şükela:  tümü | bugün
  • bileğinde bir dövme var, ne olduğunu anlayamadım; ama çok güzel geldi. ayrıca saçları filan bayağı güzel bir kadın.
  • izmir'de yaşayan bir dövme sanatçısı.
    uzun zamandır yaptığı çalışmaları takip ediyorum, gayet özgün tasarımlara sahip ve yapı olarak kendine has değişik bir havası var. izmir'e ilk gidişimde yaptırmak istediğim minimal bir dövme için kendisini rahatsız edeceğim.*

instagram hesabı için; https://www.instagram.com/ilginozdogan/
  • ara ara istanbul'a da gidip dövme yapardı ama vazgeçmiş artık. ben ki renkli dövme sevmezdim o kadar güzel çiziyor ki hastasıyım çalışmalarının. en yakın zamana bir izmir seyahati şart oldu sayesinde.
  • dövmelerini kopyalayan insanlara takılmaktan kendi işine odaklanamayan dövmeci. bugün storysinde ve postlarında gördüm bikaç adet.

eğer dövmelerini kopyalayan insanlara takıldığı vakitleri çizgilerini geliştirmek için kullansaydı şu an çok daha temiz işler çıkartabilirdi. bu, sıçtığı bok daha karadenize ulaşmadan kendini kral ilan etmektir.

kendisinin de bazı dövmeleri kopyaladığını biliyorum. bunu görmek zor değil. birazcık uğraş ve araştırma ile bunu çok rahat görebiliriz. bunu kendisinin yapmasına rağmen insanlara "kopyacı" demek aşırı egoistliktir. bi entry'im daha vardı. eva karabudak ile ilgili. bi dövmeciye ilk kez orada egoist demiştim ve sonra eva bana ulaşmış, sonrasında da tatlıya bağlamıştık olayı. eva, burada senden özür diliyorum. birebir dileyemedim belki. ama senden daha egoist insanlar varmış. neden biliyor musunuz? çünkü eva bile "alıntı yapmak normaldir, biz de zamanında yaptık" kafasında bir dövmeciydi. şu an kendisi dünyanın en iyi dövme stüdyosu bang bang nyc'e transfer olmuş bi dövmeci.

ılgın, potansiyelinin çok yüksek olduğunu düşündüğüm, ne olursa olsun doğru yolda olduğunu düşündüğüm bi dövmeciydi. sağa sola "kopyacı" diyerek bulaşmasını doğru bulmuyorum. işine bakarsın. kim ne bok yerse yer. ve seni ilgilendirmez ılgın. ne zaman kendi işinin dışındaki olaylara burnunu sokarsın o zaman olduğun yerde sayarsın.

seni o kadar ilgilendirmez ki, o an o ince çizgide bi tercih yaparsın. acaba ben kopyacılara mı çatsam, yoksa kendimi geliştirmeye mi baksam diye.

hadi david cote, balazs bercsenyi ya da bi little andy ya da katvond olsan anlarım. her çalışman custom ve tertemiz olur. ama o da yok. sen daha dünkü bokken, işine odaklanaman gerekir, insanlara çatman değil. ne zaman bokun karadenize ulaşır, o zaman söz hakkına sahip olursun. zaten eğer o mertebeye ulaşırsan senin işlerinin kopyalanmasına takılmazsın merak etme....

ama emin ol, dövmeye kendini adamış biri olarak sana tavsiye edebileceğim tek şey; genç bir dövmeci olarak şu yaşlarda kendini dövmeye vermen gerekiyor. kim seni kopyalamış, kim seni kopyalamamışa değil. iyi değilsin, kötü de değilsin. ve senden binlerce iyi dövmeci var. kendini geliştirmeye bak derim.

yine söylüyorum, kariyerinde sadece kendi yeteneklerini sorgulaması gereken bir dövmeci. dış etkenlere takılmadan. yoksa çizgileri yine aynı kalacak.

ve daha bu yaşta, o kadar erken o kadar ego sahibi olmuş ki, çizgilerini geliştirmektense kendisini kopyalayanlara bok atmak onun için daha değerli olmuş. böyle devam ederse vasatın azıcık üstü olarak kalmaya devam edecektir.
  • en önemli aşamayı geçtim vücuduma hiç geçmeyen bir şeyi kazıyacak olan kişiyi buldum. uzun süredir instagramdan takip ediyorum.kendisini çok başarılı buluyorum. ne istediğimden tam olarak emin olduktan sonra kapısını çalıcağım. bir izmir yolculuğu beni beklemekte. ayrıca bence iyi bir sözlük okuyucusu*, buraya istanbul’a gelmeme kararından keşke vazgeçse ne güzel oluru iliştireyim.
  • bu yaşımda bildiğim bir şey varsa bu triplerde biriyle en başta hiç çalışmamak gerektiği. benim de müşteri olarak kurallarım şunlar şunlar diyip bir liste götürsem aynı saygıyı gösterir mi? hiiiiç sanmıyorum, müşterisine saygısı yazdığı şu kurallardan belli zaten. "1 ay dm'den bekle, çalışma stilimi kimse için değiştirmem, olmadıysa tekrar mesaj at n'apıyım". ayrıca dövme yaptıracağım ama yaptırdığım dövmeye dövmeci karar verecek? nasıl bir şey olacağından da dövmeyi yaptırmaya gittiğim gün haberim olacak? gitmişken de vazgeçsem beğenmesem hanımefendi problem çıkaracak? alınan randevu bile iptal edilemiyormuş, bildiğin rapor verilecek modunda. profesörlerde bu ego yok. değişik.

