şükela:  tümü | bugün
 • günde ortalama 700-750lyt su tüketebilen bir ağaç türüdür.

  insan işi değil bunu alıp ekmek.
 • arapçadaki karşılığı "esl"dir. bu kelime, "köklü olmak" anlamındaki "esele" fiilinden türemiştir. ılgın ağacının kökleri o kadar derine uzanabilir ki, 30 metre aşağıdaki bir su kaynağıyla bağlantı kurabilir. bu da onun derin yataklardan tuz alabilmesini sağlar. tuzlu yapraklarını döktüğünde, etrafındaki toprağı da tuzlulaştırır ve böylece çevresini başka bitkiler için elverişsiz hale getirir; aynı zamanda bol miktarda su tüketmesinin de bunda rolü vardır. sonuç olarak, tam bir istilacıdır. kuran'da da ihtişamlı bir bahçenin sel sularıyla tahrip olmasından sonra etrafı ılgın ağaçlarının işgal ettiği anlatılmaktadır (34/16).

  daha fazla ayrıntı
 • bear grylls programında, yanyana iki tane tüm heybetiyle duran, çölde de yetiştiğini öğrendiğim ağaç.
  ya da orayı emdi çöl öyle oluştu. bu kadar suya ihtiyaç duyan bir ağaca çölde rastlamak akla en son gelen yer bile olamaz sanırım. kırkbeş metre kökleri olabileceğinden bahsetti.
 • ılgıngiller ailesinden bir bitki cinsi olup, dünyada tamarix adıyla bilinmektedir. avrasya’nın bir çok bölgesinde yetişmekle beraber, 90’na yakın türü bulunmaktadır. ülkemizde konya’nın ılgın ilçesinden menşeini alan ılgın ağacı, beyaz ya da pembe çiçekler açmaktadır. ılgın ağacı peyzaj bitkisi olup özellikle bahçelerde süs ağacı olarak yetiştirilmektedir. yıl boyu yeşilliğini korumaktadır. ılgın ağacının en önemli özelliği kuru iklime kolay adapte olmasıdır. küresel ısınmanın olduğu ve yağış miktarının azaldığı günümüzde önem kazanan bir ağaç türü olmuştur. tuzlu su ortamında yaşayabilmektedir. tuzlu su kenarında yaşamasının nedeni yapraklarının tuzlu suda beslenebilmesinden kaynaklanmaktadır.
 • kuraklığa, tuza, rüzgara dayanıklı ağaç türü. bol güneş ve tuzlu su sever. mayıs ayında pembe salkımlar halinde çiçek açar. yaprakları tüysü hafif görünüşlüdür. hızlı uzama özelliği vardır. baharda ayda bir metreyi geçecek kadar uzayabilir.

  ılgın ağacı kesmeyle yok olmaz. tekrar yeşerebilme özelliğine sahiptir. istilacı bir yapısı vardir. tuzu da çektiği için çevresinde pek bikti barınamaz.
 • zazacada adını gêz diye biliriz. dersimlilere türkçesini sorsanız nehir kıyısını dolduran, düz, ince uçlarından süpürge elde ettikleri bu ağacın adını bilen çok az çıkar. bu kadar haşır neşir olup da asla bi süs bitkisi olduğunu düşünememek... iliğine kadar sömürüyoruz tabi bu ağacı. sanırım bu yüzden güzelliğini nadiren sergileyebilecek kadar dallanıp budaklanıyor.