şükela:  tümü | bugün
  • bu akademik denklik tutmazsa bazı bazı sorunlar yaşanacağına ilişkin yaygın bir inanış vardır.

ancak tersi de mümkündür.
  • bu denkliği kuranın aklına şaşayım ben.
  • sınıflı bir toplumun sonucunda ortaya çıkan denklik arama anlayışının bir çeşididir.
    (bkz: yanlış hayat doğru yaşanmaz)
  • çok önemli değil. ha, karşınızda "ama sen şu okul mezunusuuun. beni küçük görüyorsuuun." diyecek kadar bunu dert edecek komplekse sahip biri varsa veya yüksek tahsil yapmış kişi, eğitim seviyesiyle kendini üstün görecek kadar hazımsızsa, önemlidir tabii.

bakın, sözde eğitimli eğitimsizlere herkes tanık olmuştur, ben çoook tanık oldum. çarpıcı bir örnek vereyim. adam, üniversite mezunu, yüksek lisans yapmış, avrupa ülkelerini bile gezmiş, kariyer sahibi fakat inanın, en kara cahil insan bile çocuklarına, eşine onun kadar kötü davranmaz. bu adam, türkçe kelimeleri bile yanlış yazıyor. adam "peyami safa" demesi gerekirken, eski film yıldızı piraye uzun'un adını söylüyor.

kişiye bir şey kazandırmamış eğitim, para getirmesi dışında önemli değil. o adamın, tüm yazarları tanıması da şart değil. bu tür şeylere önem verenler açısından yazar örneğini verdim. insaniyeti olmayan birinin kültüründen de zerre etkilenmem. yontamamış kendini. insan olamamış. ailesini ayakta tutamıyor.

bir kuzenim var. çok iyi bir eğitim ve görgü aldı. nüfuzlu ve çok iyi bir ailede yetişti. yüksek makine mühendisi biriyle evlendi. o adamla mutlu olamadı. öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladığında boşandı ve lise mezunu memur bir eşi var şu anda. "doktora yaparsam, eşim kendini huzursuz hissedebilir" dedi ve yapmadı. bunun doğruluğunu ya da yanlışlığını tartışmıyorum şu an. doktora yapmasa da, geleceği garantide olan bir kadın. maddi kaygıları yok. aileden gelen varlığı yetecek düzeyde.

burada dikkat çekmek istediğim şey, hazım meselesi. eşi de aşağılık kompleksine girecek biri değil aslında ama kadının karakterini anlatan bir düşünce biçimi bu. akademik kariyer yapmasa da, çok aktif ve çevresi olan bir kadın. akademik denklik gibi şeylere önem verenlere göre değerlendirirsek, eşi her durumda pasif kalıyor ama aralarında bu asla sorun olmadı.

evlilikte esas olan şey, aile görgüsü ve hazım denkliğidir. hazım da görgüye bağlıdır zaten.
  • sağlanmazsa evlilik aşamasındaki ilişkiyi boşanmaya götürebilecek önemli mevzu. lise mezunu kocasını hakir gören bir kadının boşanma hikayesini dinlemişliğim var.
    (bkz: davul bile dengi dengine)