1. halihazırda öğrenilmiş bilgilerin, gelecekte öğrenilmeye çalışılacakların uzun süreli hafızaya alınmasını engellemesi hali. ön yargı, muhafazakarlık gibi bir çok kavramın psiko-fizyolojik sebebi olabilir. enteresan bir süreçtir.
  2. örnek olarak hep "iki parmakla daktilo yazan kişi on parmak yazmayı hiç bilmeyen kişiden daha zor öğrenir." verilen durum.
  3. öğrenilmiş olan iki şeyden; önce öğrenilenin, sonrakinin hatırlanmasını olumsuz olarak etkilediği durumdur. olumsuz tranfer ile karıştırılmamalıdır. zira iki parmakla daktilo yazan kişinin on parmak yazmayı zor öğrenmesi olumsuz transferdir. çünkü olumsuz transfer öğrenme sürecini zorlaştırır. ket vurmada ise iki bilgi de öğrenilmiş; bilginin hatırlanması zorlaşmıştır.

    (bkz: öğrenme psikolojisi)
  4. önce öğrenilen bilginin, sonraki bilgiyi öğrenmeyi zorlaştırması ya da engellemesidir. yıllardır manuel vitesli doğan l kullanan ökkeş amca'nın otomatik vitesli jetta alınca sol ayağını sürekli debriyaj diye frene basması güzel bir ileriye ket vurma örneğidir.
  5. eski bilgilerin yenileri karistirmasidir. daha önce öğrenilen bilgilerin, benzeri bilgileri içeren daha sonraki öğrenmeyi bozmasi ve yeni bilgilerin unutulmasina neden olmasidir. genellikle bilissel kavrami ile ilgilidir. psikomotor kavrami ile ilgili de olabilir.