şükela:  tümü | bugün
 • hollanda'da yaşayan istanbullu mezzo-soprano. web sitesi (arada bir açılmamakla birlikte) http://www.simonian.nl/
 • izler/ hedker/ traces isimli ermenice şarkılardan oluşan bir albüm yapmış sanatçı.
 • billur sesli, amber suretli o başka alemin hanımefendilerindendir. toprakta yaşamış bir siren mübarek, o en ses, o ne tını.
  kalan müzik sayesinde kulaklarımızın pasını atmıştır.
 • bir ermeni guzelidir.

  bir turkusu ya da ermenisi bingol'edir.
 • izler / hedker / traces albumunde, albume dair'de asagidakileri soylemis:

  işte benim de doğduğum ülkede, şarkı sözlerini yazdığım defterimde on bir yaşıma gelene kadar anadilim olan ermenice tek bir şarkı olmadı. o yaşa kadar hiç ermenice şarkı duymamıştım. çünkü mamam, babam tarihin bilinen en büyük felaketlerinden biri ile karşı karşıya kalmış bir milletin çocuklarıydılar. bu yüzden de ermenice hiçbir şarkı, hatta ninnilerimizi bile bilmiyorlardı.

  yurt dışından gelen bir ermenice müzik kaseti dünyamı değiştirdi. şaşırdım ve sevinç gözyaşlarımı tutamadım. o zamana kadar kilise ilahilerinden başka ermenice melodi duymamıştım. şaşırdım; çünkü ilk kez ermenice şarkı duymuştum. heyecanlandım ve ağladım; çünkü sevincim yüreğimden taşıyordu. küçük yaşta yaşadığım bu mutlu, bir o kadar da hüzünlü şok, bir daha beynimden silinmedi ve o günden itibaren ermeni müziği hayatımın bir parçası oldu.

  on iki yaşındayken istanbul’dan köyümüze provalar yapmaya gelen bir koroya en genç üyesi olarak katılmam, susuz kalmış bir çiçeğe verilen su etkisi gösterdi. o günden sonra çoğunu bir daha bırakmayacağım, bir an bile dilimden düşürmeyeceğim şarkılarımla özdeşleşmeye başladım. tarihimizi, gelenek ve göreneklerimizi kusanların, aşuğların dilinden öğrenme şansım oldu. dahası, müzik kendimi ifade etme, iletişim aracım oldu. müzik, kimlik bilincimin, kimliğimin oluşmasında ve kültürümüzü keşfetme yolculuğumda yolumu aydınlatan ışık oldu.

  bu albümde yer alan şarkılar, istanbul'dan hayasdan’a, erzurum üzerinden adana'ya uzanan müzikal yolculuğumda, bir anlamda ihtiyaçtan öğrenilmiş, karşıma çıkmış ve âşık olduğum şarkılardır.

  2006 yılında hayasdan’da norik davtyan şefliğinde gerçekleştirdiğim kayıtlara bonus track olarak, istanbul kalan müzik stüdyosu’nda ertan tekin’in duduğu eşliğinde kaydettiğimiz “yes blbul em” ve “oror” böylelikle ilk defa sadece düdük ile kaydedilmiş oldular. son olarak söz ve müziği mikail aslan’a ait hrant dink’in anısına “sbidag badankov ağavnin”i kaydettik.

  hedker, ermenice şarkılarımdan oluşan, sizlere sunduğum ilk buket çiçeğimdir.

  - ilda simonian

  albumun kalan muzik sayfasi icin burdan.
 • hem kendisi hem de sesi su gibi olan ablamızdır.hollanda da yaşamaktadır.ayrıca şan eğitimi vermektedir.söylediği ninni adlı parçası beni benden almıştır.(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=jaiaa5wpgf8)
 • sesi bütün sabahlardan güzel ermeni kızı.

  bingöl'ü onun ağzından dinlerken, bingöl'ün bol tosbağalı yaylalarında, parlak yıldızları sırtüstü uzanıp izlerken ölmeyi isteyebilirsiniz.

  http://www.youtube.com/watch?v=o9w3zkadqck
 • rüya gibi sesiyle beni benden alan ermeni kızı. bingoli
 • geç keşfettiğim müthiş güzel sese sahip kadın, dinlerken başka dünyalara götürüyor. çiçek açmış vişne dalı