şükela:  tümü | bugün
 • yenilikçi
  (bkz: gerici)
 • (bkz: progressive)
 • kafası örümcek ağıyla değil 'word wide web' ile ağlanmış, ümitsiz vak'a.
 • (bkz: ilericilik)
 • kendini nimetten sayarak tasnif ettiği insanları kendi hayallerine dahil etmek isteyen. kendine misyon biçmekle başlıyor, eyleme kurtuluş süsü vermekle devam ediyor. bir kısmının düşüncelerinde samimi olması, kendi kurgularında pasif rol verdikleri yığınlar tarafından siktir edilmelerine mani olmayacak, olamayacak.
 • ilerici, toplumun ya da bireyin karşılaştığı sorunları çözmek isteyen ve çözmeye çalışan kişidir.

  "toplum, varolan sorunlarını çözmesin, çünkü eskiden bunlar sorun değildi" diyen kişilerce sürekli olarak eleştirilir. çünkü toplumun ve bireyin karşılaştığı sorunların çözümsüz kalması "gerici" denen kişiler için fırsattır.

  örneğin, "üç kıtaya yedi denize hükmeden ecded" tarafından %95'i okuma yazma bilmeyecek biçimde yaratılan toplum, ilericilerin düşünceleri ve eylemleriyle, %80'i okuma yazma bilen bir topluma "dönüştürülmüştür".

  elbette okuma yazma bile bilmeyen kişileri 600 yıl boyunca kolayca sömüren "üç kıtaya yedi denize hükmeden ecded" ve sefil kalıntıları, tek tek bireyleri ve genel olarak toplumu artık o denli kolayca sömüremeyeceği için rahatsızdır.

  o "üç kıtaya yedi denize hükmeden ecded", 600 yıl bouyunca, bu ülkeye; bir karış yol, bir tane hastane, bir tane kütüphane, bir tane adliye, bir tane ev, bir tane okul bile yapmamışken, ilericilerin yoktan varettikleri altyapı ve üstyapı, islamcıları, liberalleri ve diğer gericileri ne yapacağını ne diyeceğini bilemez bir duruma sokuyor.

  ondan sonra necip fazıl kısakürek diye başka bir gericinin üç kuruşluk sözleriyle kendilerini avutuyorlar.

  ilericiler avunmaz. avutmaz da.... ancak sorun çözer.
 • (bkz: ilerleyici)
 • bu lafı duyunca/görünce züccaciyeye girmiş fil geliyor aklıma. odaklanmış ileri diye bir noktaya, yanındaki yöresindekileri kırıp geçecek. o ileri uğruna neleri devirdiğinin farkında değil.
 • ilerici ne ciddi bir sıfat teğil mi.

  evlâdım, kaç yaşındasın?
  - 27.
  - 30'unda ne yapmayı düşünüyorsun?
  - doktoramı yapıp yurt dışına gideceğim.
  - 40'ında?
  - evlenip çoluk çocuğa karışmış olurum herhalde (keh keh gülüyor)
  - 50'nde?
  - yıllarca çalışmanın karşılığı olarak bir dağ evinde ya da teknede yaşıyor olabilirim. çocuklar da büyümüş olacaklar, oh gel keyfim gel!
  - 60'ında?
  - hah, tam seyahat yaşları...
  - 70'inde?
  - eh artık morukladığımız için evde torun torba sevmece...
  - 80'inde?
  - ne yaptın dede, öldük gittik artık (keh keh gülüyor)
  - sonra evlâdım?
  - sonrası yok dede. sonrasını bilmiyorum, ilgilenmiyorum.
  - evlâdım işte biz sonrasını da biliyoruz. şimdi söyle bakalım, asıl ilerici sen misin biz miyiz?

  ilerici hâlâ benim amca. senin ileri dediğin şey 1500 sene önceki teknolojisi. sen hala geride kalan felsefedesin. senin gericiliğin ölümden sonrasıyla ilgili mantıksız, ıspatsız ısrarın. ölümden sonrasıyla ilgili bi bok bildiğin de yok afedersin. bildiğini sandığın şeyler de sadece birilerinin yazdığı, milyarlarca insan gibi senin de kabul ettiğin şeyler. doğru şeyler değil. anladın mı gerici dayı. 6 vitesli araban hala geri geri viteste gidiyor dayı...
 • (bkz: hillaryci)