şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
2585 entry daha
  • mussolini tarafından dünyaya yayılan bir fikir akımının ismi faşizm ve bu akımın taraftarı anlamındaki faşist kelimesi italyanca asıllı olup 'demet, küme' anlamına gelir. matbuatta sıkça kullanılan fasikül kelimesi de aslında 'küçük demet' demektir. yani fasikül ve faşizm kelimeleri aynı kökendendir.
  • dücane cündioğlu hocanın dün gece izlediğim son videosu "dostluk" üzerine yapılmış muhteşem bir sohbetti. ve orada belirttiği üzere arapça'da nikahlı eş manasına gelen "zevç" kelimesi etimolojik olarak yunanca "zigon" kelimesine dayanıyormuş. bildiğimiz iç içe geçmeli zigon sehpa yani.
    bu nasıl bir kültürler arası etkileşimdir, şaşırmamak elde değil.
  • tarihte bir çok ülkenin, kültürün simgesi güneştir. bereketin sembolüdür. güneşe tapınma festivalleri yapılır, bu festivaller baharın geldiğini ve kışın durgunluğunun geçtiğini müjdeler. bazı dillerde güneş anlamına gelen hiaul, huul, yola, yuul gibi kelimeler mevcuttur. ingilizcedeki tekerlek kelimesi olan wheel buradan gelir. tekerlek eski zamanlardan beri güneşin sembolüdür. tekerleğin çomakları da güneş ışıklarını sembolize edermiş.
  • maganda kelimesinin etimolojik kökeni yoktur. leman çizerleri tarafından türkçeye kazandırılmıştır.

hesabın var mı? giriş yap