şükela:  tümü | bugün soru sor
  • genelde suyuna giden insanlarda, kolaylıkla uyum sağlayabilmek açısından söylenen yalanlardır. mesela ilk buluşmalardan birinde;

- ya ne o öyle holigan gibi takım tutmalar... sen takım tutuyo musun?
    + ya tutuyorum da, öyle maçlarının özetlerine bakarım sadece... bi' de milli maçlar işte...(yalana gel. hayvan gibi izliyorum. tribünde bağırmaktan sesim kısılıyor. tv'de maç izlerken sinirden tespihi fırlatıyorum ekrana).

ya da;

- ya şu *iktir et! çok güzel bi' kitap. sen okudun mu? okumadıysan sana vereyim?
    + ya okumadım ama güzeldir tabii. bi' ara alırım senden... neden olmasın... (lanet boş bir kitap... ticari amaçla yazılmış bi' paçavra...)

burada maksat yalan atmak değildir de, uyum sağlamaktır. o an nedense acımasız, fanatik düşüncelerini gizlemek istersin. bazen arkadaş, akraba ziyaretlerinde de olur bu tarz şeyler. mesela bir defasında böyle bir ziyaret esnasında başıma şöyle bir şey geldiydi: yemekteyiz ve mantarlı bir yemek vardı önümde. ben de mantarı hiç yiyemem. ama bir an ne olduysa, yemeği seyrederken sorulan yoksa sevmez misin lafına "yooo, severim" dedim. neyse biraz biraz yemeye başladım ama ı-ıh gözlerim kaymaya başladı. midem alt-üst. mahvoldum ve yiyemiyorum. midem kabul etmiyor. neyse, o hırsla yemeğe çalışırken kustum sonunda. ve iyice içine ettim ortamın.

o yüzden eninde sonunda götte patlayan yalanlardır bunlar diyebiliriz.
  • hemen hemen "aslında" ile başlayan ve "ama" ile ikiye bölünen kelimelerde saklı yalanlar bütünüdür.
  • + hiç biriyle öpüştün mü ?

- ne alakası var ki şimdi hayatım durduk yere ? ( vakit kazanılan, ulan şöyle dersem ne olur böyle dersem ne olur diye saliseler içinde kafada düşünülen olasılıkların evresi)

+ ya öpüştün mü öpüşmedin mi cevap ver * .

- öpüşmedim kuzu elbette ya. insan bence doğru insanı bulana kadar da öpüşmemeli. mesela seni gördüm, dedim tamam ! bu işte, hayatımın kadını buu ! ( yapacağın felsefeye senin bile lanet ettiğin bölüm)

gibi örnekleri de içerebilen yalanlardır. yiyorlar hala o ayrı.
  • - şu trip atan kızları da hiç anlamıyorum!
    (6 ay sonra..)
    - sen bunu yaparken sorun yok,ben trip atınca sorun öyle miii?
  • tek eşliliğe inanırım.
  • seni seks objesi olarak görmüyorum tek eşiliyim hem ben biliyon mu
  • aslında moğolistan hükümeti tarafından dünyadaki bütün yörük çadırlarını yakmak üzere görevlendirilmiş bir itfaiye eri olduğunuzu söyleyemeyip tansaş'ta kasiyer olduğunuzu söylemek zorunda kalmaktır. yeri geldiğinde dişsiz koyununuz dilara ile geceleri 200 feet yüksekliğe kadar rüzgarın yardımı olmadan çıktığınızı söylemek istersiniz ama nafile... gerçek kimliğinizi biraz da olsun saklamak ve karşı tarafa sempatik gözükmek amacıyla oturduğunuz bir kafede beyaz yalanlar söyleyerek tavşanlı leblebisi yemek zorunda kalırsınız.
  • +ben mala, mülke, paraya hiç önem vermem. :))

3 ay sonra

+hofff bi araba alamadın berkecan minibüslerde süründürüyosun beniii. ://
  • "son anda bir işim çıktı ondan geciktim."
    özetle, "2 saatte anca hazırlandım ama havalara da girmeni istemiyorum"
  • -ben doğallıktan yanayım.

bir zaman sonra

-şu saçlarını sarıya boyatsana.