şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bağımsız yargımızın son kurbanlarından. henüz tam olarak kurban değil belki, fakat hakkında soruşturma açılacak kadar hatalı işler yapmış sanırım. özet geçelim: ismailağa cemaatini soruşturan savcı cihaner hakkında soruşturma açılmış. buyrun, bağımsız yargımızın bir cemaati ve bağlantılarını araştırmaya çalışan kendi mensubuna yaptıklarını görün:

  (bkz: http://www.milliyet.com.tr/…orusturma&kategoriid=24)

  --- alıntı ---

  cemaat araştıran savcıya soruşturma

  gökçer tahincioğlu ankara

  adalet bakanlığı, ismailağa cemaati’ni soruşturan ve 235 şüpheliyi kapsayan dosya üzerinde çalışan erzincan cumhuriyet başsavcısıilhan cihaner hakkında soruşturma başlatmış

  adalet bakanlığı’nın, ismailağa cemaati’ne yönelik soruşturma yürüten erzincan cumhuriyet başsavcısı ilhan cihaner hakkında idari soruşturma başlattığı ortaya çıktı. cemaat lideri mahmut ustaosmanoğlu ile istanbul büyükşehir belediye başkanı kadir topbaş ve bazı bakanların da aralarında bulunduğu 235 şüpheliyi kapsayan soruşturma dosyası üzerinde çalıştığı aşamada, adalet bakanlığı müfettişlerinin talebiyle telefonları dinlemeye alınan cihaner’le ilgili soruşturma halen devam ediyor. cihaner’in diğer savcılarla yaptığı özel nitelikli telefon görüşmelerinin bile soruşturma konusu yapıldığı anlaşıldı.
  erzincan başsavcısı cihaner’in ismi bir süre önce ismailağa cemaati’ne yönelik başlattığı operasyonla gündeme geldi. alınan bilgiye göre cihaner, 16 ile yayılmasını planladığı cemaat odaklı operasyonlara ilk olarak erzincan’da başladı. ancak soruşturmanın daha bu aşamasında çok sayıda ilginç olayla karşılaştı.
  cihaner’in, baskın yapılarak aranması talimatı verdiği çok sayıda ev ve işyeri için farklı savcılıklardan arama kararları çıkarıldı.
  cihaner’in verdiği arama talimatları yerine getirilmeden diğer savcılıkların arama talimatlarının yerine getirilmesi, cemaat odaklı baskınların büyük bölümünü sonuçsuz bıraktı. buna rağmen operasyonlara devam eden cihaner, uzun süre şüphelilerin telefonlarını dinletti.

  şüpheliler listesi
  telefon dinlemeleri sonunda, topbaş’ın da aralarında bulunduğu 235 kişiyi kapsayan “şüpheliler” listesi hazırlandı. cumhuriyet gazetesinin dünkü haberine göre, bu kişiler arasında eski orman bakanı osman pepe, eski enerji ve tabii kaynaklar bakanı hilmi güler, yenişafak gazetesi sahibi ahmet albayrak, “cübbeli ahme hoca” olarak bilinen ahmet mahmut ünlü de yer aldı.

  başsavcılık devrede
  listedeki isimlere yönelik 16 ile yayılacak operasyonlara başlanacağı aşamada da, erzurum cumhuriyet başsavcılığı devreye girdi. başsavcılık, soruşturmanın kendi yetki alanında olduğunu belirterek dosyayı erzincan’dan aldı. erzurum başsavcılığı, erzincan başsavcılığı’nın planladığından çok daha dar kapsamlı bir soruşturma yürüterek iddianame hazırladı ve şüpheli sayısı 13 kişiye düştü.
  bu gelişmeler yaşanırken adalet bakanlığı teftiş kurulu başkanlığı da ihbarları gerekçe gösterip cihaner hakkında soruşturma başlattı.

  fatih’te 2006’da bıçaklanarak öldürülen ismailağa camii’nin emekli imamı
  bayram ali öztürk’ün cenaze törenine çok sayıda cemaat üyesi de katılmıştı.

  telefonları dinlendi
  alınan bilgiye göre, erzincan cumhuriyet başsavcısı ilhan cihaner hakkındaki soruşturma bakan oluruyla başlatıldı. soruşturma kapsamında müfettişler, cihaner’in telefonlarının dinlemeye alınması için mahkemeden karar çıkarttı.

  savunma istendi
  emrindeki savcılarla yaptığı özel nitelikli telefon görüşmeleri bile dinlenen cihaner’in imza attığı cemaat soruşturması dahil, çok sayıdaki soruşturma ve işlemi soruşturma konusu yapıldı. müfettişler, cihaner’den bu konularla ilgili savunma istedi.

  görevden alacaklardı
  halen devam eden soruşturma sonunda adalet bakanlığı, cihaner için “meslekten ihraca” kadar uzanan disiplin cezalarından birinin verilmesi için hsyk’ya başvurabilecek. bakanlık aynı şekilde cihaner hakkında ceza yargılaması süreci de başlatabilecek. adalet bakanlığı, son kararname krizi döneminde, cihaner’in görevden alınması önerisinde bulunmuş ancak hsyk’nın yargı kökenli üyeleri bu öneriyi reddetmişti.

