şükela:  tümü | bugün
  • olmamasi gereken bir sey! hep, yok "sevgi fedakarliktir" "ask fedakarliktir" bir iliskiyi yurutmek fedakarlik gerektirir derler ama cok yanlis. cunku, fedakarlik her zaman mutlak sekilde bir seyleri alir goturur iliskiden. bu, bir kere yapilmis fedakarlik olsa bile izi asla silinmeyecektir ve degisik firsatlarda su yuzeyine cikacaktir. ama bir de devam ederse, hemen olmaz, bugun olmaz ama fedakarliklar artikca, mutlak sekilde kotuye ve sona gider.

fakat bunu egoist bir acidan demiyorum, ne ben ne de karsimdaki fedakarlik yapmamalidir.
    ne biri, fedakarlik etmeden digerini fedakarlik etmeye zorlayacak duruma sokacak, ne de digeri.

oyle bir iliski, oyle bir ortam olmasi lazim ve oyle birini bulmak lazim ki, insan fedakarliga gerek kalmadan iliskiyi yurutebilsin.

(bkz: soul mate)
  • bu fedakarlıklar karşılıksız gibi gözükse de, içte hep bir boşluk bırakırlar. eğer uğrunda fedakarlık yapılan kişi bu boşlukları görüp de doldurmak için çaba harcamazsa çok büyük acılara, karşı tarafa zarar vermelere yol açabilirler.
  • neden illa fedakarlik olmak zorundadir ki? iliski dedigin diger seylerden kacis noktan gibidir onda da fedakarlik vs gerekiyorsa ne gerek var.
  • ilişki bittiği anda, özellikle de fedakarlık yapmayan kişi tarafından bitirilmişse insanın içine oturan, daha da yıpranmasına neden olan şey.
    tamamen gereksiz.
  • yapılan o kadar fedakarlığın üstüne karşılık alamadığını görüp de kendiniz fedakarlık yapmamaya çalışsanız onu da başaramazsınız. çünkü fedakarlık için sevgi gerekir. sevgi varsa da fedakarlık olur. bunu bilmek bile karşıdan fedakarlık göremeyince ölüm gibi olur.
  • iliski yasanacaksa iki kalp ve zaman gerektirir. eger birey iliskiye girmeye karar verdi ise işte fedakarlığın en buyuk iki tanesini yapmıştır.kalbini ve zamanını sunmuştur. insanı uzen bunların kullanılması, harcanması olacaktır, ötesi fedakarlık değildir, boştur.
  • eger kisi karsisindakini gercekten seviyorsa zaten yapilan fedakarliklarin cogu zaman lafi bile edilmez ve karsindakinin mutlu oldugunu gormekten duydugu hazzin yaninda kendi endiseleri cok kucuk kalir..
  • klasik bir tanımın yanında gülden aydın'ın fikret senes'le yaptığı röportajındaki bir yorum çok büyük bir saptama...

- esiniz bedii bey sizi cok kirmis ?
    - hem de nasil. buyuk bir sok yasadim. cok buyuk bir ask vardi. cok fedakarlik yaptim. yeniden bir insan yarattim ve milyoner ettim. nerede yanildigimi cikarmaya calistim. seneler sonra bunun cevabini bir tiyatro oyunundan aldim: bir kadını seneler sonra kocası aldatıyordu. kadın nedenini soyledigi an, buldum, buldum diye bagirdim. piyeste doktor koca
    zengin oluyor ve asik oldugu kadin icin karisina ayrilmak istedigini soyluyor.
    kadin yakin arkadasiyla dertlesirken soruyor: -nerede yanlis yaptim?
    arkadaşının cevabı birçok kadının problemini çözüyor.
    diyor ki:-kocan sana o kadar cok borçlandı ki... bana birini göstersene alacaklısını seven? bu yüzden sana düşman oldu. fazla fedakarlık hic kimse icin iyi degil. dost icin de ayni, sevgili icin de, koca icin de...

http://yilmaz.twoday.net/stories/761351/
  • bir ilişkide insanlar fedakarlıktan bahsetmeye başladılar mı bilin ki sevgi bitmiştir. fedakarlık her ne kadar karşılıksız yapılmış şeylere denilse de yapılan güzel şeyler bir gün dile getirilip, karşıdaki insanın başına kakılmaya başladı mı o şey fedakarlık olmaktan çıkar.(bkz: cıkarsız sevgi yoktur)
  • fedakarlık yapan kişinin diğer kişi tarafından bilinç altı gereğince borçlu kişi olarak görülmesi ve kimsenin de borçlu olduğu birine karşı yine bilinç altı şeysi nedeniyle sevgi gösteremeyeceği gercegini iliskiye uyarlarsak karsiliksiz olmayacak fedakarlik seklidir.