edit: hayır, aman aman bir dövmeci olduğunu da düşünmüyorum. ben çok yetenekliyim, ben süperim, beni sorgulayamazsınız, her dediğim olur tamam mı tavırları aşırı itici.

kuralları şunlarmış;
    • yalnızca instagram dm üzerinden randevu alıyorum
    • stüdyoya uğramalı görüşme yapmıyorum
    • tüm detaylara boy/bölge/fiyat yazışarak karar verip havale olarak kapora alarak randevu veriyorum
    • randevuya gelindiğinde tasarımı hazırlamış oluyorum, gerekirse üzerinde değişiklik yapıp dövmenize başlıyoruz
    • dövme öncesinde tasarımı göndermiyorum (içinize sindiriyorum korkmayın)
    • daha önce yaptığım veya yapılmış dövmeleri tekrar kopya çalışmıyorum, ancak esinlenilebilir
    • sanatçısıyla bütünleşmiş tarzları çalışmamayı tercih ediyorum
    • elimin yatkın olmadığını düşündüğüm tarzlar talep edildiğinde bu konularda ustalaşmış kişileri öneriyorum (geometrik,suluboya,sketch vb)
    • randevuyu genellikle haftaiçi için 2-3 hafta sonrasına, haftasonu için 1 küsür ay sonrasına verebiliyorum
    • isim,sonsuzluk işareti,imza,tarih gibi herkesin yapabileceği beni geliştirmiyceğini düşündüğüm dövmeleri yapmamayı tercih ediyorum, daha kişisel tasarımlar öneriyorum
    • sağlık dışı sebeplerle randevu iptallerinde çok anlayışlı değilim
    • mesajlara mümkün olduğunca ve sırayla dönüş yapıyorum, 4 haftadan sonra ne yazık ki instagram siliyor o kadar süre geçmişse tekrar yazabilirsiniz, kişisel algılamayın elimden bu kadarı geliyor ve sistemi değiştirmeyi düşünmüyorum
    • selam sabah içermeyen robotmuşum gibi direkt bu kaç para diyen kaba mesajları açmıyorum
    • stüdyoda/balkonda herhangi bir yerde sigara içilmiyor
    • yalnızca izmir'de dövme yapıyorum başka şehirlere artık gitmiyorum
    • stüdyoda kedimiz var kedi ile sorunu olanları kabul edemiyorum
    • +18
  • kaba saba, kendini çok ciddiye alan bir dövme sanatçısı. acilen bu azarlar mizacından kurtulup, müşterilerine düzgün muamele etmeli. bu kız gibi insanlar herkesten her koşulda saygı talep eder ancak aynı saygıyı kimseye göstermezler. bunları yazıyorum ama kendisini baya uzun zamandır biliyorum merak etmeyin.

ayrıca dövmeleri iyi değil. kusura bakma ılgıncım.
  • ay götüm. triplere bak. sanki bana kalp cerrahı.
  • gördüğüm en ukala, en egoist dövmeci.
  • izmir'de garip şekilde abartılan, aşırı mükemmel, süper ötesi dövmeler yaptığı iddia edilen bir dövme sanatçısı. ne zaman dövme lafı geçse "ayhh ben ılgın'a dövme yaptırmak istiyorummmm" der biri muhakkak. istisnai bir duruma asla rastlamadım. bu kadar abartılacak çizimleri olduğunu düşünmüyorum öncelikle. çizimini mizimini geçtim, ayhh'cı diyenler kadar "azarlandık ey halkım unutma bizi" diye zırlayan bir tayfa daha var. düşünsene, insan gibi yazıyorsun, bunun azarını yiyorsun bi de. sen kimsin kardeşim, kimi azarlıyorsun yani.

dövmem şu şu şekilde olsun diyorsun, hanfendi çizimi bitirene kadar stüdyoya gelmeni bile istemiyor. mesajlara 1 ay sonra cevap veriyormuş zaten. türkan şoray misali kuralları varmış. prensip sahibi olmak, müşterin üzerinde tahakküm kurma hakkını vermez sana. yok öyle bir şey.

siz de bu kadar lafa neden böyle insanlara para kazandırıyorsunuz bilmem. şimdiye kadar hiçbir dövmecim tarafından azarlanmadım (ahdhdjf bunu neden belirtmem gerekiyorsa). en ufak soğuk, üstten bakan tutum yakalarsam dükkanın önünden geçmem. herkes insan olsun :d

asla kendisine para kazandırmam. zaten oldschool dövme seviyorum, minimal neyin yaptırmam orama burama. üzgünüm ılgın, azarlayabileceğin (!) bir müşteriyi daha kaybettin... ağla, zırla, kudur. ajjddjd