şükela:  tümü | bugün soru sor
 • izmir'de yaşayan bir dövme sanatçısı.
  uzun zamandır yaptığı çalışmaları takip ediyorum, gayet özgün tasarımlara sahip ve yapı olarak kendine has değişik bir havası var. izmir'e ilk gidişimde yaptırmak istediğim minimal bir dövme için kendisini rahatsız edeceğim.*

  instagram hesabı için; https://www.instagram.com/ilginozdogan/
 • ara ara istanbul'a da gidip dövme yapardı ama vazgeçmiş artık. ben ki renkli dövme sevmezdim o kadar güzel çiziyor ki hastasıyım çalışmalarının. en yakın zamana bir izmir seyahati şart oldu sayesinde.
 • dövmelerini kopyalayan insanlara takılmaktan kendi işine odaklanamayan dövmeci. bugün storysinde ve postlarında gördüm bikaç adet.

  eğer dövmelerini kopyalayan insanlara takıldığı vakitleri çizgilerini geliştirmek için kullansaydı şu an çok daha temiz işler çıkartabilirdi. bu, sıçtığı bok daha karadenize ulaşmadan kendini kral ilan etmektir.

  kendisinin de bazı dövmeleri kopyaladığını biliyorum. bunu görmek zor değil. birazcık uğraş ve araştırma ile bunu çok rahat görebiliriz. bunu kendisinin yapmasına rağmen insanlara "kopyacı" demek aşırı egoistliktir. bi entry'im daha vardı. eva karabudak ile ilgili. bi dövmeciye ilk kez orada egoist demiştim ve sonra eva bana ulaşmış, sonrasında da tatlıya bağlamıştık olayı. eva, burada senden özür diliyorum. birebir dileyemedim belki. ama senden daha egoist insanlar varmış. neden biliyor musunuz? çünkü eva bile "alıntı yapmak normaldir, biz de zamanında yaptık" kafasında bir dövmeciydi. şu an kendisi dünyanın en iyi dövme stüdyosu bang bang nyc'e transfer olmuş bi dövmeci.

  ılgın, potansiyelinin çok yüksek olduğunu düşündüğüm, ne olursa olsun doğru yolda olduğunu düşündüğüm bi dövmeciydi. sağa sola "kopyacı" diyerek bulaşmasını doğru bulmuyorum. işine bakarsın. kim ne bok yerse yer. ve seni ilgilendirmez ılgın. ne zaman kendi işinin dışındaki olaylara burnunu sokarsın o zaman olduğun yerde sayarsın.

  seni o kadar ilgilendirmez ki, o an o ince çizgide bi tercih yaparsın. acaba ben kopyacılara mı çatsam, yoksa kendimi geliştirmeye mi baksam diye.

  hadi david cote, balazs bercsenyi ya da bi little andy ya da katvond olsan anlarım. her çalışman custom ve tertemiz olur. ama o da yok. sen daha sektörde dünkü çocukken, işine odaklanaman gerekir, insanlara çatman değil. ne zaman bokun karadenize ulaşır, o zaman söz hakkına sahip olursun. zaten eğer o mertebeye ulaşırsan senin işlerinin kopyalanmasına takılmazsın merak etme....

  ama emin ol, dövmeye kendini adamış biri olarak sana tavsiye edebileceğim tek şey; genç bir dövmeci olarak şu yaşlarda kendini dövmeye vermen gerekiyor. kim seni kopyalamış, kim seni kopyalamamışa değil. iyi değilsin, kötü de değilsin. ve senden binlerce iyi dövmeci var. kendini geliştirmeye bak derim.

  yine söylüyorum, kariyerinde sadece kendi yeteneklerini sorgulaması gereken bir dövmeci. dış etkenlere takılmadan. yoksa çizgileri yine aynı kalacak.

