şükela:  tümü | bugün
  • http://www.youtube.com/watch?v=w2mbylmlcya adresinde örneği görülebilir
  • ergenlik bu isteğin doruğa çıktığı zamanlardır.
  • su içerken heyecanlanıp nefesimi kontrol edemiyor oluşum, hayatımda hiç peynir yememiş ve yemeyecek olmam, pink floyd dinlemekten zevk almamam ve vantilatör fobisine sahip olmam arkadaşlarımın, "ilgi çekmek istiyor, ilişmeyin" şeklinde düşünmesine neden oluyor.
    hatta onlara göre geceleri gizli gizli, vantilatör karşısında envai çeşit* peynir yiyip lıkır lıkır su içerken pink floyd dinliyorum.

anlayamadıkları şey şu: bu durumların hepsinde samimiyken ve ilgi çekmek gibi bir gayem yokken ilgi odağı yapıyorlar beni. ben değil, onlar.*
  • bu istek insana saçma sapan hareketler yaptırabilir. uyumadan önce aklınıza geldiğinde pişmanlık duysanız da son pişmanlık fayda etmez.
  • herkeste az veya cok var olan bir durum. aslinda yaptigimiz hemen hemen her sey karsi taraftan ya da muhatabindan bir tepki almak icin yapiliyor gibi geliyor bana. her sey karsilikli demek istemiyorum ama burada bu cumleleri yazmam bile bir ilgi cekme itkisi sonucunda sanki.
  • tüm sözlüklerde şu ana kadar girilmiş tüm entrylerin ortak sebebi.
  • sosyal medyanın hayatımıza iyice girmesiyle daha da incelenebilir hale gelmiş olan istek.

az önce komik bir an yaşadım. 'bunu da tweet atayım' dedim ama bir anda fark ettim ki ben o , beni takipçi sayısıyla çok tatmin eden twitter hesabımı kapatalı çok olmuştu. şu kilitli hesapla 26 takipçim vardı. yine de attım o tweeti, komik. 'hayır ben güzel bulunmak için değil kendime saygımdan makyaj yapıyorum' diyenler gibi hissettim. bir yıldır asla makyaj yapmadığımı fark ettim.

ama insanı geliştiren şeydir lan dikkat çekme isteği. ötekine muhtacız. biri bizi var diye tanımlamadığı sürece asla yokuz. her gece mahallendeki parkta yatan insanla hiç konuşmasan, insanlara anlatmasan onun hikayesi bile yok. öyle biri yok komple. sırf bu yüzden sabah işe gitmeye çalışırken gördüğüm, bankamatiklerde uyuyan evsizlere özendiğim olmuştur. yok ki adam. karnını doyuruyor. alkolünü alıyor. uyuyor. kimse onun farkında değil. buna ihtiyacı varmış gibi de durmuyor. olsa, ana haber bülteninde izleriz. insanın gelişmeye ihtiyacı var mı lan gerçekten? bankamatiğin rüzgar almayan yerinde uykusunu almaya çalışan insan, benden daha mantıklı hareket etmiyor mu? neyin dikkati? neyi çekeceksin?
  • modern dünyanın aşırı girift dünyasında, en temel arzularımızı giderebilmek ve ihtiyacımız olan başta para olmak üzere çeşitli maddi unsurlara kavuşabilmek için herkesin yaptığı şey.

ilginin kimin ilgisi olduğu,ilgiyi bekleyen kişiden kişiye değişir; ancak herkes bir başkasından değer ve ilgi bekliyor. kimisi ortalıkta fazla görünmeyerek buna ilgi duyanların ilgisini, kimisi de ortalıkta olarak bunu beğenenlerin ilgisini istiyor. beğendiğiniz insanın ilgisi sizin için önemli iken, başkası da sizi beğendiği için sizin ilginize tav oluyor.

bu evrimsel bir süreç gibi geliyor bana. yarattığımız bu dünyada ancak böyle hayatta kalınabiliyor. atalarımızın zamanında ilgi çekme, değer görme isteği bu seviyede değildi; çünkü yaşam ve ilişkiler şimdiki kadar girift değildi. o halde ilgi ve değer görmek, evrimsel hayatta kalış çabasının yeni evresi olabilir gibi geliyor bana. pişkologların yorumunu beklüyürüz...
  • teknolojik dünyamızda her yaştan insanın kaptığı en büyük hastalık. sırf ilgi çekmek için neler yapılıyor? ne salak insanlar olduk biz ya!
  • insanların aslında mükemmel olmadığını kanıtlayan birkaç özelliğinden biri.