şükela:  tümü | bugün
 • .. orta cag, yeni cag ve son olarak yakin cag diye suregelenlerden sonra, ilkokul siniflarinda duvara asili bir serit kagit ile ogrendigimiz caglarin sonuncusu ya da oyle oldugu iddia edilen ve icinde bulundugumuz cag.
  (bkz: attim ama guzel oldu bak) (bkz: ya tutarsa) (bkz: salliyorum ya tutmasi da lazim)
  (bkz: emin olmadigimi sanmiyorum)
 • ınsanların ıletisim kurma yeteneklerini kaybettikleri çağa verilen isimdir.
 • bazılarınca içinde bulunduğumuz birkaç çağdan birisi olarak adlandırılan çağ. iletişim çağında yeni olan elektronik haberleşme kanalıyla insanların aralarında daha çok bilgi alışverişi yapabilmeleridir.

  iletişim çağı olarak adlandırılan bu dönemde benim için oldukça ilginç olan bir çelişki de bulunmaktadır.malum yeni nesil iletişim yollarıyla(cep telefonları,e-postalar,görsel haberleşme) bireyler ve kurumlar arasındaki neredeyse her türlü bilişsel engel kalkmış, insanlar 24 saat haberleşebilir hale gelmiştir.ancak tüm bu olanaklar ve gelişmeler, gerçekte bireyler arasındaki iletişimi eskiye oranla azaltmış, ve insanları daha yalnız hale getirmiştir.

  örneklemek gerekirse 24 saat açık olan msn messenger,listenizdeki diğer 24 saatçilerle bir iletişim pornosu çekmenize yol açmaktadır. bir süre sonra en yakin dostlarinizi bile birazcık özleyebilmek için geçici süre engellemeye başladığınızı görürsünüz. buna bir de telefonu,cep telefonunu, e-postayı ekleyince resim daha net karşınıza çıkar. neticede içinde bulunduğumuz iddia edilen bu saçma çağı, 'bol iletişim araçlı iletişimsizlik çağı' gibi saçma bir isimle nitelemek hiç de yanlış olmayacaktır.
 • (bkz: #10225744)
 • âlet çoğaldıkça kelimenin azaldığı cehennem.
 • iletişim çağı öyle bir şey ki aslında eskiye göre daha fazla iletişim imkanı, iletişim enstrümanı, ekipmanı olmasına rağmen iletişimi engelleyen bir şey.
  geçenlerde cep telefonundan arkadaşı aradım. mail adresime toplantıdayım diye e-mail geldi. iyi o vakit deyip sms’le fax çektim. sonra bir baktım cama bir şey çarpıyor. güvercin sandım, meğerse e-güvercinmiş. metal kanatları var, cama çarpıyor. toplantıdayım. toplantı dayın mı? diye messenger'dan offline mesaj atacaktım saçma olur diye vaz geçtim. neredesin sorusuna halamlardayım diye cevap veren insanlar var.
  halamlardayım ifadesi anlamsız değil mi? halan nasıl dayın olur? halanın taşakları olsa dayın olurdu gibi. halamlar dayımsa dayımlar da halandır o zaman. bir de insanın halasının taşakları olsaydı gerçekten amcası mı olurdu? yoksa sadece travestiliğe öykünen bir halamız mı olurdu? bu kadar kolay mı bu işler bibi?

  bir de kimin taşaklarından söz ediyoruz burada? mesela kasaptan elinde bir avuç koç yumurtasıyla dönen bir yenge, amcam mıdır benim, zira taşakları var onun da? bence bu kadar kolay olmamalı akrabalık statüsünün değişmesi. amca baba yarısıdır deniyor. o zaman tek taşaklı bir yengem olsaydı (ki bildiğim kadarıyla yok) buna çeyrek baba mı diyecektik? hayırlı olsun yenge deyip çeyrek altın mı takacaktık? bir de şu var, ninemin yumurtaları olsaydı dedem omlet yapardı. bir kere ataerkil aile sisteminde yemek pişirme işi erkeğe düşmez. düşmemeli. o yüzden bence iletişim çağında artık deyimlerin daha çağdaş versiyonlarını kullanmalıyız. örneğin, ninemin taşakları olsaydı hermafrodit olurdu veya halamın taşakları olsaydı travesti olurdu. iletişim çağı böyle bir şey.
 • öyle bir çağ ki bu; karaktersiz olabilmek için bile kasmak lazım, çünkü ulaşmak ve bulmak çok kolay olduğundan her türlü dallamalığın alıcısı var. kimse karaktersiz değil, herkes kategorize olmuş bile.

  hakaret etmenin en zor, ama bir yandan en kolay olduğu çağdır. kodumun çağı*.
 • soytarılar yüzyılı
 • uzun zamandir sadece telefondan entry giriyorum. bilgisayarima el surmuyorsam artik iletisim caginda zirve yasiyoruz demektir...

  boyle bir cag iste.
 • güya iletişimi artırmak için hayatımıza onlarca yeni zımbırtı sokan, fakat bu zımbırtılarla insanları ruhsuzlaştıran, yalnızlaştıran, uyuşturan sözüm ona çağ!