şükela:  tümü | bugün
 • yeni şafak'ın "ortaylı'nın tarihe ve millete bakışı ortaya çıktı. ilber ortaylı millete hakaret etti" şeklinde ortaylı'yı karalamaya çalışırken tarihçinin ters köşe yapması durumu. atatürk'ün zehirlenmesi hakkında yayınladıkları röportaj şayet şizofrenik bir beynin hayal ürünü değilse-ki yeni şafak'tan bahsediyoruz- ortaylı herkesin ağzına sıçarak gerekli cevabı vermiş.

  favori bölümüm:

  --- spoiler ---

  "bunların hepsi mahalle dedikodusu. her şeye bulaşmayın. bunu gazeteler çok yapıyor. kendine göre yeni türkiye kuruyorlar. bok kurarsınız. güldürmesinler adamı. yeni türkiye böyle geri zekalılar olmadan kurulabilir ancak. nereye baksan cahil. bir tane herif var. ( engin ardınç) eski solcu, alkolik, geri zekalı… o da konuşuyor. git başka tarih kitabı oku hayvan. baban seni fransız okuluna yollamış. lisan biliyorum diyorsun git başka dilde oku. herif okul kitabıyla tarih yazıyor geri zekalı."

  --- spoiler ---

  röportajın tamamının yer aldığı sıçmığın linki bu ama tık kazandırmamak için şöyle alalım: http://i.imgur.com/zaxvhww.png

  --------------------------------------------------------

  yanlışlıkla verdikleri bu başarılı gazetecilik örneği için yeni şafak'a teşekkür ediyoruz.
 • (bkz: hayvan engin)
 • (bkz: enginar dıç)
  benim nazarımda enginar çok daha faydalı bir zebzemizdir.
 • yeni şafak gazetesi yayımladığı “atatürk’ü böyle zehirlediler” başlıklı haberde akıl almaz iddialarda bulunarak atatürk’ün ölümünden ismet inönü’yü sorumlu tuttu. yeni şafak, “cumhuriyet’in kurucu liderine yönelik suikasti kanıtlayan belgeler ilk kez yayınlanıyor” ifadesiyle manşetten yayımladığı haberde “belge” olarak iki mektup yayımlandı. ismet inönü, kasım gülek, şükrü kaya ve hıfzı oğuz bekata arasında geçtiği iddia edilen mektuplarda yer alan ifadeler atatürk’ün ölümü hakkında “kanıt” olarak sunuldu. oysa içerik olarak iddia edilen “suikaste” kanıt olmaktan çok uzak olan mektupların sahte olduğu hemen ortaya çıktı.

  ergenekon ve balyoz tertipleri sırasında benzerine sıkça rastladığımız bir olay gerçekleşti ve yalan haber imalatçıları bir yalanlarını daha ellerine yüzlerine bulaştırdı. yeni şafak’ın “tarihi belgeler” diye sunduğu mektupların yazım dili ve yazı fontu, sahteciliği ele verdi. 1962 yılına ait mektupta, yazım karakteri olarak 2009’da piyasaya sürülen windows 7 tahoma italic font kullanılması sosyal medya kullanıcılarının dikkatinden kaçmadı.

  şükrü kaya’nın 30 haziran 1938’de inönü’ye yazdığı iddia edilen mektuptaki yazım dili ise, 1930’ların dilinden daha çok günümüzde kullanılan türkçeye benziyor.

  mustafa kemal’in “beni türk hekimlerine emanet ediniz” sözü şükrü kaya’nın yazdırdığı belirtilen söz konusu belgelerde iki ayrı yerde “doktor” olarak kullanılıyor. şükrü kaya imzalı aynı belgenin başında “tbmm özel” ibaresi dikkat çekiyor. oysa o tarihlerde özel yerine “hususi” kelimesi kullanılıyordu.

  ‘ciddiye alinmaz ama dava açiyoruz’

  yeni şafak’ın yalan haberine tarihçilerden ve inönü ailesinden sert tepki geldi. haberle ilgili görüşlerini sorduğumuz usta tarihçi prof. dr. ilber ortaylı, yeni şafak’ın haberini “deli saçması” olarak yorumladı. “bu haberi ciddiye almaya değmez” diyen ortaylı, tarih bilinci olmayanları ciddiye alıp yanıt vermek istemediğini belirtti.

  ismet inönü’nün torunu ve chp milletvekili gülsün bilgehan da yeni şafak’ın haberini tıpkı ortaylı gibi “deli saçması” sözleriyle değerlendirdi. yeni şafak’ın haberini ciddiye almadıklarını söyleyen bilgehan yinede dava açacaklarını belirterek, gazetemize şu açıklamayı yaptı:

  “yeni şafak’ın haberi bugünün gülünç konusu olarak gündeme geçti. atatürk ve inönü ile ilgili iddialar saçmalık düzeyindeydi artık deli saçması oldu... inönü vakfı ve inönü ailesi olarak bu haberle ilgili suç duyurusunda bulunacağız. belgelerindeki yanlışlar amatör kullanıcılar tarafından bile farkediliyor. bu kasıtlı yalanı çok ciddiye almasak da kişi hak ve itibarını ihlal suçundan dava açacağız.” bilgehan “neden inönü hedef alınıyor?” sorumuza “bu yöntemle içten zehirleme teşebbüsü var. atatürk ve inönü’nün türkiye’de milyonlarca torunu var” cevabını verdi.

  kaynak: aydınlık gazetesi
 • ilber hocanın poiyasayı takip ettiği ve kime nasıl cevaplar vermesi gerektiğini bizlere gösteren röportaj olmuş. bu millet rumeli hisarına kuşbakışı bakılınca hz. muhammed'in isminin yazdığını sanıyor hala. yeni şafak gibi fotoşop harikası zırvalara mı inanmasın. hoca haklı.

  (bkz: bunu beğenen bunu da aldı)
  (bkz: ay ne bok bir kanal)
 • daha -de, -da'yı ayıramayan bir gerizekalıya verilmiş bir tepkidir.

  "piyasa da ki bazı geri zekalılar lisan bilerek tutunuyorlar." bu ne amk ya sen gazetecisin be.

  ayrıca pek gerçek olduğunu sanmıyor itibar düşürme muhabbeti olabilir ama yine de kendi kendileri doğrulamışlar olur zira yanlış bir şey yazmamışlar.
 • yalniz ilber hocanin sekeri cikmis.
  baya baya hakaret etmis adama.
  (bkz: hakaret suçu)
  hoca, sen istemesen de bu ulkede cumhuriyet tarihi sorgunalanacak.
  okey? ingilizlerden valilik isteyen olmus mu arastirilacak.
 • vaziyet alın troller karalama kampanyası başlatacak.