  ve daha bu yaşta, o kadar erken o kadar ego sahibi olmuş ki, çizgilerini geliştirmektense kendisini kopyalayanlara bok atmak onun için daha değerli olmuş. böyle devam ederse vasatın azıcık üstü olarak kalmaya devam edecektir.
 • en önemli aşamayı geçtim vücuduma hiç geçmeyen bir şeyi kazıyacak olan kişiyi buldum. uzun süredir instagramdan takip ediyorum.kendisini çok başarılı buluyorum. ne istediğimden tam olarak emin olduktan sonra kapısını çalıcağım. bir izmir yolculuğu beni beklemekte. ayrıca bence iyi bir sözlük okuyucusu*, buraya istanbul’a gelmeme kararından keşke vazgeçse ne güzel oluru iliştireyim.
 • bu yaşımda bildiğim bir şey varsa bu triplerde biriyle en başta hiç çalışmamak gerektiği. benim de müşteri olarak kurallarım şunlar şunlar diyip bir liste götürsem aynı saygıyı gösterir mi? hiiiiç sanmıyorum, müşterisine saygısı yazdığı şu kurallardan belli zaten. "1 ay dm'den bekle, çalışma stilimi kimse için değiştirmem, olmadıysa tekrar mesaj at n'apıyım". ayrıca dövme yaptıracağım ama yaptırdığım dövmeye dövmeci karar verecek? nasıl bir şey olacağından da dövmeyi yaptırmaya gittiğim gün haberim olacak? gitmişken de vazgeçsem beğenmesem hanımefendi problem çıkaracak? alınan randevu bile iptal edilemiyormuş, bildiğin rapor verilecek modunda. profesörlerde bu ego yok. değişik.

  edit: hayır, aman aman bir dövmeci olduğunu da düşünmüyorum. ben çok yetenekliyim, ben süperim, beni sorgulayamazsınız, her dediğim olur tamam mı tavırları aşırı itici.

  kuralları şunlarmış;
  • yalnızca instagram dm üzerinden randevu alıyorum
  • stüdyoya uğramalı görüşme yapmıyorum
  • tüm detaylara boy/bölge/fiyat yazışarak karar verip havale olarak kapora alarak randevu veriyorum
  • randevuya gelindiğinde tasarımı hazırlamış oluyorum, gerekirse üzerinde değişiklik yapıp dövmenize başlıyoruz
  • dövme öncesinde tasarımı göndermiyorum (içinize sindiriyorum korkmayın)
  • daha önce yaptığım veya yapılmış dövmeleri tekrar kopya çalışmıyorum, ancak esinlenilebilir
  • sanatçısıyla bütünleşmiş tarzları çalışmamayı tercih ediyorum
  • elimin yatkın olmadığını düşündüğüm tarzlar talep edildiğinde bu konularda ustalaşmış kişileri öneriyorum (geometrik,suluboya,sketch vb)
  • randevuyu genellikle haftaiçi için 2-3 hafta sonrasına, haftasonu için 1 küsür ay sonrasına verebiliyorum
  • isim,sonsuzluk işareti,imza,tarih gibi herkesin yapabileceği beni geliştirmiyceğini düşündüğüm dövmeleri yapmamayı tercih ediyorum, daha kişisel tasarımlar öneriyorum
  • sağlık dışı sebeplerle randevu iptallerinde çok anlayışlı değilim
  • mesajlara mümkün olduğunca ve sırayla dönüş yapıyorum, 4 haftadan sonra ne yazık ki instagram siliyor o kadar süre geçmişse tekrar yazabilirsiniz, kişisel algılamayın elimden bu kadarı geliyor ve sistemi değiştirmeyi düşünmüyorum
  • selam sabah içermeyen robotmuşum gibi direkt bu kaç para diyen kaba mesajları açmıyorum
  • stüdyoda/balkonda herhangi bir yerde sigara içilmiyor
  • yalnızca izmir'de dövme yapıyorum başka şehirlere artık gitmiyorum
  • stüdyoda kedimiz var kedi ile sorunu olanları kabul edemiyorum
  • +18
 • kaba saba, kendini çok ciddiye alan bir dövme sanatçısı. acilen bu azarlar mizacından kurtulup, müşterilerine düzgün muamele etmeli. bu kız gibi insanlar herkesten her koşulda saygı talep eder ancak aynı saygıyı kimseye göstermezler. bunları yazıyorum ama kendisini baya uzun zamandır biliyorum merak etmeyin.

  ayrıca dövmeleri iyi değil. kusura bakma ılgıncım.
 • ay götüm. triplere bak. sanki bana kalp cerrahı.
 • kendisini uzun zamandır takip ediyorum, tarzını ve çizgisini beğeniyorum. birkaç gün önce üç adet dövme yaptırdım.

