şükela:  tümü | bugün
  • edit : başlığı açan kaçmış, özetle "türk gençlerine ahmak diyor lan bu herif" tadında yazı yazmıştı.

https://image.prntscr.com/…mld2ivtx2xkmv44wxx_q.png

(bkz: katechon)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

yetiştirme tarzımızı eleştirmiş, götünle okuyup "ya bu ırk tam bir gerizekalı dostum" demiş gibi anlayıp spekülasyon yapma öncelikle.

bunu bu şekilde haber yapan sitenin de, buraya başlığı öyle açanın da ahmak olduğu aşikar.

adam haklı, elinizde muz veledin ağzına dayıyorsunuz yesin diye. tüm çocukluğumuz anne babanın yardımıyla geçiyor. elin yabancısı 15-16 yaşında avrupa turuna çıkıyor biz hala o yaştaki gence; "yavrum evden çıkarken sağı solu kontrol et, doğalgazı kapa, kapıyı kitlemeyi unutma, kimselere kapıyı açma" gibisinden öğütler veriyor dakika başı neredesin, kimlesin, ne zaman geleceksin, o kim bu kim diye sorguluyoruz.

akşam ezanı okunduğunda evde olma tabiri var. akşam 7 de sokakta bulunmamış çocuktan başka ülkede hayat sürmesini bekliyorsunuz. ayaklarının üstünde durmasına izin dahi vermiyoruz. adam da onu diyor, biz ahmak olarak yetiştiriyoruz, 17 yaşında yurtdışında bambaşka bir ülkede tek başına yapamaz bizim çocuklar diyor. yanlış değil ki.

ahmak olarak yetişmemiş olsak lise son öğrencisi evde kendi yemeğini yapar, ütüsünü çamaşırını kendi halleder. "anne çoraplarım nerede" diye soran asalaklar yetiştirmiyor muyuz?

neyi yanlış?
  • istisnaları olmakla birlikte büyük oranda haklı eleştiridir. burada eleştirilen türk çocuğu değil söylediği gibi onu yetiştirme tarzımızdır. bu başlığın açılması bile bu ifadeye yeter örnektir.
  • ahmak göçünü yavaşlatması beklenen açıklama
  • 18 yaşındaki demiş fakat başlıktan da görüldüğü gibi sonraki yaşlarda da devam edebiliyor.

en iyi ihtimalle ahmaklık olarak yorumluyorum bunu. hadi okuduğunu anlamamak olsun. ama lütfen "lafı işine geldiği gibi anlamak" olmasın.
  • ben bu naparsak yapalım burun kıvıran, yaptığımız her şeyi aşağılayan zihniyetten bıktım.

evet ahmak yetiştiriyoruz çocukları. evet avrupalı gibi olmuyorlar. ama ben o ahmak yetişen çocuklarla sokakta çok güzel vakit geçirdim. çok güzel çamura battım. çok güzel saklambaç oynadım. onun annesi de benim annem de ıspanak yapardı mesela. o ahmaklarla 1 köfte ekmek alıp ikiye bölüp yedik.

ben nolursa olsun bu ülkenin insanıyım. çocuklar da öyle. sen birilerine ahmak dediğin zaman kimse ahmaklıktan vazgeçmiyor ama birilerinin kırılan kalbi nefret olarak geri dönüyor.

bu ilber ortaylı denen adam ajan mıdır nedir anlamıyorum. milleti birbirine düşürmek için elinden geleni yapıyor. tamam her şeyi biliyorsun ama her şeye yorum yapmak zorunda değilsin. git çok beğendiğin avrupalıların ülkesinde yaşa.
  • (bkz: adam hakli beyler)

18 yasini birak, esek kadar evlenen cocuk sahibi olan cocuklarinin yakasindan dusmuyor aileler. adamin elestirdigi de bu.
  • su basliklari acarken insanlar neden hep boyle sacma gondermeler yaparlar anlamam. bir dinle,ne demis, ne demek istemis bir idrak edin bok atmadan once de ona gore baslik acin bir kere de.

tanim: cok hakli bir beyan.
  • çok haklı eleştiri. artırarak devam ediyorum, üniversiteyi bitiren genç de ahmaktır. hatta türkiye'nin en leş topluluğu üniversiteli gençlerdir ve bu leşlik maalesef katlanarak devam ediyor. liseliler çocuk yaşta oldugu için bir nebze anlayabilirim onları ama üniversiteli eşek kadar insanın ahmaklığı çok başka.
  • ilber ortaylı gibi, milliyetçiliğinin neredeyse taraflı tarih yapmasına yol açacağı bir insanı türklere ahmak demekle itham eden garip başlık.

haklıdır ayrıca.
  • doğru söylemiştir. eksiği yok fazlası var ama. adam sanki türk ırkına hakaret etmiş gibi lanse edince ne oluyor? tabi gerçeklerin sizler de farkındasınız ama istediğiniz topluma uymuyor aksi...