şükela:  tümü | bugün
 • bizim peder ile valide bu şahıslar. ibret-i alem niyetine bir temiz sopa atmak vardı ya ikisine de hadi neyse.

  annem ile 33 babamla 47 yaş var aramda. benden 14 yaş büyük bir ablam ve 12 yaş büyük bir abim var. sanki hep iki annem iki de babam varmış gibi hissettim büyürken. fikrimi sorsalardı yine gelirdim dünyaya. lakin büyüyüp idrak etmeye başladığında daha bir zor geliyor. ablamla abimi kıskanıyorum mesela. onlar daha çok vakit geçirdiler birlikte diye. eşşek kadar oldum ama durduk yere babamı kaybedeceğim hissini yaşıyorum. en olmadık yerlerde ağlamaya başlıyorum. soranlara yeaah yine göz nezlem tuttu diyorum. gerçi 80 yaşında olsam da bu his musallat olurdu herhalde. kaybetme korkusu süsü verilmiş bir bencillik. o giderse ben ne yaparımcılık.
 • ileri yaş ile çok da ilerilere gitmeye gerek yok. 35 bilemedin 40 sonrasıdır bana göre.

  düşünsenize siz 70-75 bandına gelip zamanınızı hastane koridorlarında harcamaya başladığınızda çocuğunuz en güzel yıllarını yaşıyor olacak. ve haliyle en güzel yıllarını mutsuz geçirecek, ve haliyle en güzel yıllarında sizi kaybedecek.

  zor bir durum çok zor,
  ölüm zaten ölen için değil kalan için bir acı. kimse biri öldüğünde öleni düşünmüyor, kendisi için üzülüyor, bir daha göremeyeceğim bir daha sesini duyamayacağım diye.

  yani demem o ki bu karar verildiğinde matematik hesaplar yapmak gereklidir.
 • "ileri" den kastın bir miktar izafiyet içermesinden ötürü farklı yorumlara gebe konudur.
  taşrada, 29 unda evlen- bebecüklen diye dürtüklenmeye başlanan gençlerden, 98 yaşında 87.kez babalık deneyimine erişen örnekleriyle geniş bir yelpazeye sahiptir bu insan profilleri.
  "ben şu kadar yaştayken o şu kadar yaşında olacak" gibi matematiksel hesaplar günlük meşguliyetleridir.
 • bayanlar için gerçekleştiğinde, doğacak çocuğun down sendromu hastalığıyla doğma ihtimalini arttıracak durumdur.
 • bazen bu iş abartılı olabiliyor. örneğin hindistan'dan erramatti mangayamma 74 yaşında ikiz doğurarak dünyanın en yaşlı doğum yapan kadın ünvanını eline geçirdi. (https://www.dha.com.tr/…-ikiz-dogurdu/haber-1709283) ünvanın daha önce yine bir hintli olan daljinder kaur'a ait olduğu sanılıyor. oldukça geç yaşta doğum yapmaya zaman zaman rastlanabiliyor:

  1- rajo devi lohan: hindistan vatandaşı. uzun yıllar süren tedavisi mutlu sonla noktalanmış. 2008 yılında kızını doğurduğunda 69 yaşındaymış. doğum sonucunda meydana gelen komplikasyonlar nedeniyle neredeyse hayatını kaybediyormuş. ancak çok da endişeli değilmiş. kocasının ve kocasının diğer eşinin çocuğuna iyi bakacaklarından eminmiş.https://tr.pinterest.com/pin/373024781606927039/

  2- daljinder kaur: bir hintli kadın daha. 2016 yılında bir erkek çocuk dünyaya getirmiş. daha önce çocuğu yokmuş. kendi doğum tarihi net olarak bilinmemekle beraber, oğlunu doğurduğunda 72 yaşında olduğu tahmin edilmekteymiş.https://www.google.com/…ays-72-year-old-mother.html

  3- omkari panwar: maşallah bir hintli daha. aslında iki tane daha kızı varmış. ancak özellikle miras işleri için yeniden anne olmak istemiş. ve çocuğun mutlaka erkek olması gerekiyormuş. 2008 yılında ikizlerini kucakladığında ise tam yetmiş yaşındaymış. neyseki ikizlerden birisi erkek olmuş ve bunca çaba boşa gitmemiş.
  https://www.worldrecordacademy.com/…anwar_80287.htm

  4- adriana iliescu : romanya vatandaşı. akademisyen. özellikle dini gruplardan gelen tepkilere rağmen çocuk sahibi olmak istemiş. ve gördüğü tedaviler sonucunda 2005 yılında 66 yaşındayken üçüzlerine hamile kalmış. ikisini kaybetmiş. ancak kızı sağlıklı bir şekilde doğmuş. tek isteği ise kendi ebeveynleri kadar yaşamakmış. böylece kızının 20 yaşına geldiğini görebilecekmiş.
  https://www.google.com/…unun-zorlu-hikayesi-2222266

  5- maria del carmen bousada de lara: ispanyol. 2006 yılında ikizlerini doğurduğunda 66 yaşındaymış. tedavi için ispanya'dan amerika'ya gitmiş. prosedürlere takılmamak için yaşını gizlemiş. doğumdan 3 yıl sonra kansere yakalanmış. ikizlerine aile fertleri bakıyormuş.
  https://www.google.com/…sada-oldest-new-mother-dies

  6- elizabeth adeney : ingiliz. zengin bir fabrikatör. aynı zamanda ingiltere'nin en geç doğum yapan annesi ünvanını da elinde bulunduruyormuş. ingiltere'de yaş sınırı olduğu için tedavisini ukrayna'da sürdürmüş. 2009'da doğum yaptığında 66 yaşındaymış.
  https://www.telegraph.co.uk/…-feel-half-my-age.html

  7- annegret raunigk: alman. şaşırtıcı olan şey 2015 yılında 65 yaşında doğum yapması değil aynı zamanda 4 bebek birden doğurması. ayrıca 13 tane daha çocuğunun olması durumu daha da ilginç kılıyor.
  https://www.google.com/…p/yasam/201505231015625406/

  8- harriet stole: bir ingiliz daha. aslında tam olarak çocuğun annesi değil. kızı doğum yapamadığı için yumurtalık transferi sayesinde kızına yardımcı olmuş. 1999 yılında torunu doğduğunda kendisi 66 yaşındaymış. ve torununu doğuran kadın olarak tarihe geçmiş.https://www.babygaga.com/…-the-uk-you-wont-believe/

  9- memnune tiryaki: listeye girmeyi başarmış bir vatandaşımız. memnune teyze 2006 yılında doğum yaptığında 64 yaşındaymış. kocası ömer tiryaki amcayla beraber tam 35 yıl çocuk sahibi olmayı beklemişler. neyseki sonunda muratlarına ermişler.

  10- haya shahar: israil vatandaşı. tam 46 yıl anne olmaya çalışmış. israil yasaları 54 yaşından sonra anne olmayı yasaklasa da yılmamış. ve 65 yaşında anne olmayı başarmış.

hesabın var mı? giriş yap