  --- alıntı ---
 • yanlis insanlari sorusturmus savci. akp ile uzaktan yakindan ilgisi baglantisi olabilecek insanlari sorusturmak munasebetsizliktir. hatta ergenekon diye bir sey varken sen ne diye baska bir seyi sorusturuyorsun ki? ne yapmaya calisiyorsun?
 • (bkz: ikram çamur)
 • görevini yapıp da tarikatler ile hükümetin içli dışlı ve illegal ilişkilerini ortaya dökmesi tehlikesi ortaya çıkınca, adalet bakanlığı'nın tasfiye etmeye çalıştığı, dinci basının "ergenekoncu" iftirasında bulunduğu, oysa geçmişte jitem'e dönük soruşturmaları cesurca gerçekleştirmiş, namuslu, dürüst insan.

  http://www.aksam.com.tr/…isi__jitem_avcisiymis.html
 • türkiye cumhuriyeti rejimini korumak ve kollamakla görevli cumhuriyet savcısı.

  irticai faaliyetlerde bulunmak, evlerde medrese eğitimi vermek, yoksul insanları mankurtlaştırmak türü cemaat faaliyetlerinin yanısıra rüşvet pazarlıkları, ihaleleler, komisyonlar, usulsüzlükler ve tehditlerle yol alan bir yapılanma olan nur terör örgütü'nü soruşturmuştur, ki elbet bu yüzden şimdi "görevi kötüye kullanmak, imar kirliliğine neden olmak, resmi belgede sahtecilik yapmak" iddialarıyla hakkında 26 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmış, hey maşallah. cemaat soruşturacak savcılar dikkat

  (bkz: fetokulli)
  (bkz: köstebek)

  ~ (bkz: kemal kılıçdaroğlu/#17609271)
 • (bkz: #17590695)
 • melih aşık ilhan cihaner'in yaşadıklarının bir kısmını, onun ağzından yazmış. okuyalım:

  --- alıntı ---

  türkiye’de birtakım insanların suçsuz yere hapis yattığını hatırlatırsanız iktidar kanadından anında itiraz gelir:
  - efendim lütfen yargıyı rahat bırakalım... yargıç ve savcılarımızın çalışmasına müdahale etmeyelim... adalet er veya geç tecelli edecektir...
  ne güzel bir uyarı... peki iktidar da yargıya aynı saygı içinde mi?
  bakalım...
  erzincan cumhuriyet başsavcısı ilhan cihaner, irticai faaliyetlerinden dolayı ismailağa tarikatı hakkında soruşturma başlatıyor. 23 şubat 2009 tarihinde soruşturma kapsamında 9 kişi gözaltına alınıyor. kısa süre sonra kendisini başbakan yardımcısı cemil çiçek arıyor. gerisini savcı cihaner şöyle anlatıyor:
  “cemil çiçek özetle, ‘cezanın alt ve üst sınırını, cezaevlerinin doluluğunu ve genel seçimler öncesi kendilerini siyaseten çok zorda bırakacağını’ söyleyerek gözaltındaki şüphelileri salıvermemi istedi. ben yasal gereğini yapacağımı söyleyerek konuşmayı sonlandırdım ve sorguya sevk ettiğim 9 kişi tutuklandı.”
  sonra ne mi oluyor? dava bir imzasız mektupla erzurum’un yetkisine sokuluyor ve tutuklular salıveriliyor. savcı cihaner hakkında 26 yıl hapis istemiyle dava açılıyor... cihaner’in hsyk’ya gönderdiği savunma dilekçesinden birkaç satır daha aktaralım:
  “...telefonlarımın dinlendiğini öğrendim. adliyemiz bilgi işlemcisine yaptırdığım incelemede bilgisayarıma ağırlığı amerika ve ingiltere’de olan adreslerden girildiğini tespit ederek tutanağa bağlattım. ankara’da bulunduğum bir sırada ‘teknik takip’ yapabilen bir araç tarafından izlendiğimi fark ettim.”
  adeta nazi almanyasında bir savcı gibi..

  --- alıntı ---
 • sürpriz bir kararla bugün evi ve makam odası polis tarafından basılarak aranan başsavcı!

  http://www.hurriyet.com.tr/…em/13807544.asp?gid=229

  hani atatürk dedi ya zamanında; "türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz" diye. malesef oldu işte. hem de gözümüzün önünde, hepimizin gözlerinin içine baka baka; herkesi korkutarak, sindirerek, en ufak bir utanma olmadan ve göğüslerini gere gere yapıyorlar. iktidarlarının tadını çıkartıyorlar; kendilerince geçmişin hıncını alıyorlar, güç bizde diyorlar, parayı istediğimize verir; istemediğimizi bitiririz; bizden korkmazlarsa içeri atar, sebepsiz aylarca süründürürüz diyorlar; korkun bizden diyorlar.

  biz izin verdiğimiz sürece varsınız diyorlar, müsade etmezsek nefes bile alamazsınıza getiriyorlar. arada baş kaldıran olursa herkesin önünde kahpece göstere göstere vuruyorlar. şimdiye kadar gelen herkesten daha fazla yediler, yedirdiler, baskı yapıp yıldırdılar.

  ama bir şeyi unutuyorlar, orada geçirdikleri günler artık daha sayılı; kimse unutmuyor bu yaşananları; millet belki sesini çıkarmıyor ama fırsat kolluyor indirmek için bunları. o gün de gelecek hiç merak etmeyin. ne demiş atalarımız, keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.

  hesap gününü sabırla bekliyoruz.
 • (bkz: osman şanal)