şükela:  tümü | bugün
  • konkordato komiseri
  • meslek olarak küre dünya haritası yapimi ve isciligi bunlardan biridir. ozellikle 1955li yillarda nasil yapildigini izlemeye doyamadim, isterdim boylesi bir meslegim olsun. merak edenler icin link: https://www.youtube.com/watch?v=4rwcwsn4hhi
  • uçurumun kıyısına gelip de atlamaya cesaret edemeyenlere "ablacım/abicim arkadan itmek x tl " mesleği . x tl çünkü bu fiyat sizin profesyonelliğinizle ve intihar edilecek mekanla doğru orantılı olarak artıyor.

sonra buna rakip olarak" intihar edecekleri yaşamaya ikna etmecilik" adlı bölümler açılır psikolojinin bir alt dalı olarak.

günümüz yaşantısı insanları giderek intihara meylettiği için ve çoğu kimse menfaate endeksli olduğu için ilk mesleğe talebin çok olacağı kanısındayım.
  • geçen hafta bir toplantıda eskiden birlikte çalıştığımız bir arkadaşımızı gördüm. adama selam verdim. kaza vesaire derken konu işlere geldi. ben yıllardır aynı işin içinde çekten çeke her ay aldığım parayla dönmeye çalışıyorum. hele ki amerika gibi bir yerde yatırım vesaire yalan!
    neyse bu herifçioğlu ile konuşurken, yeni kurduğu işi anlattı. bakın size şu kadarını söyleyeyim. 21 senedir akademik ve iş hayatı içerisinde her günüm her saniyem ingilizce düşünerek geçiyor. yani bu dili biliyorum sayılır. neyse adamın kendi işi ile ilgili anlattığı hiçbir şeyi anlamadım. bu anlattığı iş modeli nedir? neresinden para yapmış olabilir? adam ne iş yapıyor da kendisine ebay'i müşterisi yapmış anlamadım mk!
    ama birileri anlamış ki, adam venice beach denilen pahalı bir semtte ofisini tutmuş ve bu yazılımı geliştirip, konuyu newyorktaki yatırımcıların önüne açacakmış. çok sevindim adına dedim ve ofisten çıktım. ama sonra yolda düşündüm. ben neden böyle acayip fikirler ile bir şeyler üretmiyorum diye. ve eve kadar 40 mil araba kullanırken aklıma en acayip şeyleri getirdim, ama bir tane iş fikri gelmedi. ama elin oğlu internete giren insanların girdikleri saati bla bla ile çarpıp istatistiksel bir matematik hesabıyla program yapıp, ebay'i müşterisi yapmış. hem de buna isim bulmuş o domain boştaymış, eski bir datacı bulmuş adam işsizmiş! derken dağıldım ya! ben de hala türkiyeden lokum mu getirsem? yemeni çarık ayakkabı mı? diye internette geziyorum. cidden kendimi geliştirme zamanım geldi galiba!