şükela:  tümü | bugün
  • lösemi hastalarının yaşama şansını en çok artıran bağış türü.

ilik bağışlarken, tıpkı kan vermek gibi, sizden eksilen bir şey olmaz.
    vücudunuzdaki sağlıklı ilikler tekrar çoğalırlar.

acı çekmeden ilik bağışlayabilirsiniz. hayatınızdan birkaç saat ayırarak, birinin tüm hayatını kurtarabilirsiniz.

detaylı bilgi için tıklayınız.

gizem çınar lösemi'yi anlatıyor.
  • en yakın zamanda yapacağım işlem.
  • yapmaya karar verdiğimde hamile olduğumu öğrendiğim için ertelediğim bağış.

şimdi hazırım. daha evvel bağışta bulunan yazarlardan her türlü bilgilendirmeye açığım. paylaşımlarınız benim için çok önemli
  • talasemi, lösemi gibi lanet hastalıkların tedavisi için kullanılan tıbbi yöntem için gönüllü olma. nasıl olunur? kızılay merkezine gidilir ve "ilik bağışında bulunmak istiyorum" denilir. doktora çıkılır doktor gerekli bilgileri verir işte nakil olma ihtimali olursa diye.

ben de iki hafta önce türkök'e bağışta bulundum. bir kaç tüp kan aldılar bir iki bilgi verdiler ve bitti. pek olmazmış, ihtimal düşükmüş ama bir can bir candır. umarım buna ihtiyaç duymayız lakin eğer birisi bu nakli gerektirecek bir hastalığa yakalanırsa dörtnala koşa koşa giderim.
  • degisen kok hucre alablime yontemi ile sadece bir kac gun boyunca bir miktarda kan vererek, cok ama cok dusuk bir olasilikla dahi olsa bir kisinin hayatini kurtarmaktir. gozlemleyebildigim kadari ile cok uluslu devletler ozellikle bu yapilarindan yararlanarak farkli irk ve milletlerden de olabildigince donor saglamaya calismaktadirlar.
  • insanlarımız konuda hakkında yeterli bilgi sahibi değil.

ben de ilik naklini kemiklerin içinden operasyonla ilik alınıp bu şekilde hastaya nakil yapılacağını düşünüyordum ve hem ameliyat olma hem de acı korkusuna kapılıyordum.

fakat araştırdıkça gerçekte olayın bu şekil olmadığı, aslında çok basit bir kan verme işlemi olduğu öğrendim.

geçen sene mart ayında kan örneğini kızılay'a verdim. fakat bu süre zarfında ne arayan oldu ne de soran. sebebini de bilmiyorum.

toplum olarak bu konuda duyarlı olsak da çok kolay bir şekilde birçok insanın hayatına katkı sağlamış olsak.
  • bu konuda ben de cahilim çok fakat şurada da seslenildiği üzere donör az, ihtiyaç çok: #71244256

edit: kök hücre bağışı hakkında