şükela:  tümü | bugün
 • ilerici gençler derneği'nin 1976 - 1980 arasında yayımladığı gençlik dergisi.

  gazetenin ilk planlanan adı ilerici gençlik idi ama sonuçta bu isimle çıkmasının öyküsü de şöyledir;

  1975 yılında benzeri çizgilere sahip bir kaç politik yapı, ortak bir gençlik örgütü ve gençlik gazetesi oluşturmak için görüşmelere başlamışlardı. bu görüşmelerde kimler vardı? o dönemde türkiye sosyalist işçi partisi'nden (tsip) henüz yollarını ayırmış ve öncü adlı bir gazetenin çevresinde örgütlenmiş genç sosyalistler birliği (gsb) örgütünün başkanı baykal gürsoy; o sıralarda yeni kurulmuş ikinci türkiye işçi partisi taraftarı gençler adına akın istanbullu; o dönemde illegal olan ama ismail bilen yönetiminde yeni bir atılıma kalkışmış türkiye komünist partisi'nin (tkp) görüşlerini savunan gençler adına ahmet muhtar sökücü ve daha bir kaç kişi...

  bu kişiler ilerici, demokrat, yurtsever, devrimci, sosyal-demokrat, sosyalist ve -o sıra açıkça yazılamasa da- komünist gençlerin ortak bir gençlik örgütlenmesi ve ortak bir gençlik gazetesi çevresinde toplanması için çok iyi niyetli bir çaba içindeydiler.

  ancak gerek o sıradaki politik yoğunlukların politikaya ve gençliğe bakışlarındaki kısıtlar, yanlış teori ve pratik arayışları, kötü strateji ve taktikler, gerek üst düzeydekilerin kariyer hesapları ve gerekse işin doğallığına dair dertler nedeniyle iş yürümedi. herkes birden kendi yolunda yürümeye karar verdi ve gençlik hareketindeki bu kırılma, aslında bir dönüm noktasıydı, üstelik ülkedeki ilerici, devrimci, sosyalist harekete de ilişkindi ne yazık ki...

  sonra ne mi oldu?

  tip'li gençler ortak gazete olacak olan ilerici gençlik gazetesinin isim hakkını ellerinde tuttular ve bir iki sayı kendi çizgilerinde çıkardılar. sonradan genç öncü adıyla bir de gençlik örgütü oluşturdular. 12 eylül 1980'de kapatıldılar.

  gsb çizgisindekiler sosyalist gençlik adlı bir gazete çıkardılar. bu gazetenin de ömrü çok uzun olmadı. bir yıl kadar sonra , ana politik akımlarının tkp'ye katılması ve öncü gazetesini kapatmasıyla, kendileri de gsb'yi kapatıp çoğunlukla igd'de toplandılar.

  o dönem iyöd-muhalefet adıyla bilinen ortak çalışmadaki tkp'li gençler de kendi yollarına gitti. tkp çizgisinde ilerici gençler derneğini (igd) oluşturdular. örgütün gazetesi olarak da ilerici yurtsever gençlik gazetesi çıkarıldı.

  gazetenin isminin yazılış biçimi ilginçti. yeni versiyonuna bakınca anlaşılıyor dediğim: https://www.google.com.tr/…#imgrc=ga7trvknriafjm%3a

  ilerici gençlik ismini kaptırdıkları için kırmızı logodaki ilerici sözüğünün altına daha küçük puntoyla ve siyah olarak "yurtsever" sözcüğü eklendi ve gazete öyle de çıktı.

  ilk başlarda, tıpkı igd gibi onun da amacı ilerici, devrimci, yurtsever, sosyal demokrat, chp'li gençleri bir araya getirmekti. ancak zaten işin başında bölünme olduğu için, bu sözler diğerlerinde olduğu gibi burada da esas olarak kağıt üstünde kaldı. zaten giderek hem dernek hem de gazete bu amacını unutup dar amaçlara seslenmeye, sadece komünist gençlere doğru evrildi. 1980'lere doğru ise artık bir tür komsomol örgütü ve gazetesi gibi davranmaya başlamıştı. sayıca sınırlı bir gelişim sağlarken, potansiyel daraltmak böyle bir şeydi herhalde.

  tam bu dönemlerde diğer bir bölüm devrimci gencin çıkardığı dergiler de şöyleydi:

  (bkz: devrimci yol)
  (bkz: kurtuluş sosyalist dergi)

  maocu eğilimdekiler:
  (bkz: halkın kurtuluşu)
  (bkz: halkın yolu)
  (bkz: halkın birliği)
  (bkz: halkın gücü)

  şimdinin ulusalcısı yaşlı maocu doğu perinçek'in o zamanki sesi olarak da:
  (bkz: halkın sesi)

  zorunlu not: yanlışlıklar ve eksiklikler, eğer iletilirse mutlu olunur ve mutlaka eklenir, değiştirilir.
 • yeni sol hareketinin kurucularının şu sıralarda dikkate almalarında yarar olan eski bir deneyim.