• bu müslümanlar her yerde aynı galiba ve alt right eğilimlileri (trump'ın çomar kitlesini) zıvanadan çıkartıyorlar.

ya arkadaşım... ülkende (somali'de) iç savaş olmuş, götü kurtarmak için kaçıp amerika'ya gelmişsiniz...

teşekkür edeceğine, utanmadan "amerika beklediğim gibi değildi, ben beyaz çitli masal gibi bir yer bekliyordum" filan diyorsun.

allah allah… haspama bak?
    bu ne cüret?
    bu ne yüzsüzlük?

amerikalı olsaydım ve şu lafını duysaydım sana kesinlikle yumurta atardım. ardından avustralyalı senatörün başına yumurta vuran çocuk kadar ünlü olurdum, zaten yumurta atıp haksız olan birine rastlamadım bugüne dek. birisi yumurta atıyorsa kesinlikle haklıdır :)

*

benim eleştirdiğim konu göçmen olmak falan değil. eleştirim şu:

farklı konservatif unsurların, birbirlerinin kültürlerini sevmemelerine rağmen ısrarla karşı tarafın alanına gidip karşı tarafı daha da azdırmaları. (aslında hıristiyanlar islam dünyasına gelmiyor, müslümanlar oraya gidiyorlar ve kültürlerini dikte ettirmek istiyorlar, yani tek yönlü seyahat söz konusu.) göçmenlerin kendilerini lord zannetmeleri. ve bu ekseriyetle müslümanlarda var.

bir nevi, konservatif takılmaya çalışan, bunu seçmiş halkın içine zorla girip kendini ve kendi değerlerini kabul ettirmeye çalışıyorsun. tabiatıyla konservatif taraf savunmaya geçiyor ve başlasın nefret suçları...

biz nasıl benzer kültürde olmamıza rağmen suriyelilerin terbiyesizliklerine sinirleniyorsak, batılıların ve hıristiyanların kendilerine göre oldukça farklı bir kültürden olan ilhan omar tipindekileri görünce çıldırmamaları mümkün değil. hem iç savaştan kaçmış, ona kucak açan ülkeyi itin götüne sokuyor. hem de yetmezmiş gibi ülkenin tüm kırılganlıklarına (11 eylül falan) laf sokuyor.

sonra "batıda sağcılık yükselişte" diyorlar. e ne olacaktı amk?

bir de beğenmedim diyor ya... valla çok sinirlendim ya. somali'ye geri dön o zaman, al-shabaab ile takılırsın. bu müslümanlar kendi ülkelerinde rahat durmuyorlar, ülkeleri mahvoluyor. sonra kaçıp gittikleri ülkede o ülkenin tüm değerlerine laf edip, değiştirmeye çalışıyorlar. bu dağdan gelip bağdakini kovmak değil de nedir?

11 eylül abd tarafından yapıldı diyor. hem de abd'de… o zaman öyle iğrenç bir ülkede ne işin var ?
    fikir beyan edebildiğine şükretsin, böyle bir şeyi başka ülkede yapsa silivri misali bir yerde yollanırdı. hem abd'nin bütün liberalist imkanlarından faydalan, ardından sana savaştan sonra kol kanat geren o sistemin altını kazmaya, o sistemin asıl sahiplerini eleştir. oldu.

yahu benim türkiye'den kaçıp, amerika'ya gidip şov yapma lüksüm var mı?
    adamların bütün dünyaya bakma sorumluluğu mu var?
    seni oraya zorla mı götürdüler?
    kendi kendine gitmişsin. beğenmediysen de altta meksika var, guatemala var, el salvador var... var oğlu var. oralara git. veya dön arap yarımadasına git.
    ülkene seni aldıysa oranın değerlerine uygun davranacaksın. bu ülkede (türkiye'de) de buraya gelen buraya uygun davranmak zorunda. beğenmiyorsan ya ülkende kalırsın ya da başka ülkeye gidersin.

liberalizm de böyle ılık götlü bir sistem işte. #85177064
    herkes kendi ideolojisini dayatana kadar liberalizmi kullanıp kenara atar.

insanları anlamak mümkün değil.

aslında iki saattir kızdığım şu; bu tip insanlar kültürler arasındaki tüm uzaklaşmalarda katalizör etkisi yaratıyorlar. tüm nefreti daha da körüklüyorlar.

dünyadaki ırkçılığın, islamofobinin artmasının nedeni tam olarak (zerre şüphem yok) ilhan omar tipi insanlar. omar'ın yaptığı liberalizm, demokratik hareket falan değil, düpedüz terbiyesizlik, hadsizlik. beğenmiyorsan gitme. beğenmeyip gittiysen de efendi ol, mevcut düzene saygı duy. dünyada yüzlerce ülke var. batı/hıristiyan düzenini sevmiyorsan, yönetimlerini sürekli eleştiriyorsan oraya gidip orayı değiştirmeye çalışmayacaksın. yallah arabistan'a tam kendisi için söylenmiş aslında.

