şükela:  tümü | bugün
 • http://www.ntvmsnbc.com/news/241405.asp den gerekli ayar türkçe olarak alınabilir.
 • 6 ekim'de açıklanacak rapor... lakin tarihini beklemeden bazı tv kanallarında rapordan çıkacak kararın olumlu olduğu müjdesi* açıklanmıştır... ne kadar doğru, ne kadar hayırlı tartışılır... bu kadar tartışacak şey arasına bu da sıkıştırılır...
 • 6 ekim 2004 — avrupa komisyonu türkiye’nin ilerleme raporunu onayladı. komisyon, müzakere için başlangıç tarihi vermedi. komisyon raporu, türkiye ile ilişkilerde 3 ayaklı bir stratejinin geliştirilmesini öneriyor. raporda, türkiye ile tam üyelik müzarekelerine başlanması öngörülürken, demokratikleşme ve insan haklarında sorun yaşandığı takdirde üyeliğin askıya alınacağı belirtiliyor.

  brüksel
  ntv-msnbc
 • açıklanan ilerleme raporu aynı avrupa birligi muktesebati icin ulusal program da olduğu gibi 29 muktesebat konusu baz alınmış ve bu müktesebat konularında detaylı olarak ilerleme gerileme her ne ise incelenmiş yazıya dökülmüş. ortalıkta halen daha gayri resmi tercümesi vardır. resmi tercume henüz yok. var yada biz bilmiyoruz. şimdi görüşme cercevesi çizilmiş ve müktesebat konuları 35'e cıktı. (bkz: #8305554). şimdi ilerleme raporuyla da oynar düzeltirler.
 • 9 kasım 2005 tarihinde yenisi yayınlanan rapor.

  http://www.euturkey.org.tr/ adresinde gayri resmi tercümesi yayınlanmıştır.

  başlıca başlıkları

  üyelik kriterleri ana başlığı altında
  insan haklari ve azinliklarin korunmasi
  bölgesel konular
  ekonomik kriterler ana başlıgı altında
  son ekonomik gelişmeler
  kopenhag kriterleri açısından değerlendirme
  genel değerlendirme

  müktesebat fasılları başlığı altında müzakere konularındaki degerlendirmeler

  katilim ortakliği genel değerlendirme başlığı altında tüm raporun genel değerlendirmesi mevcuttur.

  müktesebat ve diğer ilgili konular sözlükte (bkz: #8305554) ilgili başlıklar altına copy paste edilecektir.
 • turkiye'deki avrupa birligi destekcilerin bile yuhh cekecekleri bir tür gerileme raporunun ta kendisidir.

  daha anlamayanlar icin her gun yeni bir mesele ile avrupa'ya ne kadar uzak oldugumuzun alti cizilecek, biz biraz ofkelenince canim biz sizi cok seviyoruz turkiye olmaksizin avrupa olamaz denecek, sanirim eksisozlugun gelecekteki yazarlari, belki torunum benzer bir enrty girecek vayyy dedem zamaninda demis diyecek.

  hemen bir sirt cevirelim bakalim, neler olacak avrupa birligine, tum turki cumhuriyetlerdeki cikarlari nasil bir anda onlari yeni cozumler uretmeye zorlayacak. yazdiklarimdan turki cumhuriyet manyagi, milliyetci biri oldugum algilanmasin, tukiye'nin avrupa birligi yolunda nasil kendini toparladigi, rehabilite oldugu bir gercek, ogrendigimizi ogrendik. artik kendi dogrularimizi kendimiz bulalim biraz da. ne dogu, ne bati, ne türki, ne islami. kendi insanligimizi kendi icimizden cikaralim. bu politik oyunlara da kibarca bir nahhhhh cekelim.
 • bazı maddelerine göz atılıp alt yazılar dikkatlice okunduğunda mustafa kemal atatürk'ün şu sözlerini akla getiren rapordur.

  "efendiler!

  avrupanin butun ilerlemesine, yukselmesine ve medenilesmesine karsilik turkiye tam tersine gerilemis dusus vadisine yuvarlanadurmustur.

  artik vaziyeti duzeltmek icin mutlaka avrupadan nasihat almak, butun isleri avrupalilarin emellerine gore yapmak, butun dersleri avrupadan almak gibi bir takim zihniyetler belirdi.

  halbuki hangi istiklal vardir ki ecnebilerin nasihatleriyle, ecnebilerin planlariyla yukselebilsin?

  tarih boyle bir hadiseyi kaydetmemistir!"
 • 8 kasım 2006 tarihinde yenisi yayınlanan ama türkçe metnine henüz ulaşılamayan rapor.

  sözlügün güzelliği; bi buldurun be bile demeden bulundu.

  http://www.mfa.gov.tr/…m2006_tamaminincevirisi1.pdf

  litost'a teşekkürlerimle.