  öncelikle herhangi bir maddi veya manevi bir bağlantım söz konusu değil ılgın özdoğan ile onu söyleyeyim. tamamen müşteri-sanatçı ilişkisi sırasında gözlemlediklerimi yazıyorum.

  ilk olarak gerçekten çok yoğun çalışıyor. kim kardashian'ın postuna gelen beğeni hızı kadar mesaj kutusuna mesaj düşüyor, bizzat kendim gördüm. dijital medya sektöründe çalışan birisi olarak ben bile günde 30-40 mesajla başa çıkamıyorken, onun bıkmadan tek tek yüzlerce mesajı okumasının 1 ay bile sürmesi gerçekten hızlı olduğunun kanıtıdır.

  kaldı ki dövmenin nasıl bir acil tarafı olabilir? beklersin, ulaşırsın bir şekilde yaptırırsın. hiçbir şekilde aylar geçmesine rağmen yanıt alamıyorsan da farklı bir kişiyi denersin. ilk etapta iki dövme yaptırmak istediğimi söyleyerek gitmeme ve ardından üçüncüsünü de istememe rağmen hiçbir şekilde tersleme vs gibi bir durumu olmadı. sadece yazı içermesini planladığım dövmenin üzerindeki modifikasyonları da gayet güzel bir şekilde o an uyguladı.

  dövme yaptırmaya gitmeden önce sözlükten hiç adını aramadım. yaptırdıktan sonra aklıma geldi. egoist denilmiş bu kısmını hiç anlayamadım doğrusu. sohbeti inanılmaz keyifli, isteklerimin hepsini dinledi ve tek tek çözüm önerileriyle geldi. sabırla boyutunu ve yerini ayarladı, bunları yaparken de en ufak oldu bitti triplerine girmedi.

  yaklaşık 1, 1.5 saat sürdü işlem. son derece hijyenik bir stüdyoda yapıyor dövmelerini. öncesinde ve sonrasında attığı bilgilendirici mesajlarla da gayet profesyonel birisi olduğunu sergiliyor bence. tavsiye ettiğim birkaç yeme-içme mekanını dikkatle dinledi, not etti, hatta bir tanesini deneyimleyip beğendiğini de sonrasında söyledi. hiç öyle zannedildiği gibi havalı, ben buraların kralıyım edaları yok kendisinde. insanların böyle düşünmesi de doğal çünkü yaptığı işte başarılı ve popüler.

  ben de bir tasarımcı olarak söyleyebilirim ki gayet temiz, üzerinde dikkatlice çalışılmış ve başarılı şekilde uygulanmış dövmelere sahip oldum. bu da beni haliyle çok memnun etti.

  ilerleyen dönem içerisinde mutlaka kendisine tekrar tekrar gideceğimden eminim. tek tavsiyem bu yoğun programını planlamasında ona kolaylık sağlayacak bir asistan alması. en azından bekleyen mesajları organize edebilir, randevuları ayarlar vs kolaylık olur onun adına.
 • göğüs dekoltesi seven dövme sanatçısı.
 • studyoya ugramali gorusme yapmamasinin sebebi evini studyo olarak kullanmasi olabilir. her ne kadar gunduz orda, gece evinde gibi bir olasilik mumkunse de, ben mashattanin onsekizinci katinda calisan bir profesyonel dovme sanatcisi gormedim misal. dukkan diye bir sey var, vitrin var, vergi levhasi var. bu gereksiz egoyla, ukala ve vasat ustu bir sanatci olmasina ragmen, instagramindan gozuktugu kadariyla yine cok iyi sayida is almaktadir gerci. kendi adina bir sirket acmadiysan hemen yarin kos ac ilgincigim, bu karisikligi birinin maliyeye filan sikayet etmesi vallahi yakindir, simdi entrylerden gordum de sevenin kadar sevmeyenin de cokmus cunku. (tanim: mavisehir soyaklarda bir dovmeci.)