şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu sabah üyesi olduğum bir grupta okuduğum gönderiyi aynen yazıyorum.

''merhaba arkadaşlar benim babam lösemi ve dünyada sadece 1 kişinin iliği uyuyor.bu kişide türk ve kim olduğu kızılay'da gizli ve bu kişi ilik vermeyi kabul etmiyor ben bu kişiyi nasıl bulurum ? ''

tabi ki kişinin kendi kararı fakat ulan kolunu, bacağını istemiyorlar senden diye isyan edesi geliyor insanın. ilik verme konusunda hala bu kadar cahil olmamız beni kahrediyor. ne yapılabilir bilmiyorum bu kişi için ama lütfen güzel bir sonuç olsun.
  • bundan tam 7 yıl önce firmamızın kurucusu, eski genel müdürümüzü kaybetmemize sebep olan olay. bunu yapan da öz kardeşi.
  • belki kızılay'dan biraz ısrar etmesi istenilebilir. ulaşmanın, hastanın durumunu anlatmanın, prosedürün zarar vermeyeceğini anlatmanın bir yolu olmalı.

insan ihtiyaç halinde olunca karşı tarafın çekincelerini önemseyemeyebiliyor.

evet senin ihtiyacın çok acil. kimse babasının canı yansın, hasta olsun istemez ama buna isyan ederek değil daha anlayışlı davranmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

sizin için çok rahat bir prosedür gibi olabilir, ama insan biraz internette araştırma yapınca az da olsa tırsıyor.

umarım en yakın zamanda vermeye gönüllü bir donör bulunur.
  • uyacağını bilsem şu an gider veririm.
    bu kadar insanlık onurundan nasiplenilmemiş olur mu ya? sabah sabah alt üst oldum berbat hissediyorum.birine hayat , umut olmaktan niye kaçırılır anlayamıyorum.böyle yapıp kızkardeşini ölüme yollayan bir kahpeyi biliyorum gerçi.
    ilik uyumunu bilemem de kan grubum 0 rh negatif bu vesile ile yazayim.ankara da yaşıyorum.ihtiyaç olursa lütfen mesajdan ulasin.

edit: bu kadar olur, bir arkadaşım haberdar etti, yarim saat evvel, kan vermeye gidiyorum .bir çocuğa hem de. cok mutluyum.
    yine edit: kanı verdim fakat daha fazla gerekiyor arkadaşlar, çocuk gazi hastanesinde ve ameliyatı ciddi, 6 saat sürecek, pzt ye kadar süre var. ilgilenen olursa numarasını veririm.
  • kargaya bokun keferet demişler gitmiş denizin ortasına sıçmış.
  • tıbbi etik var yhhaaa güldürmeyin adamı ne kadar ilkelsiniz olum ahahaa diye eşek sikmiş gibi gülen denyoların tez zamanda babası annesi ya da evladı vasıtasıyla yaşamasını istediğim durum.

bakalım o zaman da böyle sik salağı gibi gülüp burada etik kasabiliyor mu.

boku şifa olsa denize sıçacak o insana(!!!) gelince. çok merak ediyorum nasıl bir gerekçesi var ki kurtarabileceği, hem de dünyada sadece kendisinin kurtarabileceği bir insanın hayatından daha önemli...

edit şart oldu, yanlış anlaşılmak istemem. asla demiyorum ki adam bulunsun ve kafasına silah dayansın. donörün anonim kalması bu açıdan önemli zaten, adamın kafasına silah da dayarlar. evet anayasal hakkıdır da, buna da kimse bir şey diyemez. e iyi de sen bu veri tabanına kayıt olmuşsun, bildiğim kadarıyla kimse bu veri tabanına bilgisi dışında kayıt olmaz. yine bildiğim kadarıyla iliğin bağışlanmasıyla ilgili tıbbi bir engel varsa kızılay bunu da söylüyor. e geriye sadece donörün paşa gönlü kalıyor. iliğin ne kadar zor bulunan bir şey olduğunu bilmeyen adama kolaydır anayasal haktır deyip geçmek. evet anayasal hak, etik, hepsine tamam da adamın birisi uff olacak diye diğerinin ölümüne razı geliyor, buna da kimse lütfen insanlık demesin. ben kandan, kesikten, iğneden, ameliyattan ölümüne korkarım, ağrı kesici iğneyi mümkünse genel anestezi altında almak isterim falan. ama iliğim birisiyle eşleşsin, bağıra bağıra da olsa veririm o iliği - ki hayatımın en büyük korkularından birinden bahsediyoruz, eşek kadar iğneyle omuriliğine girecekler...
    allah kimseyi sevdiklerinin can derdine düşürmesin.

büdüt: aldığım uyarlara istinaden düzeltme gereği olan diğer bir konu ise kemik iliği toplanması yöntemi. öğrendim ki kemiğe direkt girilerek yapılan toplama işlemi artık neredeyse hiç kullanılmıyormuş. bunun yerine sizi diyaliz benzeri bir düzeneğe bağlıyorlar, bir kolunuzdan kan almaya başlıyorlar ve kemik iliği bu kandan toplanıyor. işlemden geçen kan ise size diğer koldan aynı anda veriliyormuş. işte bu kadar basit!! kan vermekle neredeyse aynı. vahim olan ise prosedürün değil bu kadar basit olduğunu, ne olduğunu bile kimsenin bilmemesi. allah bilir insanlar nasıl toplama yöntemleri tahayyül ediyorlar ve sırf bu yüzden kurtarılabilecek kaç canı kaybediyoruz. tez zamanda insanlar bu konuda bilinçlendirilmeli!

bu başlığa konu olan insan için ise görüşlerim hala aynı. herkes üzerine basa basa bağışlamak zorunda olmadığını bir güzel anlatmış. da buna kimsenin itirazı yok. sen donör olmuşsun, form doldurmuşsun ve kan vermişsin ve bunların hepsini gönüllü olarak yapmışsın. sonrasında eşleşme çıkınca "ay yok ben yapamam uff olur". kimse donör ol diye kafana silah dayamadı lan şuursuz, madem vermeyeceksin neden donör olup milleti umutlandırıyorsun, dahası kahrediyorsun??!! kan vermek kadar kolay bir işlemle hayat kurtaracaksın, onun yerine hasta yakınlarına diyorsun ki "yakınınızın hayatını kurtarabilecek, onu size bağışlayacak şey bende var ama keyfim yetmediği için vermicem, bu benim hakkım, kimse zorlayamaz tımam mıaa!!??" evet zorlayamaz ve evet ne olursa olsun kızılay asla ama asla bu insanın (!) bilgilerini kimseyle paylaşmamalı. ama birileri bu şuursuza öğretmeli ki kimsenin umudu oyuncak değil, öyle keyfine göre oynayamaz!!
  • insanlık bitmiş dedirten başlık
  • kimse kusura bakmasın ama düpedüz orospu cocuklugudur.

başka bişey değil.
  • sebebi illaki vardır.

o değil de dünyada sadece 1 kişinin iliğinin eşleştiği nereden anlaşılıyor onu anlamış değilim.

edit: olası ilik naklini kabul ederek kan vermiş olanların bilgileri kızılay gibi merkezlerde muhafaza ediliyormuş. devletler gerektiğinde bu merkezlerle bilgi alış-verişinde bulunuyorlarmış. ondan dolayı dünyada sadece 1 kişide bulunuyor denmiş.