şükela:  tümü | bugün
 • konkordato komiseri
 • meslek olarak küre dünya haritası yapimi ve isciligi bunlardan biridir. ozellikle 1955li yillarda nasil yapildigini izlemeye doyamadim, isterdim boylesi bir meslegim olsun. merak edenler icin link: https://www.youtube.com/watch?v=4rwcwsn4hhi
 • geçen hafta bir toplantıda eskiden birlikte çalıştığımız bir arkadaşımızı gördüm. adama selam verdim. kaza vesaire derken konu işlere geldi. ben yıllardır aynı işin içinde çekten çeke her ay aldığım parayla dönmeye çalışıyorum. hele ki amerika gibi bir yerde yatırım vesaire yalan!
  neyse bu herifçioğlu ile konuşurken, yeni kurduğu işi anlattı. bakın size şu kadarını söyleyeyim. 21 senedir akademik ve iş hayatı içerisinde her günüm her saniyem ingilizce düşünerek geçiyor. yani bu dili biliyorum sayılır. neyse adamın kendi işi ile ilgili anlattığı hiçbir şeyi anlamadım. bu anlattığı iş modeli nedir? neresinden para yapmış olabilir? adam ne iş yapıyor da kendisine ebay'i müşterisi yapmış anlamadım mk!
  ama birileri anlamış ki, adam venice beach denilen pahalı bir semtte ofisini tutmuş ve bu yazılımı geliştirip, konuyu newyorktaki yatırımcıların önüne açacakmış. çok sevindim adına dedim ve ofisten çıktım. ama sonra yolda düşündüm. ben neden böyle acayip fikirler ile bir şeyler üretmiyorum diye. ve eve kadar 40 mil araba kullanırken aklıma en acayip şeyleri getirdim, ama bir tane iş fikri gelmedi. ama elin oğlu internete giren insanların girdikleri saati bla bla ile çarpıp istatistiksel bir matematik hesabıyla program yapıp, ebay'i müşterisi yapmış. hem de buna isim bulmuş o domain boştaymış, eski bir datacı bulmuş adam işsizmiş! derken dağıldım ya! ben de hala türkiyeden lokum mu getirsem? yemeni çarık ayakkabı mı? diye internette geziyorum. cidden kendimi geliştirme zamanım geldi galiba!
 • ortaçağ'da 8. henry döneminde ve sonrasında kralın tuvaletçisi olmak önemli bir görevdi. bu kişi unvan sahibi olan soylulardan seçilirdi. ''groom of the stool'' adıyla bilinirlerdi. bu kişi krala özel yapılmış olan günümüz klozetlerinin işlevini yapan taburenin altındaki lazımlığını taşır, temizler, dışkısının durumunda anormallik olup olmadığını kontrol ederdi. aynı zamanda ihtiyacını gördükten sonra kralın temizliğini de de yapardı. bu görev tercih edilen bir işti. çünkü krala yakın olmak, dedikoduları duymak ve terfi etmek söz konusuydu.
 • (bkz: word robber)
  lügat için yeni kelime avcısı dilbilimci.