şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sözlükte yaygara koparanların tersine, ilgili başlık ( suriyeliler gitsin diyenleri suriye'ye göndermek ) altında bizi linç edenlerin, özelden küfredenlerin, tersine bizim fikrimize yakın görüşlerde bulunmaktadır.

diyor ki;

- suriyeli çocuklar okullarda çok iyi okuyorlar, intibak ediyorlar.

- suriyeliler gitsin diye bir şey yok

- suriyeli nüfusun içinde bir sürü kürt var bir sürü türkmen ( niye gitsin türkmenler) var araplar var

- çalışanlar hiç de o kadar kötü işçi değiller.

- bütün mesele bunu düzenlemede yani git oradan pis suriyeli diye tempo tutmak mesele değil.

- "biz de suriyelileşeceğiz kültürümüz etki altında kalacak" ? ilber hoca: öyle bir şey olmaz suriyelileşmeyiz nasıl suriyelileşelim, bıraksam yine giremezsin arap kültürüne.

https://www.youtube.com/watch?v=3bskcstuipg

edit. ekleme.

başka başlıkta ve entrylerde benzer fikirler ortaya koyduğumuz için bizi linç edenlere küfredenlere sözüm o ki, sen kendi ülkenin de dahil olduğu küresel kirli politikalara hiç mi hiç ağzını açamazken, kendi devletinin o insanların ülkesine yolladığı tırlar dolusu silaha ses çıkaramazken, bu kirli politikaların mağduru olmuş insanlara yüklenmen çok şey anlatıyor. en başta bir protesto kültürünün olmadığı, bunun yerine "dişim kime geçerse gücüm kime yeterse ona" kültürünün var olduğunu anlatır. vahim olan içinde bulunduğun, bulunduğumuz bu durumdur. ha bir de şu "kendi yorumudur" culara sözüm, tabi ki kendi yorumudur, tabi ki kanun değildir ama bu adam sarı çizmeli mehmet ağa'da değildir, bu yorumu yapan kahveci mustafa amca da değildir. bu ülkede gerçek anlamda entelektüel olan bir kaç insandan biridir. o bir şey diyorsa, "kendi yorumudur" diyip burun kıvırmadan önce bir daha durup düşünmek gerekir.

#81168878 ile aynı fikri paylaşıyorum, "hoca suriyelileri görmemişi bu semtleri bilmiyor" diyen arkadaşlar, hoca böyle semtlerin olduğunu bilmeden mi konuşacak hayır siz hocaya bu yerleri ve suriyelileri gösterdiğinizde "aaa demek böyleymiş o zaman gitsinler" mi diyecek. çaresizce savunmaya geçmek yerine biraz kendi fikirlerinizi gözden geçirmeyi düşünün.
  • sonuçta ortaylı hocanın her söylediği kanundur, kesindir, tartışılmaz diye birşey yok.

bu kendi görüşüdür. ama ben kendisine kesinlikle katılmıyorum.

bayramlaşmaya gidip sonra geri dönen suriyeliler başta olmak üzere, tüm hepsi yurtlarındaki barış sağlanır sağlanmaz ülkelerine geri gönderilmelidir.
  • oturdugu semt ve bulundugu cevre boyunca hic suriyeli ile karsilasmadigi icin bu sekilde konusur tabi.
    1 hafta fatih'de yasasin bakalim ayni seyleri soyleyecekmi
  • 72 yaşına gelmesinden mütevellit “ben ölüp gideceğim, bana ne leş olmuş ülkenin halinden” diyerek, kalan ömrünü en azından rahat yaşamak adına yaptığı açıklamalardır diye düşündürten yorumdur.
    not: videoyu izlemedim. kulaklığım yok*
  • (bkz: fildişi kule)
  • kendi yorumudur. herkesin suriyelilerle etkileşimi bir değil. mesela etilerde oturan biri ile fatih' te oturan biri aynı oranda suriyeliye maruz kalmıyor.

ben suriyelilerle yeterince yardım ettiğimizi, hatta bu yüzden ülkemizin güvenliğinin ve ekonomisinin tehlikeye girdiğini düşünüyorum. artık bye bye deme vakti geldi de geçiyor bile.
  • sırça köşkten bakınca yapılan bir yorum.
    al köşküne bir kaçını o zaman sayın ortaylı. biraz da senin hanende intibak etsinler!
  • yurtdışına kapak atan taze gurbetçi yorumu gibi geldi bana. evet farklı bir pencereden bakmamızı sağlamıştır ama yeterli midir? bence hayır.
  • hocayı severim sayarım da iki gün bildiğim bir kaç noktada misafir ederim kendisini. yalnız cep telefonu, kredi kartlarını da falan alıp yerine günlük iaşesini fazla fazla karşılayacak 3 - 5 yüz lira verip, dükkan bekletip, akşamları da göstereceğim semtlerde yatırıp kaldırıcam. telefonla yardım isteyip, kredi kartlarıyla bilet alıp kaçmasın diye bloke edicez mecburen.

2. günün sonunda heinrich himmler veya hermann göring gibi olmazsa suratıma tükürebilir.

not: izmir...
  • ilber ortaylı'yı da gömüyor muyuz şimdi napıyoruz biri aydınlatsın. yaşlılığından, iktidara yanlamasından falan mı girelim kafam karıştı...
    neyse aşağıdan takip ederim...