şükela:  tümü | bugün
 • http://www.imctv.com.tr/…-tutuklu-ilhan-sami-comak/

  "hüküm yok ama 20 yıldır cezaevinde. bu süre zarfında toplam 3 roman ve birçok şiir kitabı yazdı. ilhan sami çomak, bundan 20 yıl önce örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklanarak 2000 yılında müebbet hapis cezasına çarptırıldı. çomak’ın cezası aihm tarafından hak ihlali olarak karşılandı ve yeniden yargılanması istendi ancak çomak için halen bir karar verilmiş değil."
 • böyledir.
 • "bugün yağmur yağacak
  bugün dönüp dönüp güneşe
  ağzım ter ağzım günah ağzım derken
  küfür akacak
  mecnunluğun ilk şartıdır bu
  geceyi yıldız düşüneceksin
  taşları sıkıntıyı bileceksin
  kendini tarifsiz kendini güzel
  kendini tüketeceksin
  ben böyle yaptım. iyi doğdum."
 • "ben ki kürdüm
  tüm hayvanların yalnızlığını taşırım dilimde
  ağzım! çocuğun elindeki kırık kalemle
  beni isyanlara yaz
  beni çizgiye kafiyeye
  kilisedeki çan sesine
  beni ağzım tüm kadınların üşüyen yerine yaz
  ağzım tut beni
  öp beni.."
 • bugün tutukluluğunun devamına karar verilen 21 yıllık tutuklu bölücülükten müebbete mahkum olmuş, davası aihm'de adil yargılanmadığı gerekçesiyle dönmüş. 21 yaşında üniversite öğrencisiyken girdiği hapiste şimdi 42 yaşına gelmiş, bazı yaşıtlarının çocukları şimdi üniversite'ye başlıyor. kürt. o yüzden de birkaç kişi hariç kimse hikayesini yazıp böyle uzun tutukluluk olur mu demiyor.
 • kendisi icin biseyler yapilmasi gereken insan. hic bir sucu ve suc hukmu yokkken 21 yildir icerde.(bkz: pardon)
  bonus: (bkz: turkiye'den siktir olup gitmek)
 • radikal'e göre orman yangınına sebep vermekten beraat etmiş kişi. dezenformasyonda sınır yoktur, katillerin 5 yıl yatıp çıktığı ülkemizde yaş kesen baş keser goygoyuyla yaşadığı adaletsizliğe alkış tutulur.
 • yılmaz özdil'in kahırdan kanser olduğunu iddia ettiği askerler kadar dramatize ederek anlatmadığı, köşesine taşımadığı olay. çünkü kendisinin bilmediği şey; özel yetkili mahkemeler ile dgm'lerin bir farkı yoktu. komik ve saçma sapan gerekçelerle insanları örgüt üyesi yaptılar. neyse, uludere katliamı için öyle vicdansız bir yazı yazan adam neticede. çok şey beklememek gerek.

  orman yangını iddiasından beraat etmiştir kendisi. avrupa insan hakları mahkemesi de türkiyeyi tazminata mahkum etmiştir bu şairin davası ile ilgili.

  ceza evinden kitap çıkarmaya deva etmektedir. adil yargılanmadığına kanaat getirilmesinin üzerine 15 yıl geçti. aihm'in türkiyeyi mahkum etmesinin üzerinden de 9 yıl.

  yasalar değişti ama gazeteciler, empati duygusundan yoksun insanlar ve devlet değişti mi bilmiyorum.
  1 mayıs'ta konserde saz çaldığı için sorguya alınan insanlar var bu ülkede. ağır işkence altında bazı polis fezlekelerini imzalamak zorunda kalındığını öğrenip yılmaz özdil'in kahırdan kanser olmasını diliyorum. olunabiliyorsa tabi o da.
 • 22 aralık saat 10:00'da davası varmış çağlayan'da.

  toplanıp gitsek ne bileyim...

  öğrenciyken alınıp suçu konmadan 21 yıl yatırılmak nedir ya?

  istanbul üniversitesinde 21 yaşında öğrenciyken alınıyor. 21 yılda bir karara varamıyor mahkeme. len müebbet bile bitiyor normalde bu sürede.

  belki kamuoyu oluşturulur ha!
 • gençliği elinden alınan adam.

  gencecik bir çocukken, adına kabaca devlet dediğimiz korkunç bürokrasinin karanlık dehlizlerinde, dilekçelerin, cübbelerin, yakaların, kalemlerin, ilmühaberlerin, parmaklıkların, kara betonların arasında tek başına kalmış, bir bebekten bir katil yaratan karanlık ile yüzleşmiştir.

  biri ile sevişmek, bir gece içip sapıtmak, denizi seyretmek, kalabalığın arasına karışmak, bir ağaca tırmanmak, teknede giderken elini suya sokmak, dipten kum çıkarmak, sınav öncesinde king partisiyle sabahlamak, otobüste bir kıza aşık olmak, gece kokoreç yemek, sabah birisine sarılarak uyanmak nedir bilmeyecek. hepsi hapisten önceki günlerin anıları olarak kafasında paslanacak bir bir. düşünemiyor insan daha fazla, ruhu daralıyor. ama o 20 yıl boyunca yaşadı bununla ve devam ediyor yaşamaya.

  sol memesinin altındaki cevahir kararmamış ki hala bir şeyler yazıp tutunuyor yaşamaya. dayan ilhan sami çomak. denizler seni bekliyor.