şükela:  tümü | bugün
 • evinin her önünden geçişimin gecesinde, "evini temizlediğim ve onun aslında ne kadar insancıl biri olduğunu keşfettiğim" konulu rüyalar gördüğüm, fazla farklı olmasından dolayı insanlarla iletişim sorunları yaşayan, şuanda gördüğünden çok daha fazla değer görmesi gereken, 2004 yilinin basinda hacettepe üni. devlet konservatuvarindan zorla emekliye ayriltilmis , halen bilkent üni. muzik bolumunde ders veren kıymetli müzik adamı.
 • büyük müzik dahisi.canımdan çok sevdiğim hocam.
 • hacettepe üniversitesi devlet konservatuvarı nın son on yıldaki rezalet yönetimine dayanamayarak bilkent üniversitesi konservatuvarına kaçmış olan türkiyenin değeri bilinmeyen fenomen lerindendir...
 • 1934 artvin doğumlu türk bestecidir. ankara devlet konservatuarının önce yaylı sazlar sonra kompozisyon bölümünde öğrenim görmüş, daha sonra devlet bursuyla paris école normale de musique'yi bitirip ülkeye dönmüş, okuduğu okulda öğretim görevlisi olmuştur. halen bilkent müzik ve sahne sanatları fakültesi'nde romantik ve çağdaş dönem müzik analizi derslerinin öğretmenliğini yapmaktadır.
  çok ilginç bir insandır. kültür olayının doruğundadır. ilgilenmediği konu, okumadığı yazar yok gibidir. hakettiği yere gelememiş isimlerden biridir. öğrencileri derse geldiklerinde her biri için ayağa kalkıp "merhaba" diyerek elini sıkar. biraz tanıştıktan sonra öper de. ders bitimlerinde öğrencilerine geldikleri için teşekkür edecek kadar mütevazıdır. öğrencilerinin sadece müzikle değil tarihle, resimle, felsefeyle de ilgilenmelerini ister ve buna göre dönem ödevleri verir. (mesela romantik dönemde avrupa'da siyasi durum) (ben yaptım) türkiye'yi, hala kim olduğunu anlamadığım "beyaz türkler" dediği kesimin bu hale getirdiğini söyler hep. kolonyalı mendil ve naneli strepsils takıntısı vardır. evinde tv, çamaşır makinesi, bilgisayar ve telefon (ev telefonu) bulunmadığına dair ciddi söylentiler vardır. haberleri gazeteden öğrenir, çamaşırlarını elde yıkar, kitap okuyarak bilgi edinir ve ona ulaşmak isteyen sadece gördüğü zaman ulaşmış olur derler... (bkz: dedikodu)
 • muammer sun ve cengiz tanç ile birlikte ahmet adnan saygun'un kompozisyon sınıfından mezun olmuş, çağdaş türk müziği bestecileri arasında piyano yazısı en başarılı olan besteci kişi.
 • 2006 itibarı ile ekşisözlük bilgileri kendine ulaşan kişi ;)
 • piyano eşlikli türkü düzenlemelerini çalarken çok büyük keyif aldığım, piyanonun bütün renklerini eşlik bile olsa ustaca kullanan çok önemli ama çook önemli dünya çapında bir türk bestecisi.çalarken, bu adam cayır cayır türk ekolü yapmış dediğim ve çalarken türklüğümü bana dahada bi hissetiren deha.kolbaşı türküsünün eşliğindeki aksak yerlerde piyano ile asma davul etkisi yaratmış ve beni benden almıştır.

  kendisiyle tanışıp ellerinden öpmek ve bağrıma basmak isterim ama kendisi ankarada dır. ankaralı arkadaşlar lütfen kıymetini biliniz.

  söz edilen türkü düzenlemeleri uygulamalar başlığı altında iki defter olarak yayınlanmıştır.bas ve piyano için yazılmıştır.ey piyanist kardeşlerim gidiniz okulunuzun kütüphanesindeki raflardan bulunuz ve çalınız .ilginç renkler bulucaksınız.

  uygulamalar birinci defter(devlet konservatuarı yayınları no.51. ankara 1970)

  1köroğlu yiğitlemesi
  2-emmiler
  3-güvercin
  4-ferayi
  5-yiğitleme

  uygulamalar 2. defter(devlet konservatuarı yayınları no.60.ankara 1972)
  1-yörükler yaylası
  2-osman paşa
  3-evlerinin önü
  4-kolbaşı
  5-yörük ali
  6 al yemeni
  7-estergon kalesi
  8-köroğlu
 • en bilinen eserleri mavi anadolu, siyah ve beyaz, küçük süvit ve üç soyut dans olan, türkiye'de bugüne kadar hiçbir şekilde hak ettiği itibarı görememiş, büyük teorisyen ve besteci.

  kendisi, ayrıca türkiye'de ve avrupa'da müziğe yeni başlayan hemen hemen herkesin kutsal kitabı olmuş olan meşhurtemel müzik kuralları kitabını türkçe'ye kazandıran şahıstır. orijinali fransızca olan kitabın çevirisini yaparken, birebir çeviriden kaçınmış, kendisi de birkaç konuya değinmekle kalmayıp eklemeler de yaparak türkiye'deki müzik insanlarına çok büyük bir iyilik yapmıştır.
 • türkiye' nin tartışmasız en iyi solfej hocası.

  müziğe başlanan ilk 3 yılda, solfej gibi müzisyenliğin bizim için enstrumandan sonra can damarını, onun gibi bir hocanın öğrencisi olarak geçirmek her zaman gurur kaynağı. öyle ki; 3 yılın sonunda konservatuvarda insanların adını bile bilmediği bilgileri öğrenmiş olursunuz.
 • cilgindir, delidir fakat, tartismasiz cok buyuk bir muzisyen, sanatcidir, ögretmendir kendisi. türkiyedenin müzik teorisi gurusudur. insan buyuyunce anliyo bazi seyleri derler ya, ilhan hocamin zamaninda sevmedigimiz, ya da cok garip buldugumuz ve bize asilamaya calistigi seyleri simdi daha iyi anliyoruz. ilhan hocayla 3 yil calisan bir birey, solfejin teorinin disinda, sanatin her dalinda kültür seviyesi fiskiran bi birey olur. haa kolay bi insan degildir kendisi, amma velakin, basarili ve azimli ögrenciyi herzaman sever, bazen adi bile yeter.