şükela:  tümü | bugün soru sor
  • iletken polimerler, metallerin ya da yarı-iletkenlerin elektriksel ve optik özelliklerini gösteren ve polimerlerin bazı mekanik özelliklerini ve işlenebilirlik avantajlarını muhafaza eden malzemelerdir. kimyasal ve elektrokimyasal yöntemlerle sentezlenebilirler.
  • çift ve tek bağlarla bağlanmış sp2 hibrit atomlarından meydana gelen organik zincir türleri.

    p-molekül orbitallerini oluşturmak üzere p orbitallerinin örtüşmesiyle meydana gelen elektron bulutlarından ortaya çıkan tek ve çift bağ serisi, "konjuge sistem" olarak adlandırılır. p-molekül orbitallerinin yan yana örtüşmelerini en üst seviyeye çıkaran, çift bağ sisteminin düzlemsel konformasyonu, iletkenlik için önemlidir. konjuge sisteme sahip polimerlerden bir elektron koparmak suretiyle oluşturulan pozitif yüklü yük boşlukları arasında elektronların serbestçe dolaşması sonucu iletkenlik meydana gelmiş olur. fakat her polimer aynı oranda iletkenlik göstermez.
  • kullanim alani yaygin olan ve de gun gectikce yayginlasan polimerlerdir. ornegin bir elbise eger uygun bir iletken polimerle yapilirsa, rengini degistirebilirsiniz. pil takili olur, mesela kirmizi iken "aaa benim canim sikildi dur voltaji vereyim de mavi bir tisortum olsun" diyebilirsiniz . veyahut cam teknolojisinda (camin yuzeyine veya icerisine tutusturulmus iletken polimerlerle) cam rengi, verilen elektrik akimina gore degistirilebilir. sensor teknolojisinde kullanimi yaygindir. ilk kez polianilinin, japon bir doktora ogrencisi tarafindan, tesadufen sentezlenmesi ile elde edilmistir ve bu bulus ona nobel odulu kazandirmistir.