ilhan omar ve onun gibiler dünyanın zıvanasını çıkaran hadsiz insanlardır. masum, demokrat veya liberal gibi gözüken; ancak farklı fraksiyonlar arasındaki dinamitleri ateşleyen yegane unsurlardır. çok tehlikeliler çok.
  • ulan harbiden de biz küçük amerika olalım derken amerika küçük türkiye oldu valla. 9/11 hakkında söyledikleri de bizim sivas tatsızlığı olayı. antisemitik söylemler, "dünyayı zengin yahudiler yönetiyor" hezeyanları, islamcı her yerde aynı.
  • su gunlerde amerika'nin dis politikadaki kirmizi cizgisi israil'i elestirdigi icin anti-semit olmakla itham edilen cicegi burnunda vekil. israil konusu dokunulmaz bir konudur. israili elestirmek esittir yahudi karsitligidir. bu ulkenin demokrati da cumhuriyetcisi de israil sevdalisi politik gruplardan surekli bagis alirlar. bireysel silahlanmayi elestirirseniz cogunlukla cumhuriyetcilere, genel saglik sigortasi kotu derseniz demokratlara koyar, ama israili eslestirirseniz iki partiden de uzerinde antisemit yazan tokat yersiniz.

simdi bu carsamba gunu temsilciler meclisi anti-semitizmi kinayacak bir bildiriyi oylayacakmis. aslinda kinanacak olan kendisi. henuz gundemde yok ama israil elestirini surdurdugu takdirde komisyonlardaki sandalyesini kaybetmekle karsi karsiya kalabilir. bir otesi de 2020 icin parti destegini kaybetmesi ve muhtemelen meclis disi kalmasi olacaktir. kolay degil tabi, heyecanli, tecrubesiz, bu tur konularda yaninda durabilecek birilerini bulmadan ortaya cikmak zor, mecliste hepi topu iki sene suren var, bisiler yapmak istiyor ama bu tarz konular aceleye gelmez. cok iyi planlama yaparak cikis yapmasi lazim, yoksa boyle dimdizlak ortada kalir.
  • temsilciler meclisi'nin, ermeni soykırımı yasa tasarısına demokratlardan karşı oy veren tek isim.
  • pek çok, amerika'ya sığınmacı olarak getirilmiş somalililili ve onların nesli gibi son derece sinsi, aklı fikri çakallıkta, 'biz de müslümanız bradır, allah, kitap, seccade' deyip her türlü sahtekarlığı yapan, özellikle amerikan'nın herşeyi para ile ölçeklendirme alışkanlığını felaket kapmış, düşük ahlaklı somali toplumunun doğal bir temsilcisi. bir vaadi ve istikbali yoktur, unutulur gider...
  • ilk başörtülü müslüman abd milletvekili. üstelik somali'li ve siyahi.
    müslüman bir bacımızın mv olmasına sevinmiştik ama o, görevini yanar döner şekilde, adeta bir trol-ergencesine yürüttü çoğunlukla. ermeni, yahudi, suriye, lgbt vs konularında bu duruma örnek çok. yukarılarda belirtilmiş, hayatı da çok ilginç gelişim göstermiş zaten.

şimdi gündeme geldiği olay da, abd'nin ifade özgürlüğünün, ırkçılığının, iki yüzlülüğüünün hangi duruma geldiğine iyi bir örnek oldu.
    israil'i eleştirdiği sebebiyle dış ilişkiler meclis komitesinden ihraç edilmiş, yapılan oylama ile.
    eee abd kur'an yakılmasına, sözüm ona ifade özgürlüğü derken bu ikyüzlülük ne?
    özetle, abd'nin ifade özgürlüğü ve ırkçılık karşıtlığı, bu olayda israil'e dokunana kadar.
  • fbi araştırmasına göre yeşil kart alabilmek için abd'de yaşayan öz kardeşi ile evlenmiş.

kaynak

dini nikahlı eşi ile yaşıyormuş, geçen yıl kardeşinden boşanmış ve şu an danışmanı tim mynett ile birlikte.
  • trump'ı gıcık eden bir abladır kendisi
  • ozel hayatiyla da tartisma yaratmis somali asilli siyasetci. ılk kocasindan iki cocuk dogurmus, ikinci kocasiyla evlenmis, ki trump'a gore ikinci kocasi erkek kardesi, ondan da ayrilip ilk kocasina geri donmus ve ucuncu cocugu dogurmus ustelik resmi olarak bosanmadan diger kocasiyla evlenmis vs vs. bir de iki kocasiyla ayni karede bir fotografi var. muslumanlik, bas ortusu vs derken garip garip iliskiler. su abd'deki musluman araplari ve afrikalilari cozebilene ask olsun.
  • ekşicilerin yerden yere vurduğu ama ermeni soykırımı yasa tasarısına demokratlardan karşı oy veren tek isim.
hesabın var mı? giriş yap