadığını ifade etti: “deniz ticareti genel müdürlüğü istanbul boğazı gemi geçişi istatistik verilerine göre son 10 yılda bir artış yok aksine yüzde 22.46 oranında azalış var.”

  ‘kanal boğazdan tehlikeli’
  çed raporunda projenin yapılma gerekliliklerinden bir diğer argüman ise, tanker taşıyan gemilerin yaratacağı “güvenlik riski.” boğaz ile kanal kıyaslandığında kaza anlamında boğaz’ın daha güvenli olduğunu izah eden tekin, “boğaz’ın en dar yeri 698 metre, en geniş yeri 3 buçuk kilometre. kanalın genişliği yüzeyde 250 metre burada da kaza olma ihtimali var. burada oluşacak kazada kanala sıfır evlerde oturan insanların güvenliğini tehlikeye atmış olursunuz. ayrıca 100 yıllık ömür biçilen kanalda olası bir tanker patlamasında oluşacak yangın kanalın kullanılamaz hale gelmesi demektir” dedi. projede yaklaşık 1 buçuk milyona yakın işçinin istihdam edileceği söyleniyor. tekin, 2012 yılından itibaren iş cinayetlerinin artarak devam ettiğini hatırlatarak projenin bu açıdan da sorunlara gebe olduğuna dikkat çekti.
 • birazdan okçomarlar damlar “benim bilim adamım değil” diye. ilber’in de çok umrundaydınız.

  doğru bulduğum destek.
 • ilber ortaylı zaten hiçbir zaman önemli biri değildi. tarihten anlamayan, burnu havada, ona buna cahil diyen, vakti geçmiş boş bir adam. genel kültürü ve görgüsü de zayıftır. şaşırtmadı.